PSU yanması sonrası sorunlar

dlpyasinyt

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar, konumu okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bundan yaklaşık 3 gün önce bilgisayarda oyun oynarken bilgisayarım kendi kendine kapandı ve tekrar bilgisayarı açmaya çalıştığımda PSU yıldırım çıkartarak patladı. 3 hafta önce zaten PSU konusunda şüpheliydim ve değiştirmeyi düşünüyordum. Daha sonrasında eve teknik servis çağırarak yeni bir PSU (Dark Force 600W) taktırdım.

Yeni PSU takılmadan önce bütün parçalar kontrol edildi ve bilgisayarım sorunsuz şekilde açıldı. Herhangi bir sorun gözükmediği söylendi.

İşte burada işler başlıyor.

Yeni PSU ile oyunlarda veya yük altında bilgisayar kendini kapatmaya başladı ve bu durumu bildirdiğimde yeni anakart, yeni RAM ve yeni ekran kartıyla deneme sağladık.

Bu yeni denememizde sadece oyunlarda ekran kartı driveri çöküyor veya bilgisayar tamamen kendini yeniden başlatıyor.

Şu anda inanın ne yapacağımı bilmiyorum.

GPU voltajı 200 Watt değerine kadar çıkıyor. Ve ekran kartı çökmeden önce oyunlarda mutlaka bir absürtlük meydana geliyor texturelerin birbirine girmesi gibi.

PSU patladığında mevcut olan sistem:

Ryzen 5 3600X CPU.
RX 590 Pulse ekran kartı.
B450M-K ASUS anakart.
16x2 GB 3200MHz Corsair Vengeance RAM.
XPG 8100 512 GB M.2 SSD.
240GB HyperX Fury SSD.
1TB Toshiba hard disk.

Şu anda mevcut olan sistem;
Ryzen 5 3600X CPU.
RX 580 Nitro+ ekran kartı.
8x2 GB 3200MHz Corsair Vengeance RAM.
XPG 8100 512 GB M.2 SSD.
1TB SanDisk SSD.
1TB Toshiba hard disk.
Dark Force series 600W PSU.

Bunun dışarısında yükte sıcaklık değerleri (10 dakikalık deneme sonucu):

CPU %100 - 76 derece.
GPU %100 - 78 derece.

Bunun dışında denenenler:

- RAM'ler temizlendi silgi vs. denendi.
- Ekran kartı pedler değiştirildi termal macun sürüldü.
- CPU termal macun sürüldü.
- Ekran kartına undervolt ayarı yapıldı.
- Isınma kontrol edildi.
- Eve elektrik tesisatçısı çağırıldı tüm evin elektrik tesisatını kontrol etti.
- Driver vs. hepsi denendi.
- Yazılımsal olarak 10'a yakın program ile stress vs. testler yapıldı.

Özet; sadece oyunlarda (tüm oyunlarda denedim.) 10 dakika sonra 3'ünden biri gerçekleşiyor:

1. ihtimal PC kapanıyor.
2. ihtimal PC resetleniyor.
3. ihtimal bilgisayar donup ekran kartı driveri çöküyor.

Olay görüntüleyicisinde eğer PC kapandıysa Kernel-Power (41 - (61), thread 4) veriyor.

PC kapanmadıysa radeonsoftware.exe ile alakalı bir uyarı veriyor.

İnanın ne yapabilirim hiç bilmiyorum danışmadığım bilgisayarcı donanımcı kalmadı 2 günde cebimden 2000 liraya yakın servis + parça parası çıktı.

Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Saygılarımla.

Eski PSU neydi bilmiyorum fakat eşekten inip eşeğe binmek gibi olmuş sizinki. Şuan sorununuz tam olarak ne? PSU sorunu yaşandığı sırada bilgisayar üzerinde takılı olan ekran kartını kullanmıyorsunuz şuan anladığım kadarıyla. Diğer parçalarda da bir sorun olmadığını belirttiniz. Birde sorması ayıptır 2000 bin TL nereye gitti?

O kadar çok işlem yapılmış ki hangisinden kaynaklandığını bulmak imkansız gibi. Belki ekran kartına sürülen termal macunda bir hata var veya termal pedler orijinali gibi ısıyı dağıtmıyor olabilir. Belki ekran kartıyla alakasız anakartın başka bir devresinde sorun vardır. Şu anlık sorununuzun çözümü biraz zor gibi duruyor çok detaylı bir inceleme lazım. Ayrıca bir PSU yakıp yine düşük seviye bir PSU almanız da biraz absürt olmuş.

Merhabalar, konumu okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bundan yaklaşık 3 gün önce bilgisayarda oyun oynarken bilgisayarım kendi kendine kapandı ve tekrar bilgisayarı açmaya çalıştığımda PSU yıldırım çıkartarak patladı. 3 hafta önce zaten PSU konusunda şüpheliydim ve değiştirmeyi düşünüyordum. Daha sonrasında eve teknik servis çağırarak yeni bir PSU (Dark Force 600W) taktırdım.

Yeni PSU takılmadan önce bütün parçalar kontrol edildi ve bilgisayarım sorunsuz şekilde açıldı. Herhangi bir sorun gözükmediği söylendi.

İşte burada işler başlıyor.

Yeni PSU ile oyunlarda veya yük altında bilgisayar kendini kapatmaya başladı ve bu durumu bildirdiğimde yeni anakart, yeni RAM ve yeni ekran kartıyla deneme sağladık.

Bu yeni denememizde sadece oyunlarda ekran kartı driveri çöküyor veya bilgisayar tamamen kendini yeniden başlatıyor.

Şu anda inanın ne yapacağımı bilmiyorum.

GPU voltajı 200 Watt değerine kadar çıkıyor. Ve ekran kartı çökmeden önce oyunlarda mutlaka bir absürtlük meydana geliyor texturelerin birbirine girmesi gibi.

PSU patladığında mevcut olan sistem:

Ryzen 5 3600X CPU.
RX 590 Pulse ekran kartı.
B450M-K ASUS anakart.
16x2 GB 3200MHz Corsair Vengeance RAM.
XPG 8100 512 GB M.2 SSD.
240GB HyperX Fury SSD.
1TB Toshiba hard disk.

Şu anda mevcut olan sistem;
Ryzen 5 3600X CPU.
RX 580 Nitro+ ekran kartı.
8x2 GB 3200MHz Corsair Vengeance RAM.
XPG 8100 512 GB M.2 SSD.
1TB SanDisk SSD.
1TB Toshiba hard disk.
Dark Force series 600W PSU.

Bunun dışarısında yükte sıcaklık değerleri (10 dakikalık deneme sonucu):

CPU %100 - 76 derece.
GPU %100 - 78 derece.

Bunun dışında denenenler:

- RAM'ler temizlendi silgi vs. denendi.
- Ekran kartı pedler değiştirildi termal macun sürüldü.
- CPU termal macun sürüldü.
- Ekran kartına undervolt ayarı yapıldı.
- Isınma kontrol edildi.
- Eve elektrik tesisatçısı çağırıldı tüm evin elektrik tesisatını kontrol etti.
- Driver vs. hepsi denendi.
- Yazılımsal olarak 10'a yakın program ile stress vs. testler yapıldı.

Özet; sadece oyunlarda (tüm oyunlarda denedim.) 10 dakika sonra 3'ünden biri gerçekleşiyor:

1. ihtimal PC kapanıyor.
2. ihtimal PC resetleniyor.
3. ihtimal bilgisayar donup ekran kartı driveri çöküyor.

Olay görüntüleyicisinde eğer PC kapandıysa Kernel-Power (41 - (61), thread 4) veriyor.

PC kapanmadıysa radeonsoftware.exe ile alakalı bir uyarı veriyor.

İnanın ne yapabilirim hiç bilmiyorum danışmadığım bilgisayarcı donanımcı kalmadı 2 günde cebimden 2000 liraya yakın servis + parça parası çıktı.

Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Saygılarımla.

Güç kaynağının modelini de yazsaydın keşke.

Eski PSU neydi bilmiyorum fakat eşekten inip eşeğe binmek gibi olmuş sizinki. Şuan sorununuz tam olarak ne? PSU sorunu yaşandığı sırada bilgisayar üzerinde takılı olan ekran kartını kullanmıyorsunuz şuan anladığım kadarıyla. Diğer parçalarda da bir sorun olmadığını belirttiniz. Birde sorması ayıptır 2000 bin TL nereye gitti?

PSU , RAM , Servis Ücreti , 1TB SSD

PSU patlıyor ve ekran kartın daha düşük modelle değişiyor benim anlamadığım nokta bu. Üzerine 2k para veriyorsun bir de.

Ekran Kartını ücretsiz sağladı bir süre işimi görsün diye.

Güç kaynağının modelini de yazsaydın keşke.

Eski güç kaynağını bilmiyorum bile baya amatörüm arkadaşlar.

O kadar çok işlem yapılmış ki hangisinden kaynaklandığını bulmak imkansız gibi. Belki ekran kartına sürülen termal macunda bir hata var veya termal pedler orijinali gibi ısıyı dağıtmıyor olabilir. Belki ekran kartıyla alakasız anakartın başka bir devresinde sorun vardır. Şu anlık sorununuzun çözümü biraz zor gibi duruyor çok detaylı bir inceleme lazım. Ayrıca bir PSU yakıp yine düşük seviye bir PSU almanız da biraz absürt olmuş.

AMD Ekran kartına nvidia ped taktık ısınmadan şü

phelendiğimiz için şu an ki ekran kartı orjinal RX580 Nitro Plus. Paradan yana sorun yok 3 gün işimi görsün pazartesi çıkıp psu alırım diye düşündüm.

Güç kaynağı yetmiyor büyük ihtimalle 12v kanalından kaç amper veriyor söylerseniz yardımcı olmaya çalışırım.

Nasıl bakabilirim ?
Güç kaynağı neydi?

Patlayanı bilmiyorum patlamayan şu anki dark force 600w 12 kanal

Affedersiniz ama servis ücretinden kastınız nedir? Bu işlemleri kime yaptırdınız? Bilgisayarın güç kaynağı değiştikten sonra kontroller yapıldı ve sorun çıkmadı yazmışsınız. Sorun çıkmadığı halde RAM neden değiştirildi? Size verilen ekran kartı kim tarafından sağlandı? Verilen ekran kartının arızasız, sağlam olduğundan emin misiniz? Patlayan güç kaynağınız yerine farklı bir C4 koymak ne kadar mantıklı? Çok garibime gidiyor, kusura bakmayın. :)

Geri
Yukarı