Hangi yazılım dili öğrenmeye başlanmalı?

FurkanKeremX24

Hectopat
Öncelikle merhaba. İleride yazılımcı olmak hayalim. Yaşım küçük olduğu için de zamanım bol.
Daha önce HTML, CSS, JavaScript gibi dilleri biraz öğrendim. Ama artık uygulama veya oyun gibi şeyler yazmak istiyorum.
Aklımda C# veya Python var fakat sizin önerileriniz nedir?😁

Öncelikle merhaba. İleride yazılımcı olmak hayalim. Yaşım küçük olduğu için de zamanım bol.
Daha önce HTML, CSS, JavaScript gibi dilleri biraz öğrendim. Ama artık uygulama veya oyun gibi şeyler yazmak istiyorum.
Aklımda C# veya Python var fakat sizin önerileriniz nedir?😁
Şahsen python ile başlatıp daha sonra C# ogrenirsin. Uygulama ve oyun gelistirmek istiyorsan bunlar sana en uygun dillerdir. Kendini ilerletince farklı dillere de geçersin.
Oyun yapmak istiyorsan sana bir de oyun motoru lazım tabi.

Şahsen Python ile başlatıp daha sonra C# ogrenirsin. Uygulama ve oyun gelistirmek istiyorsan bunlar sana en uygun dillerdir. Kendini ilerletince farklı dillere de geçersin.
Oyun yapmak istiyorsan sana bir de oyun motoru lazım tabii.

Şimdiden Python öğrenmeye başladım 😁
Oyun motoru olarak ise Unity öğrenmeyi düşünüyorum.

Şimdiden Python öğrenmeye başladım 😁
Oyun motoru olarak ise Unity öğrenmeyi düşünüyorum.
Python'a devam et.

Oyun motoru konusunda Unity ve Godot tavsiye ederim. Unity C#, Godot ise GDScript kullanıyor. Unity'yi zaten biliyorsunuzdur. Godot'u sorarsanız da ben Godot kullanıyorum ve gayet memnunum. Kendisi gayet kaliteli, açık kaynak kodlu (Blender gibi) bir oyun motorudur. Kullandığı GDScript ise Python'dan türemiş bir dil ve Python bildikten sonra öğrenmek için çok fazla bir uğraş vermene gerek yok ki ben GDScript için Python'un bir oyun motorunda kullanılmak için elden geçirilmiş hali diyorum. Ayrıca Godot'un Unity kadar değil belki ama gayet büyük bir topluluğu da var. Özellikle yurt dışında kitlesi çok büyük.
Bir de UnrealEngine var ama onun hakkında o kadar detaylı bilgim yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı