QLC ve 64L nedir?

QLC NAND bellekler bir hücreye 4 bit yazılmasını ifade ediyor. Hücre başına daha fazla bit ekleyebilmek yoğunluğu arttırarak enerji verimliliği sağlıyor olsa da kullanım ömrünü biraz azaltıyor. Fakat QLC bellekler hemen hemen TLC bellekler kadar ömre sahip.

SLC > MLC > TLC > QLC diye gider liste. QLC, en az ömürlü NAND yonga şu anda, yanlışım yoksa. 96L, 96 katman oluyor.
Recep Baltaş'ın böyle bir yazısı vardı ama bulamadım.
Benim değil ama sitede makale var:

TLC bir hücrede 3 bit veri, QLC ise 4 bit veri depoluyor. QLC biraz daha bütçe odaklı, haliyle ömürleri de çabuk doluyor.
96 layer olması da belleğin katman sayısı.

64, SSD'nin kullandığı belleklerin katman sayısını belirtir.
QLC ise bir NAND tipi. Hücre başına daha fazla veri depolayabildiği için (4-bit) genel olarak depolama amaçlı kullanılırlar. TLC'ye göre yavaş. Ben Pioneer APS-SL3 modelini TLC olarak biliyordum, garip. Belki bu modelin de varyantları olabilir.

64, SSD'nin kullandığı belleklerin katman sayısını belirtir.
QLC ise bir NAND tipi. Hücre başına daha fazla veri depolayabildiği için (4-bit) genel olarak depolama amaçlı kullanılırlar. TLC'ye göre yavaş. Ben Pioneer APS-SL3 modelini TLC olarak biliyordum, garip. Belki bu modelin de varyantları olabilir.
Çok seri üretim bir SSD olduğunu sanmıyorum. Çünkü kullanan çok az var. Varyantı olmayabilir. Koca forumda bile kullanan 4-5 kişi anca gördüm.

Bu resimde şematize edilmiş.
1612100187911.png
Tıkladığınızda da izahat yapılan makaleye gidebilirsiniz.

Geri
Yukarı