PUBG CPU %100 kullanım sorunu

İşletim sistemi
Windows 10

ŞişkoBardak

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle merhabalar. 2 yıldır imzamdaki sistem ile PUBG oynuyorum ve son 1 aydır sebebini anlayamadığım bir şekilde darboğaz yaşıyorum. PUBG oynarken harita fark etmeksizin işlemci kullanımı %100 oluyor ve doğal olarak oyunda anlık takılma, görüntüde kayma ve genelliklede crash yeme durumları oluşuyor. Ekran kartım güncel, oyunda ayarları yükseğe çeksem de aynı problem düşürsem de aynı problemi yaşıyorum. Yaşadığım bu sorun sadece PUBG oynarken oluyor. PUBG'nin optimizasyon sorunlu bir oyun olduğunu elbet biliyorum ama bu problem daha öncesinde başıma gelmiyordu. Oyunu silip tekrar yükledim olmadı, belki arka planda bilmediğim bir uygulama çalışıyordur dedim ve bilgisayara format attım ama yine düzelmedi. Tamam dedim belki güncellemelerden dolayı artık işlemcim yetersiz geliyordur dedim overclock yaptım yine olmadı. Olmadı olmadı olmadı. Çözüm bekliyorum veya benim gibi aynı durumu yaşayan var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Geleceğe yatırım demişsiniz, evet bugün de dahil olmak üzere gelecekte de birçok kaliteli FPS oyununu rahatlıkla oynatabilecek sisteminiz var. Bence elinizdekinin kıymetini bilin, suçu sisteme değil; 2 yıl önce rahatlıkla oynadığınız ama şu an aynı oyunu oynayamakta güçlük çektiğiniz oyunların yapımcılarına bağlayın bence, bu şekilde tavır almaya devam ederseniz, yarın bir gün o zamanın güçlü denilebilecek sistemlerinden birini aldığınız zaman, yine buna benzer şekilde oyunlara gelen güncellemelerin azizliğine uğrayıp yetersiz kalacak. Ayrıca, sistemin iş yapıp yapamama kapasitesini bir veya birkaç tane oyuna bağlamayın.

Aslında yazdığım cümle her iki taraf içinde geçerliydi. Bir yere suç atmadım. Sadece sistemi yargılıyorum. Söylediklerinizde haklısınız. Bir çok oyun oynuyorum ve oyunlar güncellendikçe işlemci kullanımının arttığını gözlemliyorum. Ama beni sinirlendiren şey ise aşırı derecede rahat oynadığım bir oyunu şu an oynayamıyor olmak daha doğrusu eski akıcılığında oynayamıyor olmak beni gerçekten sinir ediyor. Zaten bir noktada şöyle bir durumda var. Kullandığım bilgisayarı gelecekte upgrade edilebilecek şekilde topladım. Parçalardan da anladığınız üzere... Ama topladıktan 2 ay sonra 8. nesil işlemciler çıktı ve dediler ki 7.nesil anakartlara yeni nesil işlemciler takılamayacak. İşte o zaman içimde fırtınalar kopmuştu. Bunun zararını şu an yaşıyorum. Sistemde işlemci değiştireceğim zaman komple sistemi de değiştirmem gerecek. Biraz içimi dökmüş oldum ama gerçekten üzüntü verici...

Oyunun sorunu direkt optimizasyondan dolayı bu problem bende de mevcut. RTX 2070 i5 9600K var diğer bir sistem i7 9700K da aynı problemim var işlemci darboğaz olayı yok yani bilet attım yanıt olarak ekiplerinin bu konu üstünde çalıştıklarını söylediler. Oyunu Ultra'da yapsan Very Low'da oynasan GPU yük almıyor aynı testi Resident Evil'de yaptım GPU %99 CPU %50 boşa uğraşmayın ayar değiştirmekle tek çare beklemek.

Öncelikle herkese selamlar, 2 senedir i5 7600 k işlemcim vs gtx 970 ekran kartımla gayet düzgün oyun oynuyordum ta ki 2 ay önce gelen güncellemeye kadar. Bu güncellemeden sonra oyunda fps drop ve darboğaz sorunu aşırı derecede yaşanmaya başladı, her güncelleme de düzelme beklentisindeyken hiçbir çözüm gelmedi, bununla ilgili pubg'ye yaklasik 8 tane ticket attım ve ber cevaplarında sorunun farkinda olduklarını çözmek için uğraştıklarını bildirdiler ama hala daha çözemediler. Sorun intel işlemcilerde islemcinizin eski ya da yeni olması ile alakalı bir durum değil, tamamen pubg hatası, arkadaşımda i7 9700k var onda bile aynı problemler mevcut ne yazik ki.
Sorunu olan arkadaşlar hangi Windows'u kullanıyor acaba?

Son düzenleme:
Selam, bende Ryzen 3 2200G ve RX 570 var. PUBG oyununda önceden darboğaz veya yüksek işlemci kullanımı olmuyordu. Son zamanlar bu sorun baş gösterdi. Sorunun bilgisayardan veya Driver'lardan kaynaklı olduğunu düşünmüştüm ama öyle değilmiş. Maalesef son güncellemelerle beraber oyunun işlemci yükü artmış vaziyette. İşlemci kullanımı %90'nın altına düşmüyor genellikle. 60Hz monitörünüz varsa V-Sync açıp öyle oynayın. Ben sorunu bu şekilde çözdüm.

Bu sorunu günlerdir çözmeye çalışıyordum. Araştırmadığım kaynak, incelemediğim site kalmadı. En son PUBG'nin resmi forum sitesini keşfettim. Orada da bu konu üzerinde çılgına dönmüş ciddi bir oyuncu kitlesi olduğunu fark ettim.

Sorunun temeli yüksek CPU kullanımı. Bu sorun genellikle alan darlandığında yani oyuncular birbirine daha çok yaklaştığında artış gösteriyor.

Araştırmalarım ve deneme yanılma yöntemlerim ile birlikte daha önce %100 CPU problemi aldığım halde şu an PUBG'yi kendi bilgisayarımda oynanabilir seviyeye getirdim. Çözümlerimi burada sizlerle de paylaşmak istiyorum.

Öyle aman aman bir sistemim yok.

* MSI - MS7994 Anakart
* Radeon RX550 4G Ekran kartı
* Intel'i-5 6500 CPU 3.20 GHz
* 16 GB RAM

Not: Probleminizin kaynağını öğrenmek için oyun esnasında FPS - GPU ve CPU değerlerinizi ekranınızın sol üst kısmında takip etmeniz gerekir. Bununla ilgili MSI Afterburner programını kullanabilirsiniz.

Öncelikle 8 GB RAM'i olanlar artık PUBG'min 16 GB RAM istiyor. Her halukarda takılma yaşarsınız. CPU problemini ben şu şekilde çözdüm. İşlemcim K serisi olmadığı için overclock işlemini BIOS üzerinden gerçekleştirdim. Fakat CPU'ya çok az bir katkı sağladı. Yine oyunun sonlarına doğru CPU %100 tavan durumundaydı.

Overclock işlemi çok işe yaramasa da oyun içerisinde gerçekleştirdiğim bazı ayarlar CPU kullanımını ciddi anlamda azalttı.

1- Siz oyunu oynarken PUBG aynı zamanda oyun tekrarını izleyebilmeniz için arka planda kayıt alıyor.

2- Öldükten hemen sonra ölüm şeklinizi görmeniz için "ölüm kamerası" seçeneği sunuyor. Bu iki özelliği ya da en azından birini oynanış bölümünden kapatabilirsiniz. CPU kullanımını bir miktar azaltıyorlar.

3- Sanırım ben en çok etkiyi buradan yakaladım. Oyunu tam ekran yerine çerçeve moduna getirmek gerçekten CPU kullanımını azaltıyor. Farklı farklı bilgisayarlarda test etmedim elbette. Ama benim bilgisayarımda işe yaradı.

Umarım faydasını görürsünüz. :)

Bu sorunu günlerdir çözmeye çalışıyordum. Araştırmadığım kaynak, incelemediğim site kalmadı. En son PUBG'nin resmi forum sitesini keşfettim. Orada da bu konu üzerinde çılgına dönmüş ciddi bir oyuncu kitlesi olduğunu fark ettim.

Sorunun temeli yüksek CPU kullanımı. Bu sorun genellikle alan darlandığında yani oyuncular birbirine daha çok yaklaştığında artış gösteriyor.

Araştırmalarım ve deneme yanılma yöntemlerim ile birlikte daha önce %100 CPU problemi aldığım halde şu an PUBG'yi kendi bilgisayarımda oynanabilir seviyeye getirdim. Çözümlerimi burada sizlerle de paylaşmak istiyorum.

Öyle aman aman bir sistemim yok.

* MSI - MS7994 Anakart
* Radeon RX550 4G Ekran kartı
* Intel'i-5 6500 CPU 3.20 GHz
* 16 GB RAM

Not: Probleminizin kaynağını öğrenmek için oyun esnasında FPS - GPU ve CPU değerlerinizi ekranınızın sol üst kısmında takip etmeniz gerekir. Bununla ilgili MSI Afterburner programını kullanabilirsiniz.

Öncelikle 8 GB RAM'i olanlar artık PUBG'min 16 GB RAM istiyor. Her halukarda takılma yaşarsınız. CPU problemini ben şu şekilde çözdüm. İşlemcim K serisi olmadığı için overclock işlemini BIOS üzerinden gerçekleştirdim. Fakat CPU'ya çok az bir katkı sağladı. Yine oyunun sonlarına doğru CPU %100 tavan durumundaydı.

Overclock işlemi çok işe yaramasa da oyun içerisinde gerçekleştirdiğim bazı ayarlar CPU kullanımını ciddi anlamda azalttı.

1- Siz oyunu oynarken PUBG aynı zamanda oyun tekrarını izleyebilmeniz için arka planda kayıt alıyor.

2- Öldükten hemen sonra ölüm şeklinizi görmeniz için "ölüm kamerası" seçeneği sunuyor. Bu iki özelliği ya da en azından birini oynanış bölümünden kapatabilirsiniz. CPU kullanımını bir miktar azaltıyorlar.

3- Sanırım ben en çok etkiyi buradan yakaladım. Oyunu tam ekran yerine çerçeve moduna getirmek gerçekten CPU kullanımını azaltıyor. Farklı farklı bilgisayarlarda test etmedim elbette. Ama benim bilgisayarımda işe yaradı.

Umarım faydasını görürsünüz. :)
Çerçeve modunun oyun grafiklerine bir etkisi var mı?
MS7994 anakart OC destekleyen bir anakart mı?
Bu çerçeve olayı tüm oyunlarda işe yarar mı? Başka oyunlarda denedin mi?

Çerçeve modunun oyun grafiklerine bir etkisi var mı?
MS7994 anakart OC destekleyen bir anakart mı?
Bu çerçeve olayı tüm oyunlarda işe yarar mı? Başka oyunlarda denedin mi?

Asus XG258Q monitör kullanıyorum. 240 Hertz. Bunun ekstra bir etkisi var mı bilmiyorum ama oyun çözünürlüğü ile windows çözünürlüğü aynı olduğu taktirde çerçeve modunda olması grafik düşüşü yaşatmaz.

Diğer oyunlarda 5-10, bazılarında ise 10-15 FPS artışı sağladığım oldu. Yani sadece çerçeve moduna aldığım için. PUBG de ise bahsettiğim gibi CPU kullanımını bir miktar azaltmama yardımcı oldu. Zaten son güncellemeden sonra sık rastlanan işlemci darboğazı sorununu sürekli yaşamadığım için sıkıntımı %90 oranında çözdü. Nadiren kasılmalar yaşıyorum. Özellikle oyun sonlarında.

Ayrıca ekran kartına da bir miktar hız aşırtma yaptım. Genel olarak GPU kullanımı %100 lerde. Bu da işlemci yükünü hafifletiyor.

Ana kartımın standart hızı 3.2. Bios güncellemesi yaparak 3.6 ya kadar çıkarabildim. Zaten turbosu da 3.6 ya kadar çıkabiliyor. Bu kanulara çok hakim olmadığım için açıkcası daha fazla kurcalamaya çekindim :)

Son düzenleme:
7. Nesil bir İ5 bile o oyunu oynatamıyorsa sorun işlemcide değil. Oyunun kendisindedir.
ulan i5 9400f kullanıyorum yetmiyor
Öncelikle herkese selamlar, 2 senedir i5 7600K işlemcim vs GTX 970 ekran kartımla gayet düzgün oyun oynuyordum ta ki 2 ay önce gelen güncellemeye kadar. Bu güncellemeden sonra oyunda FPS düşmesi ve darboğaz sorunu aşırı derecede yaşanmaya başladı, her güncelleme de düzelme beklentisindeyken hiçbir çözüm gelmedi, bununla ilgili PUBG'ye yaklasik 8 tane ticket attım ve ber cevaplarında sorunun farkinda olduklarını çözmek için uğraştıklarını bildirdiler ama hala daha çözemediler. Sorun Intel işlemcilerde islemcinizin eski ya da yeni olması ile alakalı bir durum değil, tamamen PUBG hatası, arkadaşımda i7 9700K var onda bile aynı problemler mevcut ne yazik ki.
Sorunu olan arkadaşlar hangi Windows'u kullanıyor acaba?

Kardeşim gerçekten doğru diyorsun i5 9400F var gayet yeterli ama drop yiyorum.
7. nesil bir i5 bile o oyunu oynatamıyorsa sorun işlemcide değil. Oyunun kendisindedir.

Aynen öyle

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı