Q9400 çok ısınıyor

the_10cagdas

Decapat
Daha fazla  
Sistemim;
• İşlemci: Q9400 4 çekirdek 2.66 GHz.
• Anakart: ECS G41 m7.
• Ekran kartı: RX 550 2 GB.
• RAM: 4 GB.
İnternetten bu sistemin oyun testlerine baktım adamlar akıcı bir şekilde oyun oynuyorlar, Valorant 60-90 FPS. Ama ben Valorant bile 30 FPS alıyorum. İşlemcim 100 derece. Termal macun da sürmüştüm. Neden oluyor acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
Termal macun sonrası soğutucu iyi oturmamış olabilir. Vidaları iyi sıktığınıza ve macunun işlemci ayaklarına sızacak kadar çok sıkılmadığına dikkat edin. Bu arada kasada ön ve en azından arka fan olduğunu varsayıyorum. Kasanın kapağı açık kullanmayı da deneyebilirsin.

Termal macun sonrası soğutucu iyi oturmamış olabilir. Vidaları iyi sıktığınıza ve macunun işlemci ayaklarına sızacak kadar çok sıkılmadığına dikkat edin. Bu arada kasada ön ve en azından arka fan olduğunu varsayıyorum. Kasanın kapağı açık kullanmayı da deneyebilirsin.

Q9400 ısınma problemli bir işlemci araştırdıgım kadarıyla eğer fanlarda bir sorun yoksa tek sorun işlemcide.

Sistemim;
• İşlemci: Q9400 4 çekirdek 2.66 GHz.
• Anakart: ECS G41 m7.
• Ekran kartı: RX 550 2 GB.
• RAM: 4 GB.
İnternetten bu sistemin oyun testlerine baktım adamlar akıcı bir şekilde oyun oynuyorlar, Valorant 60-90 FPS. Ama ben Valorant bile 30 FPS alıyorum. İşlemcim 100 derece. Termal macun da sürmüştüm. Neden oluyor acaba?
Laptop mı kullanıyorsunuz?

Eğer Kasalı kullanıyorsanız küçükten bir sıvı soğutma almanızı şiddetle öneriyorum,
Birde daha yüksek RPM li bir fan takmanızı öneriyorum
ve bilgisayarınızı hava alan bir yere koyun.

iyi günler dilerim

Masaüstü kullanıyorum ve dediklerinizi kontrol ettim. 100 dereceden 50-60 dereceye düşürdük diyelim o videolardaki gibi performans alabilir miyim?

Aynı işlemci ile yük altında aldığım Max sıcaklık değerleri 58. termal macun ve soğutucu değişimi yaparsanız sıcaklıklar düşer ve bilgisayarınız rahatlar. Güncel olarak Snowman M200 ve yanında verilen termal macun ile bu değerleri alıyorum.

Ve FPS imde artar değil mi?

Valorant gibi bir oyun zaten optimizasyonu kötü olan bir oyun fakat belirtilen değer çok düşük dediğiniz gibi. İşlemci aşırı yüksek derecelere ulaştığı zaman kendini soğutmak için performansını yani frekans değerini düşürür bu da haliyle FPS düşüşü yaşatabilir ve belirttiğiniz sıcaklıklar aşırı yüksek en iyisinden bir soğutucu ya da termal macunu değişimi yapmanızı öneririm bence.

Geri
Yukarı