Q9400 işlemci takınca bilgisayar mavi ekran veriyor

Esquareone

Centipat
Daha fazla  
Bilgisayarıma Q9400 işlemci takınca mavi ekran veriyor. Ben PSU'dan kaynaklı olduğunu düşünüyorum.
Sistemim:
Ekran kartı: RX550 2 GB 128Bit.
İşlemci: Q9400.
PSU: Everest 250W.
RAM: Kinston 2x4 = 8 GB.
Anakart: MSI G41 P33 combo.
Sisteme E8400 taktığım zaman mavi ekran vermiyor şimdiden teşekkürler.

Mavi ekranın bir sebebi vardır. Bunu öğrenmek lazım.

İşlemci 100 Watt istiyor olmalı. 250W yazıyor olduğu, tam olarak 250 Watt verdiği anlamına gelmez. 100-150 falan veriyordur.

Gerçi o şekilde, RX kartla yine oyun oynayamazsın.

RX ile oyun oynadın mı?

Oyun oynamayı denedim ama oyunu açmadı ya da oyundan attı.
Peki linkini attığım PSU nasıl işimi görür mü?
Ama şöyle bir durum var benim eski ekran kartım GT710 1GB'Ti ve aynı sorunu onda da yapıyordu.

Bilgisayarıma Q9400 işlemci takınca mavi ekran veriyor. Ben PSU'dan kaynaklı olduğunu düşünüyorum.
Sistemim:
Ekran kartı: RX550 2 GB 128Bit.
İşlemci: Q9400.
PSU: Everest 250W.
RAM: Kinston 2x4 = 8 GB.
Anakart: MSI G41 P33 combo.
Sisteme E8400 taktığım zaman mavi ekran vermiyor şimdiden teşekkürler.
1. Ekran kartını çıkart, on-board bağla.
2. Tek modül RAM kalsın, diğerini çıkart.
3. Sistem fanı vb. bilgisayarın açılmasına engel olmayacak her şeyi çıkart.

Bunları yaptıktan sonra dene. E8400 65W, Q9400 ise 95W. Sadece 30 watt fark var. İlk 3 adımı uygularsan eğer PSU'dan kaynaklı ise Boot etmesi gerekiyor. Yine mavi ekran alırsan eğer;

4. BIOS'a gir ve işlemci voltajını kademe kademe yükselterek dene. 1v ise 1.5v'un üzerine çıkma.

9400 işlemcinin desteklendiği BIOS sürümü aşağıda;

BIOS versiyonun en az bu olmalı. Değilse eğer güncelle.

Tüm bunlar işe yaramazsa sorunun işlemcide olduğunu düşünmelisin. Bu işlemler 8400 ile 9400 arasındaki 30W'lık güç açığını rahatlıkla giderebilecek nitelikteler. Bunlara rağmen düzelmiyorsa kuvvetle muhtemel PSU'dan değildir.
80+ olmayan PSU'ya para vermeyin. Paranızı çöpe atmayın. Verimli bir PSU hem daha kararlı çalışır, hem elektrik tasarrufu yaparak uzun vadede kendi parasını öder ve kar ettirir. Ayrıca uzun ömürlü olur. En önemlisi PSU'da ne olduğu belirsiz markalardan uzak durun. Saygınlığı olan markalara yönelin.

Artı -1 Eksi
1. ekran kartını çıkart on-board bağla.
2. tek modül RAM kalsın diğerini çıkart.
3. sistem fanı vb. bilgisayarın açılmasına engel olmayacak her şeyi çıkart.

Bunları yaptıktan sonra dene. E8400 65W, Q9400 ise 95W sadece 30 Watt fark var. İlk 3 adımı uygularsan eğer PSU'dan kaynaklı ise Boot etmesi gerekiyor. Yine mavi ekran alırsan eğer;

4. BIOS'a gir ve işlemci voltajını kademe kademe yükselterek dene. 1.v ise 1.5 üzerine çıkma.

9400 işlemcinin desteklendiği BIOS sürümü aşağıda;

BIOS versiyonun en az bu olmalı. Değilse eğer güncelle.

Tüm bunlar işe yaramazsa sorunun işlemcide olduğunu düşünmelisin. Bu işlemler 8400 ile 9400 arasındaki 30W'lık güç açığını rahatlıkla giderebilecek nitelikteler. Bunlara rağmen düzelmiyorsa kuvvetle muhtemel PSU'dan değildir.

80+ olmayan PSU'ya para vermeyin. Paranızı çöpe atmayın. Verimli bir PSU hem daha kararlı çalışır, hem elektrik tasarrufu yaparak uzun vadede kendi parasını öder ve kar ettirir. Ayrıca uzun ömürlü olur. En önemlisi PSU da ne olduğu belirsiz markalardan uzak durun. Saygınlığı olan markalara yönelin.

Lütfen PSU hakkında yanlış bilgi vermeyin. Bu PSU gayet güzel saygın bir model. Her şey 80+ değildir. Az bilginiz olsaydı bu fiyat bandında en iyi PSU'lardan birinin bu PSU olduğunu bilirdiniz.

Mavi ekran konuları da bu halde mi? Ortaya salla tutarsa.

Kendiniz çözmek isterseniz, linki takip edebilirsiniz.

Ya da minidump paylaşırsınız, bilen birine denk gelir ve daha doğru bir cevap verebilir.

Size katılıyorum eğer minidump atarsa inceleyebilirim.

Mavi ekran konuları mavi ekran kategorisine açılmazsa işte böyle bilen ve bilmeyen herkes yazar. 1. sayfadaki rehberle dumpları paylaşın, müsait olduğum bir süre içerisinde çözümü bildireyim.

Konu nerelere gelmiş. :(

Lütfen PSU hakkında yanlış bilgi vermeyin. Bu PSU gayet güzel saygın bir model. Her şey 80+ değildir. Az bilginiz olsaydı bu fiyat bandında en iyi PSU'lardan birinin bu PSU olduğunu bilirdiniz.
Şuna bak 80+ hem de bronze. Ne kadar da kaliteli, hemen almalıyım. :ROFL:

Tanımadığınız insanların ne bilip bilmediği ile ilgili kehanette bulunmak doğru bir şey değil. Yanlış bilgi vermeyin derken verdiğiniz yanıltıcı bilgilerin neresinden tutacağımı bilemiyorum. 24 yıldır teknik onarım yapıyorum ve bir elektronik devrenin kalitesini neyin belirleyeceği konusundaki deneyimlerimin yeterli olduğuna inanıyorum. Konu ile ilişkili yorum yapmanız gerekir. Tanımadığınız kişinin bilgi seviyesi hakkındaki kehanetinizin konu sahibine veya diğer insanlara herhangi bir faydası yok.

Tanımadığınız insanların ne bilip bilmediği ile ilgili kehanette bulunmak doğru bir şey değil. Yanlış bilgi vermeyin derken verdiğiniz yanıltıcı bilgilerin neresinden tutacağımı bilemiyorum. 24 yıldır teknik onarım yapıyorum ve bir elektronik devrenin kalitesini neyin belirleyeceği konusundaki deneyimlerimin yeterli olduğuna inanıyorum. Konu ile ilişkili yorum yapmanız gerekir. Tanımadığınız kişinin bilgi seviyesi hakkındaki kehanetinizin konu sahibine veya diğer insanlara herhangi bir faydası yok.

Tamam kusura bakmayın o mesajı yazarken birine sinirlenmiştim ondan dolayı yazdım. Ama şunu söylemem gerekir ki her şey 80+ sertifikası değildir efendim. Tekrardan kusura bakmayın.
@Mavi Lotus doğru söylüyorsunuz beyefendi. Sizin bilgi seviyeniz hakkımdaki düşüncem doğru değil. Fakat bu PSU bu fiyat bandındaki seçilebilir PSU'lardan bir tanesi.

Son düzenleme:
Tamam kusura bakmayın o mesajı yazarken birine sinirlenmiştim ondan dolayı yazdım. Ama şunu söylemem gerekir ki her şey 80+ sertifikası değildir efendim. Tekrardan kusura bakmayın.

Her şeyin 80+ olmadığına katılıyorum evet. Zaten mesajımda da 80+ ile kalite arasında bir bağıntı kurmadım. 80+ ile verimlilik arasında bir bağıntı kurdum. 80+ ile verimlilik arasındaki ilişkinin yanlış bilgi olduğunu düşünüyorsanız bunu tartışalım. Yıllarca kullanılacak olan bir aletin, daha düşük elektrik tüketenleri varken, yıllar boyu fazla fatura ödeyerek birkaç PSU parasını çöpe atmak mantıklı değil bunu söylüyorum. Yani herşey 80+ değildir, ama 80+ olmazsa olmazdır.

Konuyu okuyan herkese tavsiyemdir, 80+ sertifikası olmayan PSU için bu devirde para vermek, parayı çöpe atmaktır. Kaliteyi etkileyen ise sayısız etken var bunlardan bahsedip konuyu boğmaya gerek duymadım. PCB kalitesi, devre tasarımı, katı kapasitör, elektrolitik kapasitör vs. hangi tip kapasitörler kullanılmış gibi gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı