PSU'larda Kapasitör Markaları

Çok güzel bir araştırma olmuş, keşke bunları kullanan PSU markalarını da yazsaydınız.
Çoğu kaliteli PSU üreticisi 1. sınıf kullanıyor. Giriş seviyesi ürünlerinde tabii ki kaçamak oluyor. Mesela bir konuda giriş seviyesi High Power'larda iyi bir kapasitör kullanmadıkları yazılmıştı. Gerçekçiliği ne bilmiyorum ama büyük ihtimalle böyle örnekler vardır.

Hocam Hadron biraz daha pahalı ama daha kaliteli patlatıyor. Ses falan yok patlarken. Bi' fiyyuuuv sesi geliyor bazen ama kaliteli, daha dün aldım dünden beri tıkır tıkır kullanıyorum. :D
Mısır da patlatıyorsa alıyorum! 😄

Asus VS197DE, 500 lira civarında sıfırı şu anda ve Elite marka kapasitör kullanılmış. 6 yıl kullanımdan sonra fiziksel bir sıkıntı yok, anlık olarak bildiriyorum. Yani ömürleri benzer bu kapasitörlerin ama teorik değerlere ne kadar yakınsa o kadar iyi oluyor bir kapasitör, yani 5uF yazıyorsa datasheetinde 4.8uF olması kötü bir olay.

PSU'lar herkes için önemli, peki içerisindeki bileşenleri kaçımız biliyor? Kapasitör içeride kullanılan parçalardan birisidir ve voltajın doğrultulmasında, filtrelenmesinde görevleri vardır, bu açıdan mühimdir. Bazı markalar iyi ürün üretirken bazıları kötü ürünler üretir. Bugün bu markaların sıralamasına bakacağız.
İyiden kötüye gidiyor.
En iyiler sınıfı:
  • Rubycon
  • United chemi-con (veya nippon chemi-con)
  • Nichicon
  • Sanyo/Suncon
  • Panasonic
  • Hitachi
  • Fpcap veya functional polymer capacitor.
  • Elna. Bu üreticiler çekik ve kaliteli üreticilerdir. Bunların yanında Avrupa'lı ve kaliteli üreiticiler de vardır:
    • Cornell dubilier (amariga)
    • Illinois capacitor (cornell dubilier)
    • Kemet corporation (amariga)
    • Vishay (amariga)
    • Epcos
    • Würth elektronik (Almanya)
2. sınıf kapasitörler:
  • Taicon (nichicon'a ait)
  • Teapo
  • Samxon (GF serileri düşük seviyedir)
  • Ost
  • Toshin kogyo.
  • Elite
Bunlar dışında gördüğünüz markaların ürünleri kaliteli değildir, genellikle kısa sürede arıza çıkarırlar. Bu kapasitörleri kullanan PSU'lara güvenmeyiniz, diğer parçaların ne halde olduğunu bilemezsiniz.
Bir de smd kapasitörler var ki onlar da genel olarak kemet markadır. Lakin bunlar küçük olduğu için logo basmazlar üzerlerine.
Kaynak: PSUs 101: A Detailed Look Into Power Supplies

Eline sağlık benim Z906'da teapo ve Nichicon var. iyiymiş yani.
Logitech işi biliyor.

IMG20230521223443.jpg

IMG20230521224056.jpg

IMG20230517170815 (1).jpg

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı