Pulse Jet yapımı

Firehorse MK II

Megapat
Makaleler
1
Yer
Eskişehir
Daha fazla  
Merhabalar. Son günlerde Turbofan motoru yapma fikrimden, henüz bana uygun olmadığını düşünüp vazgeçtim. Daha kolay olduğunu düşündüğüm Pulse Jet motoru yapmaya karar verdim. Ama bazı planlarda içerisinde pervane, buji v.s ek parçalar var. Bazıları ise bomboş. Acaba yardımcı olabilecek var mı? Bu arada malzeme olarak demir kullanmayı düşünüyorum.
Hiç bilgisi olan yok mu yahu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Valfsiz olan şöyle bir şey;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bundan yapmak istiyorum ama bujiyi göremedim. Bu yüzden kafam karıştı. Arkadaş sadece dış çerçeveyi yapıyor ve içerisine havayı sıkıştırmak amacıyla -sanırım- bir adet koni gibi bir şey koyuyor. Zaten video başında neler kullandığını göstermiş. Bu tarz bir şey yapmak istiyorum hocam.

Son olarak, evde küçük çay tenekeleri var, kapaklarını deliyorum, içine kolonya döküp ateşliyorum. Ama hiç hareket etmiyor. Ondan önce pet şişe ile denemiştim, fırlayıp gitmişti. :D

Video hakkında fikrim yok ama benim bildiğim ayrım bu şekilde. Videoda yapım aşaması ve malzemeler detaylı anlatılıyorsa ve senin de amacın böyle bir şey yapmaksa referans alabilirsin. Bu tür şeylerde tek yapım yoktur, birçok şekilde mühendislik çıkartılabilir.

Son olarak, evde küçük çay tenekeleri var, kapaklarını deliyorum, içine kolonya döküp ateşliyorum. Ama hiç hareket etmiyor. Ondan önce pet şişe ile denemiştim, fırlayıp gitmişti. :D
Başlangıç için iyi denemeler :D

Pervane derken? Pulse Jet ve Turbo Fan motorda pervaneyi anlayamadım ama? Turbo Fan pek kendi imkanınla zor bence. Bıkıp bırakabilirdin bile. Ama Pulse Jet basittir. Hatta bir proje için ben de yapmıştım ufak çapta bir tane. Ana tema ve mekanizmayı Bernolli prensibine dayandırmak zaten bütün olay. Çok zorlanacağını sanmam.

Pervane derken? Pulse Jet ve Turbo Fan motorda pervaneyi anlayamadım ama? Turbo Fan pek kendi imkanınla zor bence. Bıkıp bırakabilirdin bile. Ama Pulse Jet basittir. Hatta bir proje için ben de yapmıştım ufak çapta bir tane. Ana tema ve mekanizmayı Bernolli prensibine dayandırmak zaten bütün olay. Çok zorlanacağını sanmam.
1574073523601.png

Bundan söz ediyorum. Pervane değil mi o?

Bu arada @Jira hocam, aklımdaki model şu şekilde;
1574073523638.png

İlk ateşlemeyi çakmakla başlatmayı düşünüyorum. :)

Bundan söz ediyorum. Pervane değil mi o?
Pervane dersen yanlış olur. Teknik olarak yani. Fan veya uçakta kullanılan kısmıyla blade veya blade aksamı dersen daha doğru bir tabir olur bence.

Bu arada niye çakmakla yapıp sistemi basitleştiriyorsun? Buji veya türevi kullansan ve sürekliliğini sağlasan daha güzel olmaz mı? Uçak bir valf sistemiyle de yakıt hava dengesini kurup daha da etkin hale sokabilirsin.

Buji ile denemek isterim ama galiba bujiyi ateşlemek için yüksek voltaj gerekiyormuş. Ayrıca, bujiyi nasıl bağlayacağımı da bilmiyorum. Valf sistemini yakıt borusuna mı bağlayacağım? Eğer evetse, onu yapabilirim.

Valf sistemini yakıt borusuna mı bağlayacağım? Eğer evetse, onu yapabilirim.
Hava mı sürekli akacak yoksa yakıt mı? Örneğin bazı uçaklarda karışım kolu yakıtı kontrol ederken bazılarında havayı kontrol eder. Ona göre montaj ve sistemi kurabilirsin. Buji için ise akü tarzı bir şey lazım olacak. Çünkü biz de devridaim ile elektrik üretecek bir şey olmayacak:) Yani bataryadan yiyeceğiz mecbur:)

Hocam herhalde yakıt sürekli akacak. :) Öğrenmek istediğim tek şey, motorun içinde ne olması gerekiyor. Kullanacağım tek parça ateşleme için buji ve akü mü? Onun haricinde motorun havayı sürekli çekmesi için bir blade aksamı kullanmam gerekmiyor mu? Nozzle olamadan itiş sağlar mı motor?

Geri
Yukarı