Python'da parantez gibi işaretlerin anlamı

Apragal

Hectopat
Merhaba. Ben Python'u yeni yeni öğrenen birisiyim ve Python'da genellikle ne yapacağımı bilmeme rağmen hep parantez vb. işaretlerde sıkıntı çekiyorum. Yani soruları nasıl çözeceğimi anlamama rağmen cevabı yazarken işaretler sürekli karıştırıyorum.
Şuraya birkaç örnek bırakayım ne demek istediğimi anlarsınız.
(Amaç kullanıcıdan alınan bilgileri liste haline getirip kullancıya sunmak. )

ogrenciler = {}

name.input("Name : ")
surname.input("Surname : ")
no.input("No : ")
phone.input("Phone : ")

ogrenciler.update = {
"Name : " : name
}

Mesele yukarıdaki gibi. Hocanın yazdıklarına bakmayınca böyle çok fazla hata yapıyorum.

Merhaba. Ben Python'u yeni yeni öğrenen birisiyim ve Python'da genellikle ne yapacağımı bilmeme rağmen hep parantez vb. işaretlerde sıkıntı çekiyorum. Yani soruları nasıl çözeceğimi anlamama rağmen cevabı yazarken işaretler sürekli karıştırıyorum.
Şuraya birkaç örnek bırakayım ne demek istediğimi anlarsınız.
(Amaç kullanıcıdan alınan bilgileri liste haline getirip kullancıya sunmak. )
Kod:
Mesele yukarıdaki gibi. Hocanın yazdıklarına bakmayınca böyle çok fazla hata yapıyorum.
Kod bir tek bende mi gözükmüyor?

"()" genellikle print komutu vb. komutlardan sonra istenileni yazmak için kullanılır. Sorunuzu anlamadım mı yoksa?
Sadece parantez değil. Noktayı kullanırken de sıkıntı çekiyorum.
Ayrıca parantez sadece print kısmında kullanılmıyor. Yukarıda hoca ogrenciler.update kısımından sonra nrmal parantezkullanmış.

Programlama dillerinin çoğunda matematikteki anlamı dışında fonksiyonlara parametre yollamak için parantezler kullanılır.

Python için a = (4+6)/5 demek gibi.
Fonksiyon tanımlama ve kullanmayı bilirseniz çok daha rahat anlarsınız. Bunun dışında Python'da Tuple tanımlamak için de kullanılıyor mesela; ki aslında o da parametredir.

Noktalar bildiğim kadarıyla ondalıklı sayı dışında nesnelerin metotlarına, verilerine erişmek için kullanılıyor. Bunun için de sınıf yapısını bilmeniz lazım. Metot dediğimiz şey de fonksiyon desek yeridir.

Geri
Yukarı