Çözüldü PUBG düşük GPU kullanımı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

Gürkan Has

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba,
Görseldede gözüktüğü gibi R5 2600 RTX 2060 16 GB 3000MHz sistemimde PUBG'de sıkıntılar yaşıyorum. GPU kullanımı sürekli düşük maksimum %50 seviyelerinde geziniyor.
Yakın çatışmalarda (school, Bootcamp vb.) GPU kullanımı %30 seviyelerine düşmekte ve FPS 40'lara kadar düşüyor.
Oyun SSD'de yüklü.
Diğer oyunlarda herhangi bir sıkıntı yaşamıyorum PUBG Lite'da bile GPU %99 kullanıyor ve 300 FPS alıyorum Ultra ayarlarda. Tek sıkıntı PUBG Steam versiyonda.
Silip tekrar yükleme, Driver güncelleme, YouTube'da dolaşan NVIDIA denetim masası ayarlarını denedim lakin hiçbir şekilde düzelmedi.
PC yüksek performans modunda ve Windows'um ve tüm sürücülerim güncel.

Monitörüm ASUS 27" VG278QF 165Hz 0.5ms

1596708383191.png

Çözüm
Arkadaşlar sorunumu çözdüm. Tüm sıkıntı GeForce Experience'in oyunu kafasına göre optimize etmesi ve oyun içindeki ayarlarımı görmemesiymiş. Şu anda stabil +140 FPS alıyorum.

1606043691536.png
Ayarlar en yüksekte mi bir bak. Bir de yüksek performans modu neden kullaniyorsun yüksek kalite yap o ekran karti kendini kullanmasi gerek bende de ayni kart var birazcik zorlat.

Ayarlar en yüksekte mi bir bak. Bir de yüksek performans modu neden kullaniyorsun yüksek kalite yap o ekran karti kendini kullanmasi gerek bende de ayni kart var birazcik zorlat.
Kenar yumuşatma, Doku, Görüş uzaklığı ultra'da diğerleri düşük orta karışık.
Yüksek performans modu derken Windows'un güç planı GPU'nun değil. Oyun içi her türlü ayarı denedim ultra olsun en düşük olsun değişiklik yok.

1596709040754.png

Kankam ayni sorunu GTA 5'te yaşıyordum sorunun çözümünü bilgisayari iyice zorlayarak aştım ama PUBG'de başkaları da sanirim ayni sorunu yaşıyor. İstersen oyunu bir de 2K'da çalıştırmayı dene güç planiyla ilgili olacağını sanmıyorum ama istersen onu da dengeliye alip bir daha dene.
Şimdi baktim ekran ölçeklendirme var istersen 125 150'yi falan cekip dene bir de. Baya zorlayacak PC'yi artmasi gerek kullanimin.

Şimdi ben de girip baktım. GTX 1660 var bende. Sanhok, Karakin ve Erengel'de denedim. Özellikle Erengel haritasında bende de %50-80 arası gidip geliyor. Oyuna gelen bir güncelleme veya ekran kartı sürücüsü ile ilgili olabilir. Diğer haritalarda %80 civarında geziyor verdiğim ayarlar ile. Ayarları en yükseğe çekince %90 dolaylarına çıkıyor. Kimi detayları azaltıp, hatalara hiç dokunmadılar herhalde.

150'ye falan cekip dener misin hocam.

Ekran ölçeği %120 Ultra ayarlar değişiklik yok aynı. GPU kullanımı artıyor lakin FPS yine 90 bantlarında.
Şimdi ben de girip baktım. GTX 1660 var bende. Sanhok, karakin ve Erengel'de denedim. Özellikle erengel haritasında bende de %50-80 arası gidip geliyor. Oyuna gelen bir güncelleme veya ekran kartı sürücüsü ile ilgili olabilir. Diğer haritalarda %80 civarında geziyor verdiğim ayarlar ile. Ayarları en yükseğe çekince %90 dolaylarına çıkıyor. Kimi detayları azaltıp, hatalara hiç dokunmadılar herhalde.

Diğer haritalarda da denedim sonuç aynı değişiklik yok. Isı değerlerimde normal. Son çözüm olarak M.2 SSD almak geliyor aklıma.

Ben M2 SSD kullanıyorum, fark yok. :) Sata SSD'ler de oyun için gayet yeterli zaten. GPU kullanımı ayar ile artıyorsa oyundan kaynaklı bir sorun söz konusu. Optimizasyonu hep kötü bir oyundu zaten. Şimdi daha da gitmiş.

Geri
Yukarı