Qualcomm, Snapdragon 8 Gen 3 yongasını tanıttı

@Kullanıcı311

8+ Gen 1'in çıkma sebebi 8 Gen 1'in 4LPE üretim bandından geçmesiydi (Samsung'un 2021'deki 4nm dökümü), 6w tasarlanıp 12w-13w güç tüketince berbat pil performansı ve berbat termal başarım kaçınılmazdı, bunun için aynı chipin birebir aynısını TSMC'ye ürettirdi ve olması gerektiğinden daha verimli olunca clock hızlarını %30 aşırttılar, CPU, GPU ve dahası birebir aynı. 8 Gen 2'de buna ihtiyaç duyulmadı çünkü TSMC döktü.

@irsuya 865+ ve 888+ gibi SoC'ler de var. O sebepten Plus beklentisi bende de vardı.
Onların neden çıktığı hakkında detaylı bir bilgiye sahip değilim, belki GPU'da Apple tarafındaki rakiplerini geçebilmek için çıkartmışlardır ancak zaten düz 865'e O.C yapınca GPU'da hem A13'ü ve 888+'ı geçiyor, anlam vermesi zor. 8 Gen 2'ye gelecek olursak, GPU'da zaten A16'yı geçiyor, CPU için bir şeyler yapmak isteseler %30, 5'lik bir sıçrama yapmaları lazım ancak bunun için direkt CPU'yu değiştirmeleri lazım, kaldı ki 8 Gen 3'te anca bu kadar sıçrayabilmişlerdi, bütün bunların neticesinde 8+ Gen 2 gereksiz olurdu, bir de CPU'da clock O.C'lu For Galaxy varyantı var zaten

@irsuya ayrıca 855+ ve 778+ var. 855+ gene anlaşılır ama 778G+ sadece CPU clock'da OC'lu. Onlar gereksizse (bence gereksiz) 778G+?

Onların neden çıktığı hakkında detaylı bir bilgiye sahip değilim, belki GPU'da Apple tarafındaki rakiplerini geçebilmek için çıkartmışlardır ancak zaten düz 865'e O.C yapınca GPU'da hem A13'ü ve 888+'ı geçiyor.
870 gibi mi? Ayrıca Adreno 660'ı yakalaması yine de zor değil mi? 3DMark'a göre 650 ile 660 arasında ciddi bir gelişme var gibi gözüküyor.

870 gibi mi? Ayrıca Adreno 660'ı yakalaması yine de zor değil mi? 3DMark'a göre 650 ile 660 arasında ciddi bir gelişme var gibi gözüküyor.
GPU'da asıl büyük sıçrama 8 Gen 1'de oldu, 865'in ve 888'in GPU'su arasında çok da bir fark yok aslında.

Burada 888'i geçmişler:
Bu SoC Samsung üretimi, güç verimliliği konusunda diğerlerinden daha geridir.

@189454 MediaTek tarafında örnek bol. Dimensity 7050, 7030, 920, 1050, 1080...

GPU'da asıl büyük sıçrama 8 Gen 1'de oldu, 865'in ve 888'in GPU'su arasında çok da bir fark yok aslında.
O da doğru.

Son düzenleme:
@T21; Dimensity 7200 - 8200 ve SD 7+ Gen 2, bandı SoC'ler bizim gibiler için yeter de artar bile :D...
Dimensity serisi hakkında bilgim yok ama SD 7+ Gen 2 işlemcisini beğendim, Poco F5 cihazında güzel iş başarmışlar, verimlilik be performans için modifiye edilmiş SD 8 Gen 1 resmen.

Şimdi baktım işlemcilere, Poco F5 varken 25 bandında yurt içi Xiaomi almaya gerek yok bence fiyatlarından ötürü.

Dimensity serisi hakkında bilgim yok ama SD 7+ Gen 2 işlemcisini beğendim, POCO F5 cihazında güzel iş başarmışlar, verimlilik be performans için modifiye edilmiş SD 8 Gen 1 resmen.
7+ Gen 2 az farkla CPU'da önde fakat GPU'da 8 Gen 1'in ezici bir üstünlüğü var. Super Mid-Range sınıfı şu an bayağı kafa karışıklığı yaratıyor, genellikle flagship class SoC'ların GPU'suna ve prime çekirdeğine undervolt yapıp koyuyorlar. Önümüzdeki 3-4 yıl içerisinde flagship hariç bütün segmentler yerine oturacaktır diye düşünüyorum.

ze.png

Aynı model numarasına ait 2 farklı Geekbench veri arşivi. Eğer 1. paylaştığım Xiaomi 14'ün Geekbench 6 skoruysa Qualcomm, tam 6 yıl sonra çoklu çekirdeklide Apple'ı geride bırakmış oluyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı