Quadcopter yapımı

Ilk olarak haklısınız bütçe çok kısıtlı burdaki olay kasıtlı bir durum hani ben 800liraya bile çıkartayım ama ilk olacağı için küçük tutuyorum. İlk olarak sorunuza cevap vereyim dronu yarış fpv drone yapmayacağım şuanlık sadece mini drone yapacağım mini olacağı için de motoru küçük motorlar ile yapmayı planlıyorum. 4 motor 4 pervane ve 1 kart ile. Fiyat araştırması yaptım dediğiniz gibi flysky kumandalar 600tl gibi. Beni daha iyi anlamanız için almayı planladığım motorlari atayım size. Siz yarış motorlari ve 30A escler kullanacağımi düşündünüz haklı olarak. Ama dediğim gibi başlangıç seviyesi için çok küçük başlamak istiyorum bir mini drone ile 720 Yüksek Hızlı Drone Motoru
Eki Görüntüle 845250

Parçalar bu şekil düşünüyorum
Kumandayı 2. el alabilirsiniz bütçeyi rahatlatmak açısından. Diğer parçaları Türkiye'den almanızı pek tavsiye etmem bu bütçe için. Aliexpress ya da Bangood'dan almanız daha iyi ve ucuz olucaktır.

Kontrol kartı olarak bunu alabilirsiniz. Kartın üstünde esc dahildir.
Motorlar olarak bunlardan alabilirsiniz. 10 adet olması fazla gelebilir ama yedekte durması iyidir. Ve motorları aynı satıcıdan seçtim ki bu küçük şeyler için onlarca lira kargo ödemeyin.
Pervaneler yine aynı satıcıdan ama 2inch 3prop başka kullanılması daha doğru olur gibime geliyor. Alıcı olarak FlySky kullanacağınızı düşünerek X6B ekledim.
Frame yine aynı satıcıdan.
Batarya ve şarj cihazını Türkiyeden bulmanız daha doğru olur.

Ama işe böyle başlamak sizi yorabilir hatta yıldırabilir. O yüzden küçük bir drone alıp üstüne All in One FPV sistem ekleyip evin için uçurmak ve alıştırma yapmak çok daha iyi olur.

Önceden büyük Drone'lar toplayipucurmuştum ancak ilk kez FPV işine giriştim. Bir hevesle parçaları seçip siparişe geçtim, birazı geldi birazı ise geliyor. Tabii İstanbul gibi bir yerde en büyük sıkıntı, uçuracak bir yer bulmak oluyor. Yer kısıtlı, olanı da kimse paylaşmak istemiyor dediğiniz gibi. :D Artık arabay atlayıp uzaklara gitmek gerekecek gibi duruyor. :)

Ben de daha yeni yeni İstanbul bolgesine alisiyorum. Ozelden ulasin isterseniz, hobi paylasinca guzel ;)

Ben de daha yeni yeni İstanbul bolgesine alisiyorum. Ozelden ulasin isterseniz, hobi paylasinca guzel ;)

Forumda özel mesaj sistemi yok ancak mesajınızda paylaştığınız Instagram hesabınızdan, yaptığınız çalışmaları gördüm. Hepsi birbirinden güzeller. :)

Forumda özel mesaj sistemi yok ancak mesajınızda paylaştığınız Instagram hesabınızdan, yaptığınız çalışmaları gördüm. Hepsi birbirinden güzeller. :)
Instagram'da artik pek aktif degilim eskisi gibi, useniyorum.. Yoksa, daha cok fazla gorsel var koymadigim

Buna acik acik cevap yazinca basimiz belaya girmiyorsa, evet :) Arada sirada birlikte uctugumuz arkadaslar var, genelde ben ucamayip herkesin sorunlarini hallediyorum, artik ona da ucmak denirse :)
Ben de ayıp olmazsa soru sorabilir miyim hocam? Ana ekipmanınız nedir?
Profil fotoğrafınızda yanılmıyorsam bir 7 bir 5 bir de 3 inch quadlarla beraber sanki Taranis görüyorum doğru mudur?

Ben de ayıp olmazsa soru sorabilir miyim hocam? Ana ekipmanınız nedir?
Profil fotoğrafınızda yanılmıyorsam bir 7 bir 5 bir de 3 inch quadlarla beraber sanki Taranis görüyorum doğru mudur?
Su aralar Tango 2, DJI, 2 x 12s xClass, 1 x 6s 8", 6 x 6s 7", 2 x 6s 5", 1 x 4s 3", ve 1s Brushless Whoop..
Bunlar da 12s canavalar :)

1611173733029.png

Kumandayı 2. el alabilirsiniz bütçeyi rahatlatmak açısından. Diğer parçaları Türkiye'den almanızı pek tavsiye etmem bu bütçe için. Aliexpress ya da Bangood'dan almanız daha iyi ve ucuz olucaktır.

Kontrol kartı olarak bunu alabilirsiniz. Kartın üstünde esc dahildir.
Motorlar olarak bunlardan alabilirsiniz. 10 adet olması fazla gelebilir ama yedekte durması iyidir. Ve motorları aynı satıcıdan seçtim ki bu küçük şeyler için onlarca lira kargo ödemeyin.
Pervaneler yine aynı satıcıdan ama 2inch 3prop başka kullanılması daha doğru olur gibime geliyor. Alıcı olarak FlySky kullanacağınızı düşünerek X6B ekledim.
Frame yine aynı satıcıdan.
Batarya ve şarj cihazını Türkiyeden bulmanız daha doğru olur.

Ama işe böyle başlamak sizi yorabilir hatta yıldırabilir. O yüzden küçük bir drone alıp üstüne All in One FPV sistem ekleyip evin için uçurmak ve alıştırma yapmak çok daha iyi olur.
Çok teşekkür ederim gerçekten.
Bence quad toplamadan once, elinizdeki butce ile ilk basta bir kumanda (ki o fiyata kumanda bulmak biraz zor gibi) ve simulator alin. Simulator'de bol bol zaman gecirip biraz kas hafizasi yarattiktan sonra, yavastan baslangic seviyesinde, biraz daha butce ile birseyler toplayin. Yoksa, tecrubeniz olmadan sahaya cikip ucmaya kalktiginizda dusunce daha buyuk zarara ugrarsiniz..

Bunu 7-8 yildir drone yapan biri olarak soyluyorum, benim cok dilim yandi, sizin yanmasin ;)

FPV hobisi icin en kritik bilesen, oncelik sirasina gore kumanda ve gozluktur. Bunlari aldiktan sonra, ve ilk basta simulasyonda biraz tecrube kazandiktan sonra, micro fircasiz bir quad (brushless whoop dedigimiz) ile 1-2s pil ile bir sure ucun, hem dusunce cuzdaniniz da aglamaz.. Sonrasinda biraz daha buyuklerine gecmenizi tavsiye ederim.
Açıkçası fpv görüntü alma gibi bi isteğim yok stabil bi uçuş olsa üstüne koya koya giderim diye düşünüyorum yinede çokça teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı