Python ile yazdığım hesap makinesi işlemi yaptıktan sonra direkt kapanıyor

Hazeyn_44

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Casper Excalibur G770
İşlemci:11th Gen Intel(R) Core(TM) i5-11400H @ 2.70GHz, 2688 Mhz, 6 Çekirdek, 12 Mantıksal İşlemci
Ram: 16GB 3200MHz DDR4 CL16 Dual Channel
Ekran Kartı: Nvidia Geforce GTX 1650 4GB GDDR6
SSD: 500GB M.2 SSD PCle 3.0 (PCle; Okuma: 2300MB/s - Yazma: 1800MB/s)
İşletim Sistemi: Microsoft Windows 11 Pro Insider Preview
Ekran: 15.6" FHD IPS 144HZ 3ms 45% 250NIT
Meslek
Öğrenci
Merhaba az önce Python ile basit bir hesap makinesi yaptım, .exe ye çevirdim, program açılıyor ama hesap yaptıktan hemen sonra kapanıyor! Yardımcı olursanız sevinirim.

Komutlar bunlar. Toplamayı seçiyorum, 1.sayıyı giriyorum, 2.sayıyı girip entera bastıktan hemen sonra CMD kapanıyor ve işlem sonucu görünmüyor.

Bu mesajla birlikte bir resim paylaştım. Visual Studio 2019 da yazdım bu komutları ama başlat deyince bu resimdeki hatayı alıyorum.

Kodunu kopyalayıp VS Code ile denedim çalışıyor kullandığın Visual Studio 2019'da bir problem olabilir mi?

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    6,7 KB · Görüntüleme: 59
Sonucu gösterdikten sonra çalışacak komut kalmadığı için program kendini sonlandırıyor.

En alta yeni bir input komutu ekleyerek bekletebilirsiniz.

Python:
print("""

Calculator 0.1 Alpha.

TOPLAMA İŞLEMİ YAPMAK İÇİN 1 'e BASIN.
ÇIKARMA İŞLEMİ YAPMAK İÇİN 2 'e BASIN.
ÇARPMA İŞLEMİ YAPMAK İÇİN 3 'e BASIN.
BÖLME İŞLEMİ YAPMAK İÇİN 4 'e BASIN.

""")

islem = str(input("İşlem seçiniz: "))

if islem == "1":
 sayi1 = int(input("sayi1 giriniz: "))
 sayi2 = int(input("sayi2 giriniz: "))
 print("Sonuç:", sayi1 + sayi2)
elif islem == "2":
 print("Sonuç:", sayi1 - sayi2)
elif islem == "3":
 print("Sonuç:", sayi1 * sayi2)
elif islem == "4":
 print("Sonuç:", sayi1/sayi2)
else:
 print("geçersiz işlem girdiniz...")

input("cikis icin ENTER'a basiniz")

Eklediğiniz input bir işe yaramadı.

Kodunu kopyalayıp VS Code ile denedim çalışıyor kullandığın Visual Studio 2019'da bir problem olabilir mi?

Yazdığınız kodu buradan atabilir misiniz?

py.exe ile çalıştırmayı denediğinizde kapanacaktır. VS Code terminalinde program çıktılarının tamamını kaçırmadan görebiliyorsunuz açık kaldığından.

Eklediğiniz input bir işe yaramadı.

Yazdığınız kodu buradan atabilir misiniz?

Yanlış girinti içerisine yazmış olabilirsin koşul durumundan bağımsız program sonuna eklemelisin.

.exe halinde çalıştırınca kodun sonuna sleep veya herhangi bir input koymazsanız sonucu göremeden kapanır. Kodun sonuna şu komudu ekleyin ve deneyin.
Python:
while True:
    pass

.exe halinde çalıştırınca kodun sonuna sleep veya herhangi bir input koymazsanız sonucu göremeden kapanır. Kodun sonuna şu komudu ekleyin ve deneyin.
Python:
while True:
 pass

Bu sefer sonucu göremeden kapanmadı ama entera basınca da uygulama kapanmıyor. Peki şunu nasıl yapacağım:
İşlem yapıldıktan sonra 1'e basınca toplama, çıkarma seçme bölümüne dönsün, entera basınca da uygulama kapansın.

"Çok fazla soru sormuş veya çok şey istemiş olabilirim bu işte yeniyim pek bir şey bilmiyorum uygulama istediğim gibi olursa bunu GitHub'da ilk projem olarak yayınlayacağım yardım edenlerin isimlerini de ekleyeceğim izin verirseniz sizinkini eklerim."

Bu sefer sonucu göremeden kapanmadı ama entera basınca da uygulama kapanmıyor. Peki şunu nasıl yapacağım:
İşlem yapıldıktan sonra 1'e basınca toplama, çıkarma seçme bölümüne dönsün, entera basınca da uygulama kapansın.

"Çok fazla soru sormuş veya çok şey istemiş olabilirim bu işte yeniyim pek bir şey bilmiyorum uygulama istediğim gibi olursa bunu GitHub'da ilk projem olarak yayınlayacağım yardım edenlerin isimlerini de ekleyeceğim izin verirseniz sizinkini eklerim."
Zaten öyle olması gerekiyor. Sürekli aynı döngüye girmesini istiyorsan kodu bir while döngüsüne al. Estetik açısından clear fonksiyonunu kullan.

input() ile sorununuz çözülecek ama doğru girintiye yazınn.

Merhaba az önce Python ile basit bir hesap makinesi yaptım, .exe ye çevirdim, program açılıyor ama hesap yaptıktan hemen sonra kapanıyor! Yardımcı olursanız sevinirim.

Arkadaşların da dediği gibi program kendini gerçekleştirdiği için kapanıyor. Bence while true içerisinde bu işlemi tekrarlaman sorunu çözer programdan çıkmak için 5 numarayı ekleyip return kullanabilirsin. Ayrıca senin tercihin tabi ama if boolean(mantıksal(true , false))değer döndürür eğer sabit ile çalışacaksan switch kullanman işini kolaylaştıracaktır bu uygulamada.

Geri
Yukarı