Python3 silinince her şey gitti

erroshakan

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. Ubuntu en son sürümünü kullanıyorum şu an. Acemiliğimden kaynaklı olarak Python 2 dili ile yazılan bir script i çalıştırmak için, Python3'ü kaldırıp 2'yi yükleyeyim diye düşünerekten, sudo apt-GET remove Python3 yazdım. Sonrasına ise Metin düzenleyici, notepad++ vb. birçok uygulama kalktı. Nasıl geri getirebilirim?
Sudo apt-GET install Python3 yaptım ama uygulamalar geri gelmedi. Bir de bu Ubuntu'da ne zaman upgrade yapsam grub bozuluyor, gidip Boot repair disk ile onarmak zorunda kalıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Python 3 birçok uygulamanın bağımlığı onu silince büyük ihtimal ona bağımlı olan tüm uygulamalar sistem tarafından gereksiz görülerek silindi yeniden yükleme yapmanız daha iyi olabilir.
Grub konusu Ubuntu biraz fazla buglu bir dağıtım bir bug yüzden olabilir Ubuntu tabanlı başka bir dağıtma bakmanızı tavsiye ederim veya Ubuntu dışında dağıtımlara bakın.

Python3'ü kaldırıp 2'yi yükleyeyim diye düşünerekten, sudo apt-GET remove Python3 yazdım. Sonrasına ise Metin düzenleyici, notepad++ vb. birçok uygulama kalktı.
Bununt sebebi birçok programın Python 3 ile çalışıyor. Ayrıca emin olmamakla birlikte birçok dağıtımda Python 2 zaten yüklü geliyor. Değilse:
Bash:
sudo apt install python2
Eğer python komutunun direk python2'yi açmasını istiyorsanız şu komutu çalıştırın:
Bash:
sudo apt install python-is-python2

Yeni konular

Geri
Yukarı