PUBG 165 Hz monitörde 80 FPS'de kasıyor

serran

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşlar monitörümü 165Hz kullanırken oyun içi FPS limitini 80 sabitliyorum fakat kasıyor gibi oluyor(ayarlar- en düşük veya en yüksekte),110 sabitliyorum gayet akıcı oluyor, bunun sebebi nedir? FPS artırınca ekran kartım da ısınıyor, düşürünce ısısı düşüyor 7-9 derece. Arkadaşlarım 75 80 FPS'de gayet akıcı oynuyorlar. Yani sorun şu sistemim iyi fakat 75 80 FPS kötü değil ama kasıyor gibi oluyor.

Sistemim:
Monitör: 1ms 165 Hz.
Ryzen 5 3600X.
ASUS TUF B450M PRO GAMING.
Gigabyte RTX 2060.
Samsung Evo 970 500GB - 3500/3200.
G.Skill 3600 MHz CL 18- 2x8GB.
-----------------------------------

Screen tearing yaşıyor olabilirsiniz bunun için G-Sync kullanıp oyunda FPS'inizi 164'e sabitlemeyi deneyin.
Ekran yırtılması monitörün tazeleme hızının üstünde FPS alınırsa yaşanır. Öyle bir şey değil arkadaşın yaşadığı sorun. Ekran yırtılması olsa zaten farkederdi herhalde.

@judgmennt
@Süleyman Yusuf
@HiroZamani
Ekran kartım 75 dereceyi asla geçmiyor,evet ben fazla yorulmasını istemediğim için fps yi şuan 110 sabitli bir şekilde oynuyorum oyunu,80 e sabitleyince inanılmaz kötü geliyor ama düşürüncede ekran kartımın ısısı 65 lere kadar düşüyor,normalde 70-75 derecelerde sürekli ve fanlarım max %80 de calıştırıyorum yani 75 dereceye geldi mi %80 calışıyor,dün ekran kartımın fan ayarlarından 55 dereceye geldiği zaman %100 çalışsın yaptım oyuna girdim valla 60 dereceyi bile görmedi,yinede ben eski moduna aldım fanları %100 de kullanmak istemiyorum ses için hiç sorun değil sesi çok yok fakat fan ömrümü diyorlar tozlanma mı diyorlar artık neyse %80 i geçmiyor 75 dereceyide asla geçmiyor,evet haklısınız 165 hz aldığımda 165fps veriyor ve çok akıcı,ben 110fps de oynuyorum fazla yormamak için,arada anlamsız bir şekilde 80 fps ye düşüyor ve kasıyor gibi oluyor anlamıyorum neden oluyor,bilgisayarı alalı daha yeni oldu belki yapılacak ayarlar vardır da ben pek ellemiyorum.
G-Sync açık / Freesycn de acık yani her şeyi denedim benim niyetim 80 fps de akıcı oyun oynamak ama olmuyor 80 de oyun pürüzlü gibi oluyor yavaş oluyor ama onu 100 ve üstüne çekince akıcı oluyor

@judgmennt
@Süleyman Yusuf
@HiroZamani
Ekran kartım 75 dereceyi asla geçmiyor,evet ben fazla yorulmasını istemediğim için fps yi şuan 110 sabitli bir şekilde oynuyorum oyunu,80 e sabitleyince inanılmaz kötü geliyor ama düşürüncede ekran kartımın ısısı 65 lere kadar düşüyor,normalde 70-75 derecelerde sürekli ve fanlarım max %80 de calıştırıyorum yani 75 dereceye geldi mi %80 calışıyor,dün ekran kartımın fan ayarlarından 55 dereceye geldiği zaman %100 çalışsın yaptım oyuna girdim valla 60 dereceyi bile görmedi,yinede ben eski moduna aldım fanları %100 de kullanmak istemiyorum ses için hiç sorun değil sesi çok yok fakat fan ömrümü diyorlar tozlanma mı diyorlar artık neyse %80 i geçmiyor 75 dereceyide asla geçmiyor,evet haklısınız 165 hz aldığımda 165fps veriyor ve çok akıcı,ben 110fps de oynuyorum fazla yormamak için,arada anlamsız bir şekilde 80 fps ye düşüyor ve kasıyor gibi oluyor anlamıyorum neden oluyor,bilgisayarı alalı daha yeni oldu belki yapılacak ayarlar vardır da ben pek ellemiyorum.
şöyle söyleyeyim bu aygıtlar sürekli çalışmaya uygun şekilde üretiliyor evet eğer düzgün hava sistemi yoksa kasada %100'de çalıştırmak dediğiniz gibi fanların ömrünü biraz kısaltabilir. Ama iyi kasalarda bile tozlanma az çok oluyor. O yüzden siz maksimum performansa odaklanın . Ömür kısaltma derkende sanmayın bu ekran kartını atıyorum 10 sene kullancaksanız 5 seneye düşecek en kötü 9'a düşer . O yüzden bir sıkıntı olmaz diye düşünüyorum. siz 165 hz de 165 sabit fps de rahat rahat oynayın bırakın geri kalanını kasanız düşünsün :)

Sanki yanlış hatırlamıyorsam da 165 fps de oynarken gpu sürekli %99 da sabit kalıyor Gibime geldi o yüzden fps 110 a 120 sabitleyince gpu %50 60 70 80 düşüyor artıyor

@judgmennt
@Süleyman Yusuf
@HiroZamani
Ekran kartım 75 dereceyi asla geçmiyor, evet ben fazla yorulmasını istemediğim için FPS'yi şu an 110 sabitli bir şekilde oynuyorum oyunu, 80'e sabitleyince inanılmaz kötü geliyor ama düşürüncede ekran kartımın ısısı 65'lere kadar düşüyor, normalde 70-75 derecelerde sürekli ve fanlarım Max %80'de calıştırıyorum yani 75 dereceye geldi mi %80 calışıyor, dün ekran kartımın fan ayarlarından 55 dereceye geldiği zaman %100 çalışsın yaptım oyuna girdim vallahi 60 dereceyi bile görmedi, yine de ben eski moduna aldım fanları %100'de kullanmak istemiyorum ses için hiç sorun değil sesi çok yok fakat fan ömrümü diyorlar tozlanma mı diyorlar artık neyse %80'i geçmiyor 75 dereceyi de asla geçmiyor, evet haklısınız 165 Hz aldığımda 165FPS veriyor ve çok akıcı, ben 110FPS'de oynuyorum fazla yormamak için, arada anlamsız bir şekilde 80 FPS'ye düşüyor ve kasıyor gibi oluyor anlamıyorum neden oluyor, bilgisayarı alalı daha yeni oldu belki yapılacak ayarlar vardır da ben pek ellemiyorum.

Öncelikle Gigabyte soğutması Gaming X ve STRIX modellerine göre daha zayıf olan bir model (3 fanlı modelini kullanmıyorsan). Yüzde 80 yükte 75 dereceleri görmen gayet doğal ve o karta göre yüksek değerler değil. Ve ekran kartının ömrü için endişelenmene gerek yok o kart seni arıza veya performans düşmesi yapmadan 4 sene boyunca yüzde 100 kullanımda götürür. Zaten 4 sene sonra aynı ekran kartını da kullanman oyunlarda yeterli olmayacaktır, değiştirme vakti gelmiş demektir. Ekran kartları oyunlardan en yüksek FPS'yi almak için satın alınır. Tam kapasitesini kullanmıyorsan asıl verdiğin paranın hakkını vermiyorsun demektir.

Öncelikle Gigabyte soğutması Gaming X ve STRIX modellerine göre daha zayıf olan bir model (3 fanlı modelini kullanmıyorsan). Yüzde 80 yükte 75 dereceleri görmen gayet doğal ve o karta göre yüksek değerler değil. Ve ekran kartının ömrü için endişelenmene gerek yok o kart seni 4 arıza veya performans düşmesi yapmadan 4 sene boyunca yüzde 100 kullanımda götürür. Zaten 4 sene sonra aynı ekran kartını da kullanman oyunlarda yeterli olmayacaktır, değiştirme vakti gelmiş demektir. Ekran kartları oyunlardan en yüksek FPS'yi almak için satın alınır. Tam kapasitesini kullanmıyorsan asıl verdiğin paranın hakkını vermiyorsun demektir.
Katılıyorum.

@Süleyman Yusuf kasamın hava sistemi oldukca iyi fanlarım en yüksek ayarda çalışmakta,önde 2 gözüküyor fakat 3 tane dışarıdan içeri veriyor,üsttekiler içeriden dışarı atıyor arkada ki de öyle
Öncelikle Gigabyte soğutması Gaming X ve STRIX modellerine göre daha zayıf olan bir model (3 fanlı modelini kullanmıyorsan). Yüzde 80 yükte 75 dereceleri görmen gayet doğal ve o karta göre yüksek değerler değil. Ve ekran kartının ömrü için endişelenmene gerek yok o kart seni arıza veya performans düşmesi yapmadan 4 sene boyunca yüzde 100 kullanımda götürür. Zaten 4 sene sonra aynı ekran kartını da kullanman oyunlarda yeterli olmayacaktır, değiştirme vakti gelmiş demektir. Ekran kartları oyunlardan en yüksek FPS'yi almak için satın alınır. Tam kapasitesini kullanmıyorsan asıl verdiğin paranın hakkını vermiyorsun demektir.
Çok haklısınız fakat ben memnunum halimden 75 derecede %80 calışıyor max,yani fan ayarlarından 60 dereceye geldi mi %100 mü çalışsın demeliyim illa hakkını vermesi lazım mı 😁 birde ben ekran kartı ve işlemci temizlemesini ne zamanda bir yapılacağını hiç bilmiyorum alalı 2 hafta oldu ekran kartı ve işlemcinin termal macununu değişmek mi lazım?

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    117,2 KB · Görüntüleme: 32
@Süleyman Yusuf kasamın hava sistemi oldukca iyi fanlarım en yüksek ayarda çalışmakta, önde 2 gözüküyor fakat 3 tane dışarıdan içeri veriyor, üsttekiler içeriden dışarı atıyor arkada ki de öyle

Çok haklısınız fakat ben memnunum halimden 75 derecede %80 calışıyor Max, yani fan ayarlarından 60 dereceye geldi mi %100 mü çalışsın demeliyim illa hakkını vermesi lazım mı 😁 bir de ben ekran kartı ve işlemci temizlemesini ne zamanda bir yapılacağını hiç bilmiyorum alalı 2 hafta oldu ekran kartı ve işlemcinin termal macununu değişmek mi lazım?

Anladığım kadarıyla ilk kes sistem toplamışsın ve bunun için sisteme gözün gibi bakmak istemeni anlıyorum. Merak etme bilgisayar bileşenleri o kadar kırılgan, 3-5 toz parçasına performans düşmesi yaşayacak objeler değildir. Ben 2 sene boyunca kapağı dahi açılmamış içi kim bilir ne halde olan kasa kullandım ve hiçbir performans düşmesi yaşamadım. 2 sene boyunca temizlemene gerek yok demiyorum elbet ama alalı daha 2 hafta olmuş hiçbir temizlik yapmadan minimum 6 ay boyunca kullanabilirsin (Kasanın hava alan ve temiz bir ortamda olduğunu varsayıyorum). Termal macun değişimi (CPU) bu süreden çok daha uzun. Derler ya koy gitsin. Hiçbir sorun çıkarmaz yüzde 100'de 6 boyunca temizlik yapmasan dahi. Zaten zamanla benim gibi düşünmeye başlayacaksın alalı daha 2 hafta olmuş.

Geri
Yukarı