Q9500 OC önerisi

EnesEfe2K

Hectopat
Hayırlı günler öncelikle.
MSI G41M-P33 combo anakartı var ve Q9500 işlemcim var. İşlemci ekran kartıma biraz yetersiz kaldığı için OC yapmak istiyorum. Yapmayı da denedim kendim fakat en fazla 2830MHz'den 2907MHz'ye çıkarabiliyorum. 2915MHz'ye çıkardığım an açılmıyor, sürekli reset atıyor. İşlemciye daha fazla voltaj da verdim ama yine açılmadı. Acaba verdiğim voltaj yine mi yetersiz kaldı anlamadım. Daha da fazla voltaj verip parçaları elime almak istemediğim için ve başka çözüm yolu bulamadığım için konu açmaya karar verdim. Bu arada OC yaptığım zaman PC normalden daha yavaş açılıyor, onunda sebebini anlamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Hocam anakartınızın OC potansiyeli çok düşük. Extreme serisi anakartlarda kolay yapılıyor Quad'lara diğer anakartlarda zor oluyor.

Tamam hocam teşekkür ederim. Anakartın bu kadar düşük oc potansiyeli olması çok şaşırttı beni. Galiba yeni anakart ve işlemci alacağız. Sizin öneriniz var mıdır çok pahalı ve çok eski olmayan bileşen?
Hocam onun sebebi TDP değerinden olabilir. TDP değeri artında açılmıyordur. Anakart olarak bence Intel Core i serisine geçmelisiniz. i5 2-3 nesil bir işlemci idare edecektir. Çok pahalı değil anakart ve işlemciyi 400-500 TL bandında bulabilirsiniz.

Hocam onun sebebi TDP değerinden olabilir. TDP değeri artında açılmıyordur. Anakart olarak bence Intel Core i serisine geçmelisiniz. i5 2-3 nesil bir işlemci idare edecektir. Çok pahalı değil anakart ve işlemciyi 400-500 TL bandında bulabilirsiniz.
Tamam hocam çok teşekkürler.

Peki hocam PSU'nun yetersizliği söz konusu olabilir mi?

Son düzenleme:
PSU yetersizliği olabilir hocam. Çünkü mesela benim eski anakartımı eskiciden almıştım işlemcisiyle beraber E7400 üzerinde vardı. Onu bile 2.8 GHz'den 3.4 GHz'ye OC yapmıştım anakart desteklememesine rağmen. ECS G31TM-7 anakart vardı. Bir nebze yapılabiliyor.

Geri
Yukarı