PUBG 75 Hz monitörde 90 FPS almama rağmen kasıyor

Tıbbiyeli

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Yaklaşık 5 ay önce silmiştim yarıyıl tatili geldi ve arkadaşımın ısrarı üzerine tekrar kurdum fakat önceki oynadığıma nazaran oyunun çok daha berbat hale geldiğine tanık oldum. Üstelik bu sefer 60 Hz monitörden 75 Hz monitöre geçmiştim ama o 90 FPS alıp kasıyor olması beni çıldırttı. Eskiden 60 Hz ile oynarken bile sanki daha akıcı geliyordu fakat şimdi hiç öyle gelmiyor, son zamanlarda gerçekten batırdılar mı bana mı öyle geldi? Sanki eskiden daha akıcıydı şimdi ise FPS yüksek olsa da berbat görünüyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyunda V-Sync açıp, ekran kartınızın sürücüsünden 72 FPS'e sabitleyip dener misiniz? Akıcılık hissi çok belirgin bir şekilde artıyorsa "kasma" olarak tabir ettiğiniz şey; işlemcinin sınırda çalışmasından kaynaklı "tutulma" olabilir. Normalde ekrana gelen görüntünün hangi zamana ait olacağını ve ne zaman görüntüleneceğini (ikisi farklı şeyler) işlemci belirler. Ancak %90'ların üzerinde yoğunluk yaşayan bir işlemci tutturmaya çalıştığı tahminlerinde yanılabilir. Örneğin "tam olarak 12 ms sonrasının resmini" çizip, onu "17ms sonra görüntülemek" zorunda kalabilir. 1 saniye içinde üretilen 90 görüntüden 80'i bu tarz bir hesap/görüntülenme tutarsızlığına sahip olduğunda göze bir tür "tutulma/kekeleme" gibi görünür.

Daha sonra yine V-Sync açıkken bu sefer hız sınırını kaldırın, bırakın 75 Hz'de sabitlensin. Biliyorum, input lag olacak ancak siz sadece animasyon akıcılığını gözünüzle test edin. Arzu ettiğiniz akıcılığı yakaladıysanız yapacaklarınız şöyle;

1) Oyun içi V-Sync açık kalsın. (daha 1. maddeden itiraz etmek isteyeceksiniz, biliyorum ama bir deneyin :))
2) "Buradan" Riva Tuner Server Statistics'i indirin. (Kısaca RTSS)
3) RTSS'ye oyunun exe dosyasını kayıt edin.
4) RTSS'de FPS limiter kısmına 74.990 yazın.
5) RTSS'nin sol üstünde "Start with Windows" açık kalsın. Uygulamayı kapatmayın, sadece küçültün. Saatin yanına küçülecektir.

Normal bir şekilde oyununuzu başlatın. Hem 75 Hz'in tamamını (ne eksik ne fazla) kullanan, tam akıcı bir oyun deneyiminiz olacak hem de input lag yaşamayacaksınız, daha doğrusu sabit 30 ms gibi bir değer olacak. V-Sync kapalı iken en düşük 24 ms, V-Sync açıkken 75 ms'yi bulan input lag değeriniz 30-32 ms arasında sabitlenmiş olacak.

Ekran kartım Nvidia monitörümde Freesync var ancak işe yaramayacak fast sync diye bir nvidia özelliği var belki onu açıp deneyebilirim ancak böyle rekabetçi oyunlarda vsync ve fast sync gibi özellikler mouse lag sorununa sebep olduğundan asla kullanmak istemiyorum onun yerine oyun içerisinden FPS limitini 75 olarak ayarlasam hem mouse lag olmaz hem de kırılma olmamış olur heralde?

Deneyeyim, sürücülerim her zaman güncel olur.
PUBG'de V-SYNC input lag yapmıyor, açabilirsiniz bence. Genellikle oyundan oyuna değişir, şahsen Rocket League, PUBG, Fortnite gibi oyunlarınki input lag yapmıyorken nedense CS:GO'nunki oynanmayacak derecede yapıyor.
Ayarlarda sanırım oyun içi & lobi FPS limit falan vardı orada ilgili bir ayar vardı, oradaki ayarlarda bir ayar vardı onu açınca akıyordu oyun.

Benimde monitörüm 72 herz Amd freesync teknolojisi mevcut,benimde ekran kartım GTX 1060.
Oyunlarda akıcılık olmadığımı fark ettiğimde kısa bir araştrma sonucu monitörün 72 herz çalışabilmesi için ekran kartın Nvidia dahi olsa monitörün freesync özelliğinin açılması gerektiğini öğrendim. Freesync i açıp V-Sync ide aktive ettikten sonra tüm oyunlar inanılmaz akıcı olmuştu.

Benimde monitörüm 72 herz Amd freesync teknolojisi mevcut,benimde ekran kartım GTX 1060.
Oyunlarda akıcılık olmadığımı fark ettiğimde kısa bir araştrma sonucu monitörün 72 herz çalışabilmesi için ekran kartın Nvidia dahi olsa monitörün freesync özelliğinin açılması gerektiğini öğrendim. Freesync i açıp V-Sync ide aktive ettikten sonra tüm oyunlar inanılmaz akıcı olmuştu.

Gerçekten böyle bir şey var mı? Daha akıcı olması için freesync'yi aktif mi etmemiz gerekiyor buna dair bilgiye nereden ulaştınız video vesaire var mı? :oops:

PUBG'de V-SYNC input lag yapmıyor, açabilirsiniz bence. Genellikle oyundan oyuna değişir, şahsen Rocket League, PUBG, Fortnite gibi oyunlarınki input lag yapmıyorken nedense CS:GO'nunki oynanmayacak derecede yapıyor.
Ayarlarda sanırım oyun içi & lobi FPS limit falan vardı orada ilgili bir ayar vardı, oradaki ayarlarda bir ayar vardı onu açınca akıyordu oyun.

V-Sync, ekran tazeleme hızına eşit ya da ondan yüksek miktarda görüntüğü üretebildiğiniz an input lag yapar. Oyundan oyuna miktarı değişse bile, halihazırda olan gecikme süresine eklenen süre 3-5 tazeleme süresi kadardır. 75 Hz monitörde 3 tazeleme süresi eklediği zaman fazladan 40 ms, 5 olduğunda ise fazladan 66.67 ms ekler. Ekran tazeleme hızına ulaştığınız anda gecikmeden kaçma şansınız yoktur.

Gerçekten böyle bir şey var mı? Daha akıcı olması için freesync'yi aktif mi etmemiz gerekiyor buna dair bilgiye nereden ulaştınız video vesaire var mı? :oops:

AMD APU sistemlerde oluyor diye okumuştum.

Burada bahsettiğiniz adaptive sync akıcılığı. Yani, ekran kartının kendini ekrana göre değil, ekranın kendisini ekran kartına göre ayarlaması durumu. Ancak bir ekrandan ve oyundan kusursuz akıcılığı almak için gerekli değil. FreeSync'i aktif etmeden, ekranı sabit 75 Hz'te çalıştırmak ve oyunu da kusursuzca bu 75 tazelemeyi de dolduracak şekilde ayarlamak mümkün. Oyun, performansını kaybetmediği sürece akıcılık kusursuzca devam edecektir.

V-Sync, ekran tazeleme hızına eşit ya da ondan yüksek miktarda görüntüğü üretebildiğiniz an input lag yapar. Oyundan oyuna miktarı değişse bile, halihazırda olan gecikme süresine eklenen süre 3-5 tazeleme süresi kadardır. 75 Hz monitörde 3 tazeleme süresi eklediği zaman fazladan 40 ms, 5 olduğunda ise fazladan 66.67 ms ekler. Ekran tazeleme hızına ulaştığınız anda gecikmeden kaçma şansınız yoktur.

Burada bahsettiğiniz adaptive sync akıcılığı. Yani, ekran kartının kendini ekrana göre değil, ekranın kendisini ekran kartına göre ayarlaması durumu. Ancak bir ekrandan ve oyundan kusursuz akıcılığı almak için gerekli değil. FreeSync'i aktif etmeden, ekranı sabit 75 Hz'te çalıştırmak ve oyunu da kusursuzca bu 75 tazelemeyi de dolduracak şekilde ayarlamak mümkün. Oyun, performansını kaybetmediği sürece akıcılık kusursuzca devam edecektir.

15 Ocaktan itibaren nvidia ekran kartlarının freesync monitörlerin özelliğinden yararlanabileceği söyleniyor. Gelecek olan driver sayesinde nvidia denetim masası üzerinden aktif edebilecekmişiz, bu gsync yerine mi gececek bir bilginiz var mı? Ve her freesync monitörde bu yenilikten yararlanabileceğiz mi?

15 Ocaktan itibaren nvidia ekran kartlarının freesync monitörlerin özelliğinden yararlanabileceği söyleniyor. Gelecek olan driver sayesinde nvidia denetim masası üzerinden aktif edebilecekmişiz, bu gsync yerine mi gececek bir bilginiz var mı? Ve her freesync monitörde bu yenilikten yararlanabileceğiz mi?

Okuduğum kadarıyla 400 ekrandan sadece 12'si Nvidia'nın testlerini geçmiş ve bu özelliğe sahip olacakmış. Sayısı şimdilik 12 olan bu FreeSync'li monitörler sanki G-Sync'li monitörlermiş gibi çalışacaklar. Fonksiyonel olarak aynı olacaklar "deniliyor".

Bana sorarsanız öyle de olacak. Söylemekten hoşlanmıyorum ama Nvidia, oyun dünyasının şarlatanı. Sürekli olarak 4-5 senelik "avlar" düşürmek için "icatlar" çıkarıyorlar. Her yeni çıkardıkları sözde teknoloji, yine sözde sadece özel Nvidia donanımlarıyla mümkün, sözde sadece Nvidia ancak bu özellikleri çalıştıracak teknolojiye sahip, sözde iki aynı şeyden Nvidia olanı hep daha iyi.

G-Sync en büyük vurgunları. DisplayPort girişinde bulunan ve hemen bütün ekranlara uyarlanabilen değişken tazeleme hızı tekniği ne AMD ne de Nvidia'ya ait. Yıllardır da o özellik orada duruyordu. Görüntü ayarlarınızdan Monitörünüzün gelişmiş özellikleri bölümüne bakın, hepinizin monitörü (ya da televizyonu) 29, 30, 50, 59, 60 Hz değerlerinden en az 2 tanesini destekliyordur. Örneğin seçeneklerde hem 50 hem 60 varsa o ekran fiziksel olarak tazeleme hızını 50 Hz ile 60 Hz arasında anlık olarak istediği gibi değiştirebilir. Tek gereken bu davranışı anlik olarak yönetecek bir yazılım.

AMD bunu erken gördü, yazılımı hazırladı. Firmalarla anlaşma yapıp ekranların çalışma hızı aralıklarını 40-120 Hz aralığında çalışabilir hale getirmek için ikna çabalarına girdi. Nvidia gelip, G-Sync çipi diye bir çip olduğunu, bu tarz bir değişken davranışın ancak böyle mümkün olduğunu ve büyük firmaların monitörlerine bu çipleri takarak G-Sync'li olarak alabileceğimizi söyledi. Monitörün normali ile G-Sync'lisi arasındaki ilk başlardaki fiyat farkı 200$'ın üzerindeydi. Böylelikle aslında 10 küsür yıldır var olan bir teknolojiyi kendileri icat etmiş ve ancak özel çiplerle mümkünmüş gibi gösterip satmaya başladılar.

AMD oyuna gerçekten ücretsiz çözümlerle dahil olduğunda 1 sene gecikmişti bile. O günden bugüne ilk başta herkes G-Sync üstünlüğü hurafesine inanmışken 2018'de FreeSync'li monitör satışları G-Sync'li monitör satışlarını 2'ye katladı. Artık FreeSync bir standart ve "bu iş böyle yapılır"ın yaşayan kanıtı. Şimdi Nvidia diyor ki "Çok özel testlerimizi geçebilen bazı FreeSync'li monitörlerde, sırf Nvidia sahibi kullanıcılarımız mağdur olmasın diye (en başta neden FreeSync'li monitör aldılarsa) Adaptive Sync teknolojisini kullanılabilir hale getireceğiz". Yine lütfetmişler ve bize bir nimet sunuyorlar gibi konuşuyorlar ama teknoloji yıllardır orada, ve onlara ait de değil. Ama kapitalizmde sahiplenmek üretmekten daha karlı işte.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı