Quanta TW9/SW9 Uyumlu RAM

darklord084

Hectopat
DMI BIOS
vendor INSYDE
version Q3J11
date 07/12/2011
ROM size 1536 KB

DMI System Information
manufacturer Quanta
product TW9/SW9
version 05
serial TW9TFCXE0947142A
UUID {DCC76843-75C7-0598-DEA4-1B8D214EADA2}
SKU Calpella_CRB
family Intel_Mobile

Recep bey,
Yine bu forumda vermiş olduğunuz linkten indirdiğim güncel biosumu casper tw9 i7 720q işlemcili (1.6 Ghz turboboost 2.8 Ghz-4 Gb ddr3 1066 Mhz) modelli bilgisayarıma kurdum.

Ancak bir sorunum var, 1066 Mhz hızında anakartıma uyan bi 4 gb ram satın aldım içindekilerden birini söküp yerine taktım. Toplamda 6 gb ram var bilgisayarımda. Ancak bilgisayarıma sağ tıklayıp özelliklere bakıyorum. 6 gb ram görünüyor. Ancak parantez içinde kullanılabilir 3 gb diyor. Ben ram upgrade i yapmadan öncede bu şekilde yazıyordu. bunun üzerine dahil ettiğim fazla ram i acaba paylaşımlı ekran kartı hafızasına mı dahil etti diye düşündüm. Onu da özelliklerden kontrol ettim fakat öyle olmadığını hala 1 gb paylaşımda olduğunu gördüm.
Benim ilave ettiğim ram neden kullanılabilir durumda değil. bunu nasıl açabilirim.

BIOS tan bir ayarları karıştırmam gerekli diye düşünerek, sitenizi buldum biosumu güncelledim, ancak biosumda gelişmiş ayarlar kullanılabilir durumda değil.
BIOS un bu gelişmiş ayarlarını açmak için unlock-mod gibi bir uygulama oluyormuş. Bunu nasıl yapabilirim. Yada sorunumun çözümü bu değilde nedir?

İyi çalışmalar dilerim..

Şu soruma cevap verecek birileri var mı burada?

Son düzenleyen: Moderatör:
Recep bey'e sorduğunuz için cevaplanmamıştır. Sorununuzun çözümü bilgisayarınız bir yere otomatik ram paylaşımı yapıyor bunu görev yöneticisinden Kaynak izleyicisini açıp bellek kısmının resmini çeker bize gönderirseniz neyin çektiğini görebiliriz. Büyük ihtimalle donanım ayırmıştır.

Recep bey'e sorduğunuz için cevaplanmamıştır. Sorununuzun çözümü bilgisayarınız bir yere otomatik ram paylaşımı yapıyor bunu görev yöneticisinden Kaynak izleyicisini açıp bellek kısmının resmini çeker bize gönderirseniz neyin çektiğini görebiliriz. Büyük ihtimalle donanım ayırmıştır.
LP3k1G.jpg

Sanırım burada belirtilen 2000 mb lık kısım benim problemimi oluşturuyor.

Soru ne? Kendi konunuzu niye açmadınız?

Bu konuya benzer olduğu için buradan yardım edebilirsiniz diye düşündüm, toplam sanal bellek miktarı 6 GB gibi gözüken, bilgisayara takılı olan RAM boyutumu yoksa anakartın desteklediği RAM boyutumu bunu öğrenmek istedim sizden, eğer bilgisayara takılı olan 6 GB ise bunun hepsini kullanması için ne yapabilirim çünkü fiziksel bellek kullanımım çok yükseklerde.

toplam sanal bellek miktarı 6 GB gibi gözüken, bilgisayara takılı olan RAM boyutu mu yoksa anakartın desteklediği RAM boyutu mu bunu öğrenmek istedim sizden,
Sanal olduğunu orada bildiriyor zaten. Fiziksel bellek yetersiz geliyor boş alanı az olduğuna göre yükseltebilirsin.

Yani sormak istediğim şuydu pek anlamıyorum da toplam 6 GB'ye kadar yükseltebiliyorum değil mi?
Orada yazan 6, atanmış belleğin değeri. Fiziksel bellekle ilgisi yok. Sanal bellek nedir bir araştırın ilk olarak. Karıştırıyorsunuz RAM ile sanal belleği.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı