Python öğrendikten sonra ne yapılabilir?

Dediğim gibi pratik, sabır ve azim. Motivasyon kaynağını senden başka kimse bilemez.
Hayalinde çok iyi bir yazılımcı olmak varsa ve gerekli zorlukları göze aldıysan zaten o hayalini gerçekleştirirsin. Bu sadece yazılım alanında değil, tüm meslek alanlarında geçerlidir.

Geçen gün sosyale konu açmıştım. Yazılım sektörü biter mi? Diye: Hayır dediler. Umarım bu sektörde çürümez.

İki haftada kimse programcı olmaz.
Programlamayı (veya her hangi bir şeyi) anlayamıyorsan öğrenmiş olamazsın.
Programlamayı anlayabilecek kapasite herkeste yok. Bu diğer meslekler için de geçerli.
Oyun ile programlama farklı şeyler. Ayar yapma ile programlama da aynı şey değil. Ayar dosyalarını değiştirme de programlama değil.
Son kullanıcının yapabilecekleri şeyler kullanıcı için birer kolaylık.
İşin detayına girmeden, başkalarının sözü ile anlaşılabilecek bir iş de değil.
Korkulacak bir şey de değil. Bir riski de yok.

İki haftada kimse programcı olmaz.
Programlamayı (veya herhangi bir şeyi) anlayamıyorsan öğrenmiş olamazsın.
Programlamayı anlayabilecek kapasite herkeste yok. Bu diğer meslekler için de geçerli.
Oyun ile programlama farklı şeyler. Ayar yapma ile programlama da aynı şey değil. Ayar dosyalarını değiştirme de programlama değil.
Son kullanıcının yapabilecekleri şeyler kullanıcı için birer kolaylık.
İşin detayına girmeden, başkalarının sözü ile anlaşılabilecek bir iş de değil.
Korkulacak bir şey de değil. Bir riski de yok.

Şu anda zaten YouTube'dan izlediğim videoları tamamen anladım kendimi geliştirmek için sonraki adımlarım neler olmalı diye soruyorum şu anda terminal üzerinden kullanıcı adı öğrenip siteye giriş yapma gibi şeyleri yapabiliyorum ama işte uzun projeleri yapamıyorum.

Şu anda zaten YouTube'dan izlediğim videoları tamamen anladım kendimi geliştirmek için sonraki adımlarım neler olmalı diye soruyorum şu anda terminal üzerinden kullanıcı adı öğrenip siteye giriş yapma gibi şeyleri yapabiliyorum ama işte uzun projeleri yapamıyorum.
Başka videolar da izle. Kitaplar da oku. Hakkında araştırmalar da yap.

Öncelikle sen "Python" öğrenmedin. Bir dili "öğrendim" diyebilmek için 40 yıl fırın yemek lazım. Sen Python'ın syntaxını öğrenip basit algoritmalar kurmayı öğrendin.

Proje yaparak kendini geliştirmen lazım. Eğer yılan gibi projeleri yapamıyorsan programlama konusunda sorunun vardır. Python'ın syntaxını öğrenmek hiçbir şeyi geliştirmez, önemli olan algoritma kurabilmekte. Algoritma kurabilmeyi öğrenmen lazım. Bir kodu yazarken nasıl yazacağına, neleri kullanacağına karar vermen gerekli.

Yılandan yola çıkalım. Yazılan yılan oyunlarının kodlarını incele, sonrasında kafanda kodu kurmaya çalış. En sonunda kafandakileri koda dökmeye çalış, nerede hata yaşadığını falan göreceksin. Onları düzeltip daha fazla proje yaparak kendini geliştirebilirsin. GitHub üzerindeki projelerin kodlarına bak düzenli olarak.

2 hafta programlama için hiçbir şey. Aceleci davranma.

Githuba giriş yaptım fakat projeleri nereden bulacağım?

Github'dan bir şey öğrenemezsin. Kim öğrenmiş şimdiye kadar. Video izlemeye devam et. Daha bir sürü Python videosu var. En azından bir de anlatımı var.

Github'dan bir şey öğrenemezsin. Kim öğrenmiş şimdiye kadar. Video izlemeye devam et. Daha bir sürü Python videosu var. En azından bir de anlatımı var.
Github'dan daha büyük bir kod paylaşım platformu varsa buyur paylaş. Neredeyse aklına gelebilecek -başlangıç ve orta seviyede- tüm projeleri onlarca kişinin yazmış olduğunu görebilirsin. Onların kodlarını inceleyip nerede hata yaptığını, nereyi düşünemediğini görürsün.

Öğrenme ve gelişme aşamasında başkaları tarafından yazılmış kodları okumanın katkısı büyük. Bunu sadece ben söylemiyorum. Referans olarak gösterilebilecek kişiler de söylüyor.
Github'a giriş yaptım fakat projeleri nereden bulacağım?
Github kullanımını öğreten videolar var. 30-60 dakika arasında değişiyor. Onları izleyerek Github kullanımını öğrenebilirsin. Bana kalırsa tek Github kullanımını değil Git kullanımını da öğren.

Öncelikle sen "Python" öğrenmedin. Bir dili "öğrendim" diyebilmek için 40 yıl fırın yemek lazım. Sen Python'ın syntaxını öğrenip basit algoritmalar kurmayı öğrendin.

Proje yaparak kendini geliştirmen lazım. Eğer yılan gibi projeleri yapamıyorsan programlama konusunda sorunun vardır. Python'ın syntaxını öğrenmek hiçbir şeyi geliştirmez, önemli olan algoritma kurabilmekte. Algoritma kurabilmeyi öğrenmen lazım. Bir kodu yazarken nasıl yazacağına, neleri kullanacağına karar vermen gerekli.

Yılandan yola çıkalım. Yazılan yılan oyunlarının kodlarını incele, sonrasında kafanda kodu kurmaya çalış. En sonunda kafandakileri koda dökmeye çalış, nerede hata yaşadığını falan göreceksin. Onları düzeltip daha fazla proje yaparak kendini geliştirebilirsin. Github üzerindeki projelerin kodlarına bak düzenli olarak.

2 hafta programlama için hiçbir şey. Aceleci davranma.
Yılan oyunu yapamaması programlamada sorunu olduğu anlamına gelmez. Sadece kütüphaneleri bilmediği anlamına gelir. Ki önemli olanda bu tür kütüphaneler yazabilmektir. Kütüphaneleri kullanabilmek marifet değildir.

Son düzenleme:
Yılan oyunu yapamaması programlamada sorunu olduğu anlamına gelmez. Sadece kütüphaneleri bilmediği anlamına gelir. Ki önemli olanda bu tür kütüphaneler yazabilmektir. Kütüphaneleri kullanabilmek marifet değildir.
Yılan oyunu sadece bir örnekti. Yazdığım yazıdaki anlatılan şeyler oldukça açık.

Yeni konular

Geri
Yukarı