Quadcopter için TPU parça nerede bastırılabilir?

Dediğim gibi, hem ses hem de kedi olduğu için pek cesaret edemedim bu zamana kadar. Bir de bakımı ve kalibrasyonu da özen istiyor.

Ama böyle hobiler için de olmazsa olmaz işte. :)
PLA baski icin yeni aldigim ender 3 v2'yi asiri tavsiye ederim. Tek duyulan ses fan sesi. Motorlar inanilmaz sessiz, hatta ilk basta sorun var sandim :) Bunda TPU basan da varmis ama sanirim baya bir modifiye gerekiyor.

Quadcopter değil de ben Samsun'da Zafer diye bir yer var orada kendime tez sunumlarım için orbiter ve Eagle vesaire bastırmıştım. Instagram sayfası da var. Eğer yakın zamanda 3D yazıcı alamayacaksanız bir göz atabilirsiniz. Adreslerini ben bilmiyorum.

Hayatımdaki en iyi yazıcı ender 3 Pro oldu. Gerçekten şart. Fiyat karşılığı parça basan yerler var.
Yapmakta olduğum quadcopter için birkaç 3D parçaya ihtiyacım var. Bunlar normalde satılıyor ama hem fiyatları hem de kargo ücretleri facia gibi. Aliexpress'ten bir şeyler sipariş ettim ama ses seda yok 1.5 aydır, herhalde daha plastiği üretmeyi yeni bitirdiler...

Bunların hepsinin hatta daha farklı ve kullanışlı tasarımların dosyaları, internette var. Ancak yazıcım olmadığından bastıramıyorum.

Daha önce benzer sorunu yaşayıp, 3D yazıcı hizmeti alan oldu mu acaba?
Ayrıca bitince yeni konu açacak mısınız?

@flayzeraynx aklımda birkaç fikir var makine olarak. İlk iş kendime ayrı bir masa kuracağım, bilgisayar masasını sürekli atolyeye çevirmek ve sonra toplamak pratik olmuyor. Bugün birkaç lehim yapmam gerekti ve ortam bu hale geldi:

20210305_192829.jpg

20210228_203006.jpg

Güzel fikirlerim var, quad bir başlangıç oldu. :)

Abi kusura bakma ama senin quad'a aşık oldum galiba. 🤤

Daha iyileri sizin olsun. :) Daha bitmedi, birkaç rütışu kaldı ve kollarına RGB LED eklemeyi düşünüyorum. Bakalım, final halini ben de çok merak ediyorum.

20210228_214252.jpg

@flayzeraynx aklımda birkaç fikir var makine olarak. İlk iş kendime ayrı bir masa kuracağım, bilgisayar masasını sürekli atolyeye çevirmek ve sonra toplamak pratik olmuyor. Bugün birkaç lehim yapmam gerekti ve ortam bu hale geldi:

Eki Görüntüle 908434

Eki Görüntüle 908433

Güzel fikirlerim var, quad bir başlangıç oldu. :)

Benim de eskiden calisma alanim daracikti. Her calisma bittikten sorna herseyi tekrar kutularina kaldirmak, temizlik yapmak bir iskence haline geliyordu.

1614976055863.png

Simdiki evde kendi ofisim oldugundan dolayi, calisma alanimin sol tarafini quad yapimina, calisma alanini gaming station'la ayni yere, sag tarafi bilgisayar tamirine, en sag tarafi da 3d pinter'lara ayirdim. Onumdeki duvarda tum drone'lar, arkamdaki duvarda yedek parcalar, lego'lar, ve kitaplar var.

1614976099451.png

Daha iyileri sizin olsun. :) Daha bitmedi, birkaç rütışu kaldı ve kollarına RGB LED eklemeyi düşünüyorum. Bakalım, final halini ben de çok merak ediyorum.

Eki Görüntüle 908439
Hocam yaptığınız iş çok güzel elinize sağlık fakat bütün saygımla bir soru soracağım quadları yapmanın size bir faydası dokunuyor mu? Çünkü bize de üniversitede çok yaptırdılar proje niyetine ve hiç faydasını göremedim de.

@flayzeraynx ben de seneler önce minicik bir masada başladım. Sonra Elektrik Elektronik Müh. olunca, büyük diye bu masaya geçtim. Ancak özellikle bu quad ile uğraştığımdan beri fark ettim, atölye için ayrı bir masa almalıyım, büyük ya da küçükten ziyade aletlerin orada sabit olması gerekiyor.

Hocam yaptığınız iş çok güzel elinize sağlık fakat bütün saygımla bir soru soracağım quadları yapmanın size bir faydası dokunuyor mu? Çünkü bize de üniversitede çok yaptırdılar proje niyetine ve hiç faydasını göremedim de.

Lehim ve elektronik becerini geliştiriyor. Bunun yanında işin derinlerine dalınca teknik bilgiler de ediniyorsun. İşin haberleşme tarafında antenler hakkında deneyim kazanabildiğin gibi, kendi antenlerini tasarlayabiliyorsun. İşin mekanik tarafında ise PID ayarını öğrenip, uygulayabiliyorsun mesela.

Benim amacım bir adım ötesine geçmek, yani kendi yazılım altyapımı kullanmak. Bunun da bazı temelleri var işte. Sensörlerden gelen veriyi nasıl yorumlayacağın, IMU'yu nasıl kullanacağın, motorları ne oranda döndüreceğin gibi konular; bir adım ileri gittiğinde karşına çıkan uzmanlık alanları.

Quad toplamak hobilerden birisi ama elektrik elektronikle uğraşacaksan ve masa başı çalışmak istemiyorsan, bunları deneyimleyip öğrenmek gerekiyor.

Abi bu gövde kısmında bulunan siyah malzeme karbon mu? Yoksa karbon görüntüsü mü verdiniz?

Karbonfiber. Gövdelerde sağlam ve hafif olduğu için karbonfiber kullanır. :)

Geri
Yukarı