Python başlangıç için nasıl bir dildir?

437935

Hectopat
Makaleler
1
Birkaç gündür yazılıma başlamak ve oyun yapmakla ilgili gaza geldim. İnternette kaba taslak araştırdığımda Python, HTML, CSS ve C#'ın öğrenmesi kolay diller olduğunu öğrendim. C# mı yoksa Python ile mi başlasam karar veremedim. Algoritma, programlama ve yazılım konusunda hala bir şeyler araştırıp kendimi geliştirmeye çalışıyorum.
Belirli bir oyun projem de var. Ama Python'un oyun konusunda C# ve C++'a göre zayıf olduğu konusunda bir şeyler gördüm. İşte bu yüzden C# mı Python mu sorusu kafamda dolanıyor.
Şimdilik Python ile hafif hafif programlamayı öğrenerek sonrasında C# ve Unity ile küçük projelerimi, iyice gelişince de C++ ve UE ile asıl projemi hayata geçirmeyi planlıyorum. Önerileriniz neler? Direkt C# mı, yoksa Python ile kodlamayı biraz pekiştirmek mi?

Bazı konularda "sen daha buna karar veremiyorsan sen bu işi bırak, yapamazsın" falan diyenleri gördüm. Eh biraz insanın moralini bozuyor ama yine de kararlıyım.

Son düzenleme:
Birkaç gündür yazılıma başlamak ve oyun yapmakla ilgili gaza geldim. İnternette kaba taslak araştırdığımda Python, HTML, CSS ve C#'ın öğrenmesi kolay diller olduğunu öğrendim. C# mı yoksa Python ile mi başlasam karar veremedim. Algoritma, programlama ve yazılım konusunda hala bir şeyler araştırıp kendimi geliştirmeye çalışıyorum.
Belirli bir oyun projem de var. Ama Python'un oyun konusunda C# ve C++'a göre zayıf olduğu konusunda bir şeyler gördüm. İşte bu yüzden C# mı Python mu sorusu kafamda dolanıyor.
Şimdilik Python ile hafif hafif programlamayı öğrenerek sonrasında C# ve Unity ile küçük projelerimi, iyice gelişince de C++ ve UE ile asıl projemi hayata geçirmeyi planlıyorum. Önerileriniz neler? Direkt C# mı, yoksa Python ile kodlamayı biraz pekiştirmek mi?

Bazı konularda "sen daha buna karar veremiyorsan sen bu işi bırak, yapamazsın" falan diyenleri gördüm. Eh biraz insanın moralini bozuyor ama yine de kararlıyım.

Tam okumadım ama bende Python ile başladım başlangıç için öneririm güzel bir dil çoğu yerde de kullanılıyor.

Aslında diller bir yerde önemsizleşiyor, hoşunuza giden birinden başlayın, ilerledikçe demek istediğimi siz de anlayacaksınız.
Ve moral bozanlar, dil kararsızlığınızdan dolayı bunu diyorsa, sallayın onları, yarın Python eskir (ki biraz zor), zayton ile yazmaya başlarsınız.

Aslında diller bir yerde önemsizleşiyor, hoşunuza giden birinden başlayın, ilerledikçe demek istediğimi siz de anlayacaksınız.
Ve moral bozanlar, dil kararsızlığınızdan dolayı bunu diyorsa, sallayın onları, yarın Python eskir (ki biraz zor), zayton ile yazmaya başlarsınız.

Tam okumadım ama bende Python ile başladım başlangıç için öneririm güzel bir dil çoğu yerde de kullanılıyor.

O zaman ilk baş kendimi programlama hakkındaki konularda geliştirip Python ile başlarım, sonrasında ise C#'a geçerim.

Altyapınız yoksa ne Python ne de C# ile başlayın. Scratch programında 1 ay civarı vakit geçirin. Yazılımda her şeyin basamak basamak yapılması gerektiğini, algoritma oluşturmayı vesaire öğrenmek için birebir bir program. Scratch bir dil değil bu arada. Çocukları yazılıma başlatmak için yapılmış bir program. Kod yazmak yerine blokları üst üste koyarak algoritma oluşturuyorsunuz. Çocuklar için dediğime bakmayın. Okullarda Python eğitimine başlamadan önce kullandırılıyor. Neyse çok uzattım. Scratch->Python olarak başlamanızı öneririm. Sonrasında tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Örneğin Ben şuanda Python dilinde çalışıyorum. Günlük işlerimi halletmek amaçlı. Oyun yapmak için C++ ile Minecraft: Bedrock Edition gibi çok başarılı şeyler yapılabiliyor. Şimdiden başarılar.

Altyapınız yoksa ne Python ne de C# ile başlayın. Scratch programında 1 ay civarı vakit geçirin. Yazılımda her şeyin basamak basamak yapılması gerektiğini, algoritma oluşturmayı vesaire öğrenmek için birebir bir program. Scratch bir dil değil bu arada. Çocukları yazılıma başlatmak için yapılmış bir program. Kod yazmak yerine blokları üst üste koyarak algoritma oluşturuyorsunuz. Çocuklar için dediğime bakmayın. Okullarda Python eğitimine başlamadan önce kullandırılıyor. Neyse çok uzattım. Scratch->Python olarak başlamanızı öneririm. Sonrasında tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Örneğin Ben şu anda Python dilinde çalışıyorum. Günlük işlerimi halletmek amaçlı. Oyun yapmak için C++ ile Minecraft: Bedrock Edition gibi çok başarılı şeyler yapılabiliyor. Şimdiden başarılar.

Stratch kullanmışlığım var okulda. Temelini biliyorum Stratch'in. Ama nasıl indireceğimi bulamadım. İnternet sitesinde açıyor.

---------

Allah rahmet eylesin mekanım cennet olsun.

Stratch kullanmışlığım var okulda. Temelini biliyorum Stratch'in. Ama nasıl indireceğimi bulamadım. İnternet sitesinde açıyor.

---------

Allah rahmet eylesin mekanım cennet olsun.

Direk bodoslama dalmayın. Önce algoritmaların, programlamanın temellerini bitirin. Oyu yapma amacınız varda Phyton'da C#'da olur ama ben olsam Phyton öğrenirdim. Çok kapsamlı bir dil çünkü, sadece oyun için değil, her şeyi yaparsın. Ayrıca C# biraz zormuş galiba, öyle duymuştum. Hiç C#'la işim olmadı o yuzden kendiniz de bir bakın derim.

Yeni konular

Geri
Yukarı