QP Gaming Z mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows 10

Efe Yusuf Bodur

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhabalar Technopat'ın tavsiye ettiği QP Gaming Z adlı bilgisayarı aldım alalı yaklaşık 1 ay oldu ve devamlı mavi ekran hataları alıyorum. Sıfırdan Windows 10 kurmayı da denedim hem de sizin tavsiye ettiğiniz yöntemlerle kurdum ama genede bir işe yaramadı. Minidump dosyalarım aşağıda bulunmaktadır. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Sistem Özellikleri:

TürKodİsim
Kasa210197246MSI MAG Forge 100R Temperli Cam Mid Tower ATX Bilgisayar Kasası
İşlemciBILCAD3500XBBT01AMD Ryzen 5 3500X 3.6 – 4.1 GHz 6 Çekirdek 32MB AM4 İşlemci
Anakart210205682MSI B550M PRO-VDH WIFI AM4 mATX Anakart
Ekran Kartı210182057MSI GeForce RTX 2060 GAMING Z 6GB 192 Bit Ekran Kartı
RamAX4U300038G16A-DT50XPG Spectrix D50 16GB (2×8) DDR4 3000 MHz CL16 RGB Tungsten Gri Ram
SSDAS40G-512GT-CXPG SPECTRIX S40G RGB 512 GB M.2 SSD 3500/2400 MBs
PowerCP-9020172-EUCorsair VS650 (2018) 650W 80+ Güç Kaynağı

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartı sürücünü güncelle.

En başta DDU ile var olan sürücünü sil. Sonra ekran kartının kendi sitesinden en güncel WHQL imzalı sürücüyü indir.

DDU ile Sürücü Kaldırma Rehberi | Technopat Sosyal

BIOS sıfırlayın. Fabrika ayarlarına getirin.

"Sfc /scannow" rehberini uygula.

SFC /scannow komutu nedir? Ne işe yarar? | Technopat Sosyal

Tencent Games kaldırın. Mavi ekran sorunun geçince tekrar yükleyebilirsin.

Öncelikle bu kadar hızlı yardımcı olduğunuz için teşekkürler. Dediğiniz gibi DDU ile ekran kartı driverımı sildim ve ardından NVIDIA'nın kendı sitesinden yanında WHQL yazan uygun driverı indirdim. Fakat indirirken bilgisayarım otomatik olarak bir driver indirdi galiba ekranım bir karardı açıldı ve NVIDIA denetim masası geldi umarım bu bir sorun değildir. BIOS'da zaten sadece XMP modu ile sanallaştırma modunu açmıştım onlar kapandı yani fabrika ayarlarına döndü. Driverı yüklemeye başlarken bir mavi ekran hatası aldım onunda linkini aşağıya bırakıyorum. SFC scannow rehberini uyguladım ve bir sorun yok gibi gözüküyor onu da aşağıdaki linke bıraktım. GameLoop'u yani Tencent Gaming buddy i kaldırdım. Bu en son aldığım mavi ekran hatası ile de ilgilenirseniz sevinirim. Bir de merak ettiğim şey şu tekrardan RAM'lerimi 3000 MHz'de yani BIOS'dan XMP modunu açıp kullanabilecek miyim? Ve sanallaştırmayı tekrardan açmamda herhangi bir sakınca var mıdır?

Öncelikle bu kadar hızlı yardımcı olduğunuz için teşekkürler. Dediğiniz gibi DDU ile ekran kartı driverımı sildim ve ardından NVIDIA'nın kendı sitesinden yanında WHQL yazan uygun driverı indirdim. Fakat indirirken bilgisayarım otomatik olarak bir driver indirdi galiba ekranım bir karardı açıldı ve NVIDIA denetim masası geldi umarım bu bir sorun değildir. BIOS'da zaten sadece XMP modu ile sanallaştırma modunu açmıştım onlar kapandı yani fabrika ayarlarına döndü. Driverı yüklemeye başlarken bir mavi ekran hatası aldım onunda linkini aşağıya bırakıyorum. SFC scannow rehberini uyguladım ve bir sorun yok gibi gözüküyor onu da aşağıdaki linke bıraktım. GameLoop'u yani Tencent Gaming buddy i kaldırdım. Bu en son aldığım mavi ekran hatası ile de ilgilenirseniz sevinirim. Bir de merak ettiğim şey şu tekrardan RAM'lerimi 3000 MHz'de yani BIOS'dan XMP modunu açıp kullanabilecek miyim? Ve sanallaştırmayı tekrardan açmamda herhangi bir sakınca var mıdır?

Ekran kartı driverının setup dosyasını indireceksin sonra güvenli modda Windows'un yüklediği driverı kaldırıp indirdiğiniz yeni driverı kurun.

Ekran kartı driverının setup dosyasını indireceksin sonra güvenli modda Windows'un yüklediği driverı kaldırıp indirdiğiniz yeni driverı kurun.

Tamamdır dediğiniz gibi tekrardan DDU ile kaldırdım sonra tekrar yeniden başlatarak driverı kurdum fakat bu en son aldığım mavi ekranım sebebi nedir ve tekrardan XMP modunu aktif edebilecek miyim? Ve de PUBG Mobile oynamayı seviyorum tekrardan indirebilir mıyım?

Tamamdır dediğiniz gibi tekrardan DDU ile kaldırdım sonra tekrar yeniden başlatarak driverı kurdum fakat bu en son aldığım mavi ekranım sebebi nedir ve tekrardan XMP modunu aktif edebilecek miyim? Ve de PUBG Mobile oynamayı seviyorum tekrardan indirebilir mıyım?

Son hatayı incelemedim fakat PUBG Mobile oynamayı seviyorsanız farklı bir emülatör kullanın şimdilik ve @Ted Kaczynski ne derse onu yapın.

Bir süre PUBG Mobile oynama ve XMP açma. Bu süre 2-3 gün olabilir. Eğer tekrar mavi ekran alırsa minidump dosyanı paylaş.
Tamamdır yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Ben o zaman herhangi bir mavi ekran hatası alırsam tekrardan buradan paylaşırım. İnşallah almam.
Bir süre PUBG Mobile oynama ve XMP açma. Bu süre 2-3 gün olabilir. Eğer tekrar mavi ekran alırsa minidump dosyanı paylaş.

Biraz önce bilgisayarım kendi kendine ne mavi ekran neden bir hata vermeden kapandı. Minidump dosyasıda oluşmamış nedir acaba bunun sebebi. Donanımsal bir hata mı?

Rust oynamak için Rust'u açtım ve sonrasında mavi ekran verdi. Minidump dosyası altta.

Son düzenleme:
Aldığımdan beri ara ara mavi ekran hataları alıyorum. Bundan önce de bir konu açmıştım fakat bir sonuç alamadım. Bu gün bir daha mavi ekran hatası aldım minidump dosyası altta.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı