Python başlangıç için nasıl bir dildir?

Direk bodoslama dalmayın. Önce algoritmaların, programlamanın temellerini bitirin. Oyu yapma amacınız varda Python'da C#'da olur ama ben olsam Python öğrenirdim. Çok kapsamlı bir dil çünkü, sadece oyun için değil, her şeyi yaparsın. Ayrıca C# biraz zormuş galiba, öyle duymuştum. Hiç C#'la işim olmadı o yuzden kendiniz de bir bakın derim.

Bodoslama dalarsam ortada sap gibi kalıp altından kalkamayacağımı biliyorum. Algoritma ve programlama hakkında araştırmalarım sürüyor. Bunlar konusunda kendimi geliştiriyorum fakat şimdiden neye hazırlanmama karar vermek için sordum.

O zaman ilk baş kendimi programlama hakkındaki konularda geliştirip Python ile başlarım, sonrasında ise C#'a geçerim.

İlk önce CS50 kursu ile başlayabilirsiniz, Türkçe alt yazılı versiyonu vardı, şu programda 1 ay şu programda 3 ay diye yazılım öğrenilmez.
İlk önce CS50 kursu ile başlayabilirsiniz, Türkçe alt yazılı versiyonu vardı, şu programda 1 ay şu programda 3 ay diye yazılım öğrenilmez.

Ek olarak altyazıları anlayabilecek seviyede ingilizceniz varsa, Türkçe kaynaklarla uğraşarak zamanınızı harcamamanızı tavsiye ederim.

O zaman çizelge şöyle olur, en başta stratch ile neyin nerede kullanılabildiğini, sonra CS50 ile ilk adımlar, temel kavramları kavradığımda Python'a geçip küçük çaplı projeler ile kendimi geliştirir ve daha da bilgili olduğum zaman C# ve Unity ile hafif hafif oyunlara atılabilirim. Tabii bu sadece benim düşüncem. Beni ne zorlukların beklediğini göreceğiz...

Ayrıca şu konuyu gördüm bakabilirsiniz:

O zaman çizelge şöyle olur, en başta stratch ile neyin nerede kullanılabildiğini, sonra CS50 ile ilk adımlar, temel kavramları kavradığımda Python'a geçip küçük çaplı projeler ile kendimi geliştirir ve daha da bilgili olduğum zaman C# ve Unity ile hafif hafif oyunlara atılabilirim.

Hayır ilk önce CS50 ile başlayın, size güzel yol haritası çizmeniz için yeterli veriyi verecektir. CS50 de stratch ile başlıyor zaten, dediğim gibi her şeyi bırakın ve ilk önce CS50'yi inceleyin, kendisi hardvardın hazırladığı herhangi bir temel aramayan, bilgisayar bilimleri giriş kursudur.
Hayır ilk önce CS50 ile başlayın, size güzel yol haritası çizmeniz için yeterli veriyi verecektir. CS50 de stratch ile başlıyor zaten, dediğim gibi her şeyi bırakın ve ilk önce CS50'yi inceleyin, kendisi hardvardın hazırladığı herhangi bir temel aramayan, bilgisayar bilimleri giriş kursudur.

İngilizceniz var ise, CS50x'i de önerebilirim.

İngilizceniz var ise, CS50X'i de önerebilirim.

Çok profesyonel olmasa da yazılanları anlayacak ve sağlıklı iletişim kuracak kadar İngilizcem var. O zaman CS50'yi de biraz araştırıp listemi ona göre düzenlerim. Ve tamamen ücretsiz değil mi hocam? Ücretsiz olarak belirtilmiş ama harvard onaylı sertifika için 150 dolar falan istiyorlar. Sanırım sadece sertifika için o.

Son düzenleme:
Amacınız oyun yapmaksa öğrendiğiniz Python'un size bir yararı olmaz çünkü oyun için geçeceğiniz C türevi dillerle pek alakası yok. Başlangıç için Unity'i ve dolayısıyla C# tavsiye ederim, ileride yetersiz gelirsede ya da keyif alamazsanız Unreal'e geçersiniz.

Amacınız oyun yapmaksa öğrendiğiniz Python'un size bir yararı olmaz çünkü oyun için geçeceğiniz C türevi dillerle pek alakası yok. Başlangıç için Unity'i ve dolayısıyla C# tavsiye ederim, ileride yetersiz gelirsede ya da keyif alamazsanız Unreal'e geçersiniz.

Asıl amaç oyun ama ara sıra uygulamalar da yapmak istiyorum. Zaten yaş küçük olduğu için tam olarak program yapmam, beni daha çok eğlendireceğini düşündüğümden oyuna yönelmeyi planlıyorum. Oyun konusunda da gelişe gelişe biriken bilgiler de ileride farklı diller öğrenirken veya program yapacak olursam işime yarar diye tahmin ediyorum.

Asıl amaç oyun ama ara sıra uygulamalar da yapmak istiyorum. Zaten yaş küçük olduğu için tam olarak program yapmam, beni daha çok eğlendireceğini düşündüğümden oyuna yönelmeyi planlıyorum. Oyun konusunda da gelişe gelişe biriken bilgiler de ileride farklı diller öğrenirken veya program yapacak olursam işime yarar diye tahmin ediyorum.

O zaman yukarıda denilen gibi CS50 üzerinden temel eğitim ile başlamanız daha yararlı olur.

O zaman yukarıda denilen gibi CS50 üzerinden temel eğitim ile başlamanız daha yararlı olur.

CS50 C dili üzerine yoğunlukluydu sanırım. O zaman CS50 ile eğitim alıp C# ve Unity ile 2D oyunlara başlayarak uzun zamandır hayalim olan yazılıma adım atma vakti. Umarım öğrendiğime değer de, en azından meslek edinirim veya büyük projelerimi hayata geçirebilirsem onları yayınlayarak para kazanabilirim. Arkadaşım da ben de yeterli bilgiye sahip olduğumuz zaman ortak çalışıp bir indie oyun stüdyosu açmayı planlıyoruz.

Yeni konular

Geri
Yukarı