PUBG SSD ömrü yemek için mi tasarlandı?

thetesto

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, 2018'den beri PUBG PC versiyonu Steam kütüphanemde yer kaplamakta.
Bu oyunu genelde ayda bir iki kez oynuyorum.
Ne hikmetse ayda en az 2 kez oyuna güncelleme geliyor 6 yıldır güncellemeler bazen 22 GB'ı aşıyor. Oyun zaten 22 GB Ti ve 22 GB güncelleme geldiği halde oyunda hiçbir görsel değişmeden sürekli adamlar güncelleme gönderiyor. Hilecilere önlem aslıyor sürekli güncelliyor desek o tarz bir güncelleme 1GB bile tutmaz.
Bu adamlar her ay yepyeni grafikler sunuyormuş gibi devasa güncellemeler atıyor. Sanki bizim PC'ler çöp internetimiz değersizmiş gibi otomatik indiriyoruz.
Aklıma bir konu geldi paylaşmak istedim. SSD üreticileri SSD veya HDD'lerin ömrünü azaltmak için PUBG'ye para mı ödüyor?

Bu PUBG denen oyun her ay SSD'ye hatrı sayılır indirme yazma okuma yükü bindiriyor. Normalde bir oyunu yüklersin ve yazmış olursun bir daha hep okuma yapar SSD. Ve temiz temiz oynarsın. 2 ayda bir güncelleme gelse de umursamazsın. Ama adamlar ne yapıyorsa her oyuna girmek istediğimde güncelleme çıkıyor karşıma. SSD'yi bir rahat bırakmıyor hep bir şeyler yazacak. Bu normal mi? PUBG'yi komple silip bir daha PC de yüzüne bakmamak istiyorum. Zaten artık Valorant oynuyorum vs. Valorant ayda yılda bir güncelleniyor mesela.
PUBG Çin firması olduğundan aklıma bu geldi. SSD üreticileride Çin'de. Sanki bilerek yapıyorlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok saçma düşünmüşsünüz. SSD'nin görevi zaten okuma yazma yaparak sisteme bir şeyler işlemek, sistemdeki verileri depolamak. Depolama yapması için de okuma-yazma yapması gerek. Aynı zamanda her güncelleme grafik anlamına gelecek bir şey yok. Optimizasyon için, bilinen hataların giderilmesi için, güvenlik açıklarının giderilmesi için, hilecilerin giderilmesi için de güncelleme atılır ve bunlar düşündüğünüz gibi 1 GB değil daha büyük dosyalardır. Aynı zamanda grafik değiştirmek risklidir çünkü yüzbinlerce oyuncuda farklı sonuçlar doğurabileceği için kitleyi azaltabilir.

Merhaba arkadaşlar, 2018'den beri PUBG PC versiyonu Steam kütüphanemde yer kaplamakta.
Bu oyunu genelde ayda bir iki kez oynuyorum.
Ne hikmetse ayda en az 2 kez oyuna güncelleme geliyor 6 yıldır güncellemeler bazen 22 GB'ı aşıyor. Oyun zaten 22 GB Ti ve 22 GB güncelleme geldiği halde oyunda hiçbir görsel değişmeden sürekli adamlar güncelleme gönderiyor. Hilecilere önlem aslıyor sürekli güncelliyor desek o tarz bir güncelleme 1GB bile tutmaz.
Bu adamlar her ay yepyeni grafikler sunuyormuş gibi devasa güncellemeler atıyor. Sanki bizim PC'ler çöp internetimiz değersizmiş gibi otomatik indiriyoruz.
Aklıma bir konu geldi paylaşmak istedim. SSD üreticileri SSD veya HDD'lerin ömrünü azaltmak için PUBG'ye para mı ödüyor?

Bu PUBG denen oyun her ay SSD'ye hatrı sayılır indirme yazma okuma yükü bindiriyor. Normalde bir oyunu yüklersin ve yazmış olursun bir daha hep okuma yapar SSD. Ve temiz temiz oynarsın. 2 ayda bir güncelleme gelse de umursamazsın. Ama adamlar ne yapıyorsa her oyuna girmek istediğimde güncelleme çıkıyor karşıma. SSD'yi bir rahat bırakmıyor hep bir şeyler yazacak. Bu normal mi? PUBG'yi komple silip bir daha PC de yüzüne bakmamak istiyorum. Zaten artık Valorant oynuyorum vs. Valorant ayda yılda bir güncelleniyor mesela.
PUBG Çin firması olduğundan aklıma bu geldi. SSD üreticileride Çin'de. Sanki bilerek yapıyorlar.
Warzone 96gb şükredin.Ben HDD'ya kurdum ama textureleri yüklemedi uzun sürdüğü için lag giriyor.

Ayda 40 GB mı SSD ömrünü bitirecek? Bence sen SSD'yi sök HDD'ye geri dön.

Tabii ki de milyar insan indiriyor yıla vurursan adamların bir planı vardır.
Sürekli 15-20 GB güncelleme olmasından gına geldi artık bence işin içinde var bu tarz bir şey.

Zamanındada eski HDD'leri satmak için Chia Coin ile hard diskten madencilik çıkarmadılar mı? Millete deli gibi HDD sattılar mekanik. Sonra ne oldu ellerinde kaldı. Amaç eski HDD'leri piyasaya sürmekti.

Tabii ki de milyar insan indiriyor yıla vurursan adamların bir planı vardır.
Sürekli 15-20 GB güncelleme olmasından gına geldi artık bence işin içinde var bu tarz bir şey.

Zamanındada eski HDD'leri satmak için Chia Coin ile hard diskten madencilik çıkarmadılar mı? Millete deli gibi HDD sattılar mekanik. Sonra ne oldu ellerinde kaldı. Amaç eski HDD'leri piyasaya sürmekti.
Hayır yok.

Düşünceni ve isyanını anlıyorum. Steam ve pubg her Allahın günü güncellemeydi bakımdı uğraştırıyorlar oyun içi değişiklikler ise saçma sapan skinler kıyafetler ve ufak değişikliklerle sınırlı kalıyor. Hilecileri engelleyecek ve oynanışı güzelleştirecek güncellemeler nerdeyse yok denecek kadar az. Zaten oyuncu sayısını kaybetmesinde de hem BR ye olan ilginin azalması hem de bu dedikleriminde bir nebze etkisi olduğunu düşünüyorum.

Teorik ömrünün 10 katından daha fazla veri yazıp silen ve hala sorunsuz çalışan SSD'ler buna güldü. Ucuz ve zorlama komplo teorisi gibi olmuş. :) PUBG'yi günde 50 defa silip yüklesen ve bunu aylar boyu devam ettirsen ancak o zaman SSD'nin ömrü hakkında endişelenebilirsin.

Düşünceni ve isyanını anlıyorum. Steam ve PUBG her Allah'ın günü güncellemeydi bakımdı uğraştırıyorlar oyun içi değişiklikler ise saçma sapan skinler kıyafetler ve ufak değişikliklerle sınırlı kalıyor. Hilecileri engelleyecek ve oynanışı güzelleştirecek güncellemeler neredeyse yok denecek kadar az. Zaten oyuncu sayısını kaybetmesinde de hem BR ye olan ilginin azalması hem de bu dedikleriminde bir nebze etkisi olduğunu düşünüyorum.

Bitmez denen oyunda bitti gibi. Herkes başka oyunlara kaydı. Sırf şu güncelleme saçmalığı yüzünden komple sileceğim. SSD'nin ömrünü düşünen yokta. Her seferinde güncelleme ile uğraşmak çok saçma.

Geri
Yukarı