Python "if" ifadesi çalışmıyor

Yer
Ankara - Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Basit bir timestamp oluşturucu konsol programı yapmaya çalışıyorum. Normalde bunu Timestamp'e çevirmek için ay kısmını ayların İngilizce kısaltması şeklinde yapmak gerekiyor fakat ben tamamen Türkçe olmasını istediğim için girilen Input'ları değiştirmeye karar verdim. Aşağıdaki görüntüde de gösterdiğim gibi if parametreleri hata veriyor. Visual Studio 2019 kullanıyorum. (basit bir hata ise kusura bakmayın. Python'da yeniyim.)

if_statements.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir kere 2 eşittir kullanmanız gerekiyor, ay = ocak demek, Ay'ı ocaka eşitle demek iken ay == ocak, ay ocaka eşit mi demek.
Tamamdır. Teşekkür ederim. Kusura bakmayın rahatsız ettiğim için, yeni başlıyorum da. İyi forumlar!

else if ve çift eşittir kullanman gerekiyor

15 yaşında bu işlerle uğraşman baya güzel yolun açık olsun
Teşekkür ederim. Zamanım varken böyle işlere kaymak istedim açıkçası. Umarım daha da geliştirebilirim.

Tamamdır. Teşekkür ederim. Kusura bakmayın rahatsız ettiğim için, yeni başlıyorum da. İyi sosyaller!

Önemli değil, forum bunun için var.
Sıralı if komutlarını bu şekilde kullanma.
İf.
Elif.
Elif.
Else.
Şeklinde kullan.
Bir de değişken isimlerini Türkçe verme, sistem Türkçe bile olsa İngilizce kullan, bu işte ilerlemek istiyorsan İngilizce kullanmaya alıştır kendini.

Çift eşittir kullanma şartı var ancak bu kısımda elif kullanması zorunlu değil. Elif kullanımının gerektiği alan alt alta sıralanmış olan if koşullarından birinin tutarlı olması halinde diğerleri de tutarlı olsa dahi çalışmamasını sağlamak içindir. Bu örnekte bu durum sağlanmış çünkü verilen ay girdisi ocak olursa sadece bir tane if koşulu ile tutarlı olacak, bir diğer if koşulu ile tutarlı olmamış olacak. Yine de elif kullanımını öğrenmesi gerek ancak burada ne işe yaradığını bilmeden sadece elif kullan dendiği için kullanması da doğru olmaz.

Örnek verecek olursak
Python:
ay = "ocak"
gun = "salı"

if ay == "ocak" and gun == "salı":
    print('Ocak ayında bir salı günündeyiz.')

if ay == "ocak":
    print('Ocak ayındayız.')

Bu kodu çalıştırırsanız aldığınız çıktı şöyle olacaktır.
Kod:
Ocak ayında bir salı günündeyiz.
Ocak ayındayız.

Ancak biz zaten Ocak ayında olduğumuzu söyledik, ikinci defa söylemesini istemiyorsak birinci koşul tutarlı olduğunda ikinci koşulun çalışmaması için elif kullanabiliriz.
Python:
ay = "ocak"
gun = "salı"

if ay == "ocak" and gun == "salı":
    print('Ocak ayında bir salı günündeyiz.')
elif ay == "ocak":
    print('Ocak ayındayız.')
Kod bu şekilde olduğunda birinci if koşulu tutarlı olduğu için ikinci if koşulu (elif ile belirtilen) tutarlı olsa dahi çalışmayacaktır. Elifin kullanımının ne olduğunu şimdi öğrenmiş oldunuz.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı