Python yazılım dili hangi alanlarda işe yarar?

Kristal

Kilopat
Daha fazla  
Python yazılım dilini öğrenmek istiyorum. Python hangi alanlarda kullanılır? İlerde iş açısından beni avantajlı bir konuma getirir mi?

Bu tür teknoloji sorularının her 5-6 senede bir güncellenmesi gereken bir cevabı var. Coğrafik olarak dahi farklı cevapları olan bir soru. Kariyer.net sitesinde iş arama kutucuğuna "python" yazınca karşımıza gelen liste, "dünya programlama dili kullanım istatistikleri" Google sorgulama sonucuyla örtüşüyor. Kullanım istatistiklerinde C, C++, C# ve Python, Java'dan fark yiyor. Web teknolojilerinde tutunamamış Java, bu farkı Android tabanlı cihazlardaki kullanımıyla sağlıyor olsa gerek. Programlama dillerinin hiçbirini küçümsemek lazım çünkü 10 sene önce web sayfalarına kar yağdıran Javascript ile şimdilerde, "büyük veri" ve "veri madenciliği" gibi çılgın sunucu taraflı yazılımlar yapılıyor. Python geliştiricisi olarak ülkemizde şimdilik dar bir alanda kariyer imkanı bulunuyor ama bu öte yandan az bulunan Python uzmanlarını değerli de yapıyor. Bana göre Python geleceği de parlak olduğu için günümüz kullanım istatistikleri gözardı edilebilir. Yükseken bir değer olarak "Makine Öğrenmesi" gibi konularda Python hatrı sayılır bir şekilde öne çıkmaya başladı. Ancak bunların ötesinde, İngilizce bilmek ve ilgili okullardan mezun olmak çok çok daha önemli. Bunu da unutmamak lazım.

Python ile neler yapılabilir sorusunun cevabı ise çok basit. C ile yazılması gereken İşletim sistemi gibi makineye yakın yazılımlar hariç hemen hemen her şey yapılabilir. Web uygulamaları ve servisleri, oyun, yapay zeka, görüntü işleme, networking, masa üstü uygulamaları gibi.

@wefra açıklamayı yapmış. Ben de tavsiye vereyim. Udemy'de bunu anlatan iyi eğitmenler olduğunu düşünüyorum. Isterseniz inceleyin. Yakın zamanda Mustafa Murat Coşkun'un Python eğitimini almayı düşünüyorum. Anlatımlarını dinledim beğendim. Herkesin yapacağı iş değildir hem programlama bilmek hem de bunu düzgünce anlatabilmek.

Python yazılım dilini öğrenmek istiyorum. Python hangi alanlarda kullanılır? İlerde iş açısından beni avantajlı bir konuma getirir mi?
Yeni başlayan biri için anlaşılır kullanılabilir ve kodlamanın mantığını kavramayı sağlayan güzel bir dildir, siber güvenlik ve veri biliminde iş yapar

Cevabınızın üstünde bayağı bir zaman geçmiş ama neden böyle bir cevap vermiştiniz merak ettim, açıklar mısınız? Ben de Python öğrenmeye başlayacağım da.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı