Q6600 Sistem, Windows 10 USB'si Boot Etmiyor

Raqhea

Decapat
Öncelikle merhaba, sistemim neredeyse 10 yıllık olmasına rağmen geçen sene Windows 10'a geçiş yapmış ve daha sonra Windows 7 kullanımına geri dönmüştüm. Bunun sebebi sistemimin çıkardığı birkaç problemdi. Son bir kaç gündür bilgisayarımda belirli uygulamaları açtıktan sonra (örneğin discord) bilgisayarım donuyor ve sistemi yeniden başlatmak zorunda kalıyorum. Bu sorunun işletim sistemi ile ilgili olabileceğini düşündüm çünkü uzunca bir süredir Windows 7 benim için problem oluyordu (bilgisayarım donduktan sonra sistem dosyaları zarar görüyordu, bende çoğunlukla chkdsk ile tarama yapıp tekrar başlatıyordum).

Bu sorundan kurtulmak için Windows 10'a geçmek istedim. Media Creation Tool ile Win7'de yükseltme yaparken bilgisayarım tekrar dondu, ISO dosyasını indirirken de mavi ekran hatasıyla karşılaştım. Ben de sistemimde yüklü olan Kali Linux'a geçiş yapıp orada ISO dosyasını indirip USB'e yazarak bilgisayarı boot etmek istedim. Fakat USB ile bilgisayarımı boot edemedim, farklı bir bootable USB ile denedim fakat tekrar olmadı. Windows 7'ye geçip Rufus ile ISO dosyasını kendim USB belleğe yazdım fakat nafile, yine boot edemedim. Media Creation Tool'u kullanarak yapmak istediğimde ise:
ss.png

Bu sorunla karşılaştım. Farklı günlerde tekrar denememe rağmen bir şey değişmedi, tekrar hatayla karşılaştım. USB ile bootta edemediğim için Windows 10'a geçiş yapamıyorum. Sistemim:

ss2.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Bahsettiğin sorunun işletim sistemiyle alakası olduğuna nereden vardınız acaba.
Ekran kartınızın Win10 sürücü desteği olduğu için Wİndows 10 yükleyeceksiniz. RAM de yeterli.

Her şeyden önce sistemi sökün, hazır sökmüşken imkanınız varsa termal macunu yeniyelin yoksa temizliğini, bakımını yapıp parçaları tekrar birleştirin. Bu işlemlere başlamadan güç kablosunu çıkartın.
Sonra en az 4GB USB ile sıfırdan temiz bir şekilde win10 kurun. Windosw 10 kurulum rehberi link

İmkanınız varsa güncel BIOS'u indirin ve HDD Bad Sector taraması yapın. CPU nuzu değiştirin.

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Sistemle alakalı olduğunu şu yüzden düşünmüştüm; sistemimde kali linuxta yüklü, fakat onu kullanırken bir sorun yaşamıyorum. Bende windowsun kurulu olduğu diskte sorun olabileceğini veya işletim sistemini yanlış kurmuş olabileceğimden şüphelendim. CPU değişimini zorunlu olarak yapmam mı gerekiyor?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı