Python'da parantez gibi işaretlerin anlamı

Kodlamaya direkt atılan insanların genel sorunu, bir de tabii öğrenme kısmında yapılan yanlışlıklar var.

Hazır işin başındayken Python eğitimine ara verip temelden başlamanı kesinlikle öneriyorum, öyle yapayım dersen yardımcı olurum.

Üniversiteler de böyle başlıyor, eğer Bilgisayar Mühendisi değilse. Kişilerde de suç yok pek. Ders dinlense anlaşılıyor gerçi. Ya da foruma konu açmadan bile basit bir Google aramasıyla yüzlerce kaynak bulunabilir.

Kodlamaya direkt atılan insanların genel sorunu, bir de tabii öğrenme kısmında yapılan yanlışlıklar var.

Hazır işin başındayken Python eğitimine ara verip temelden başlamanı kesinlikle öneriyorum, öyle yapayım dersen yardımcı olurum.
Temel derken? Eğer gelişmeme yardımcı olacaksa kabul ederim. Kodlamayı seviyorum.

Üniversiteler de böyle başlıyor, eğer bilgisayar mühendisi değilse. Kişilerde de suç yok pek. Ders dinlense anlaşılıyor gerçi. Ya da foruma konu açmadan bile basit bir Google aramasıyla yüzlerce kaynak bulunabilir.

Kişi de suç bulmadım, insanlar bilmediği bir işi tamamen doğru yolda öğrenemez, eğitmen olarak söylüyorum bunu.

Genel olarak kodlamaya başlamanın en sağlıklı ve en doğru yolu algoritma öğrenmekten geçer, "üniversiteler de böyle başlıyor" dersen öğrenim vizyonundan biraz şüphe duyarım alınma. 🙃

@Apragal

Python:
ogrenciler = {}

name = input("Name: ")
surName = input("Surname: ")

ogrenciler[name] = surName

İlk başta boş dictionary tanımlıyoruz. Sonrasında doğru bir şekilde, input kullanarak girdileri değişkenlere yazıyoruz.

Sonrasında ise, elimizdeki verileri "key: value" ikilisi şeklinde dictionary'e kaydediyoruz.
Genel olarak kodlamaya başlamanın en sağlıklı ve en doğru yolu algoritma öğrenmekten geçer, "üniversiteler de böyle başlıyor" dersen öğrenim vizyonundan biraz şüphe duyarım alınma. 🙃

Şüphe duyulacak bir şey yok. Bilgisayar Mühendisliği dışındaki Mühendislik bölümlerine kodlama eğitimi veren üniversiteler, eğitime Python'dan başlıyorsa, algoritmadan girmeyebiliyor. Kendi bölümümden biliyorum. He, bu benim algoritma öğrenmeme engel oldu mu, ya da kodlamanın daha da derinlerine inmeme engel oldu mu, hayır.

Dikkat edersen, Bilgisayar mühendisliği değilse diye belirttim.

@Apragal

Python:
ogrenciler = {}

ogrenciler[name] = Surname

İlk başta boş dictionary tanımlıyoruz. Sonrasında doğru bir şekilde, input kullanarak girdileri değişkenlere yazıyoruz.

Sonrasında ise, elimizdeki verileri "key: value" ikilisi şeklinde dictionary'e kaydediyoruz.
En başta
ogrenciler = {}
şeklinde dictionary oluşturunca daha sonradan aşağıda gösterdiğiniz gibi
ogerenciler[] = Surname
şeklinde yazınca ordaki ogreniler kısmı en başta liste olarak tanımladığımız için değişken olmuyor yani ?

Temel derken? Eğer gelişmeme yardımcı olacaksa kabul ederim. Kodlamayı seviyorum.

Sadece bir haftanı alacak güzel bir çalışma önereceğim. Çalışmanın sonunda hem söz dizini yani syntax konusunda daha da bilgili olacaksın.

Öncelikle internetten algoritma nedir, bir algoritma nasıl oluşur öğren ve çevrende ki algoritma örneklerini ister defterine, ister bilgisayarına yaz. Çok basit ama sağlam bir beyin egzersizidir algoritma konusunda.

Daha sonra flowchart denen programı indirerek temel algoritma derslerini al, hevesli biri olduğunu görüyorum bu yazdığım toplam eğitimleri gerçekten bir haftada bitirebilirsin.

Algoritma yazılımın temel yapı taşıdır. Daha sonra Türkçe, varsa İngilizce bilgin İngilizce olarak Python'ı mümkün olduğunca araştır, kullanım alanlarına bak, ondan sonra durmasın ellerin. 😊
@Apragal

Python:
ogrenciler = {}

ogrenciler[name] = surName.

Sonrasında ise, elimizdeki verileri "Key: Value" ikilisi şeklinde Dictionary'e kaydediyoruz.

Şüphe duyulacak bir şey yok. Bilgisayar mühendisliği dışındaki mühendislik bölümlerine kodlama eğitimi veren üniversiteler, eğitime Python'dan başlıyorsa, algoritmadan girmeyebiliyor. Kendi bölümümden biliyorum. He, bu benim algoritma öğrenmeme engel oldu mu, ya da kodlamanın daha da derinlerine inmeme engel oldu mu, hayır.

Dikkat edersen, bilgisayar mühendisliği değilse diye belirttim.

Yurt dışında dahi birçok üniversite ve eğitim kurumunda kodlamadan önce algoritma eğitimi alan hem kendim, hem de birçok kişi adına konuşuyorum. Kısa bir eğitimin zararı olmaz, arkadaşımız kolay bir yerde takılmış öyle değil mi? Herkesin öğrenme stili farklıdır sonuçta.

Güzel kısa bir temel atmanın ne sakıncası olabilir ki?

Sadece bir haftanı alacak güzel bir çalışma önereceğim. Çalışmanın sonunda hem söz dizini yani syntax konusunda daha da bilgili olacaksın.

Öncelikle internetten algoritma nedir, bir algoritma nasıl oluşur öğren ve çevrende ki algoritma örneklerini ister defterine, ister bilgisayarına yaz. Çok basit ama sağlam bir beyin egzersizidir algoritma konusunda.

Daha sonra flowchart denen programı indirerek temel algoritma derslerini al, hevesli biri olduğunu görüyorum bu yazdığım toplam eğitimleri gerçekten bir haftada bitirebilirsin.

Algoritma yazılımın temel yapı taşıdır. Daha sonra Türkçe, varsa İngilizce bilgin İngilizce olarak Python'ı mümkün olduğunca araştır, kullanım alanlarına bak, ondan sonra durmasın ellerin. 😊
Kusura bakmayın fakat algoritmaları nasıl not tutmalıyım yada anlamalıyım. Ayrıca çok falza kod bilgim yok şuanda anlayabilir miyim yazılanları emin değilim.

Kusura bakmayın fakat algoritmaları nasıl not tutmalıyım ya da anlamalıyım. Ayrıca çok falza kod bilgim yok şu anda anlayabilir miyim yazılanları emin değilim.

Buradan kısa bir örnek atayım sana.

Ve öğrenmekten asla çekinme "anlayabilir miyim" demek değil mesele, anlayacağım demektir.

Algoritma çok basit bir şey dostum, günlük hayatında istemeden bile olsa her saniyen bir algoritmadır.

Örnek vermem gerekirse, sabah uyanmanı başlangıç olarak sayalım ve amacın tuvalete gidip dişlerini fırçalaman, yataktan kalkıp dişlerini fırçaladığın anın sonuna kadar yaptığın işlemleri yazmana algoritma denir.

Yazılım da mantık algoritma üzerinden yürür, yani nasıl bir komut oluşturacağını tasarlamak.
Buradan kısa bir örnek atayım sana.

Ve öğrenmekten asla çekinme "anlayabilir miyim" demek değil mesele, anlayacağım demektir.

Algoritma çok basit bir şey dostum, günlük hayatında istemeden bile olsa her saniyen bir algoritmadır.

Örnek vermem gerekirse, sabah uyanmanı başlangıç olarak sayalım ve amacın tuvalete gidip dişlerini fırçalaman, yataktan kalkıp dişlerini fırçaladığın anın sonuna kadar yaptığın işlemleri yazmana algoritma denir.

Yazılım da mantık algoritma üzerinden yürür, yani nasıl bir komut oluşturacağını tasarlamak.

Ayrıca flowchart adlı uygulama bunun için biçilmiş kaftan diyebilirim, akış diyagramı denilen şekilli ifadelerle algoritmik zekanı geliştiriyor ve basit basit projeler üretiyorsun. YouTube'da çok güzel dersleri var, iki günde bitirebileceğini varsayıyorum.

Geri
Yukarı