Quick format virüs siler mi?

lakebodom

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar CMD üzerinden diskpart ile format "FS = NTFS quick" olarak yapıyorum. Bu virüsü siler mi yoksa Full format mı gerekiyor tamamen gitmesi için? Bazı yerler de okudum bazıları yavaş format sadece bad sector düzeltiyor diyor. Bazıları da quick format ile virüs gitmez Full format lazım diyor. Nedir yorumunuz nasıl bir yol izlenmeli?

Son düzenleyen: Moderatör:
Quick format virüsü etkisiz hale getirir ve çoğunlukla yeterlidir.

Silme konusu biraz daha uzun ve karışık cevap gerektirir.
- HDD ise en makul ve sağlıklı yöntem == Önce virüs programı ile virüsü silmek sonra Quick formattır. Yavaş formatta virüsü siler ama HDD ye de zarar verir.

- SSD için de yukarıdaki HDD için önerilen yöntem geçerli. Farklı olan kısım yavaş format SSD için faydalı bile olabilir ama dikkat etmek ve var ise SSD nin üretici sitesinde bulunan destek programları ile yapmak gerek.

Son düzenleme:
Hızlı formatta sadece MFT tablosu silinir. Bu tablo, diskinde yer alan her dosyanın her bir parçasının disk üzerindeki fiziki konumunu belirtir. Bunun silinmesi halinde diskteki dosyaların(zararlı olanlar dahil) erişilemez olur ve daha sonraki dosya yazma işlemi sırasında önceden olanlar sanki yokmuş gibi üzerine yazılır. Yani hızlı format virüs silmek için yeterlidir. Yeter ki format işlemini yapan cihazında kendisini tekrardan diske otomatik kopyalayan bir virüs olmasın.

Yavaş formatım birden fazla olumlu ve olumsuz tarafı vardır. Bad sector düzeltmek bunlardan birisi değildir. Daha önceden veri okuma sırasında hatayla karşılaşılmış ve beklemeye alınan(zayıf) sektör varsa yavaş format işlemi bu sektörlerin akıbetini belirler. Artık işe yaramaz ise devre dışı bırakılır, varsa yedek havuzdan başka sektör atanır veya tekrar çalışmaya başlarsa kullanıma açılır. Ölmüş(bad) sektör düzelmez. Yavaş formatın diğer faydası da hasas verilerin başkaları tarafından erişilmez olmasını sağlamaktır. Tek dezavantajı diskin ömrünü(ihmal edilebilir düzeyde) kısaltmasıdır.

@kaiser soze hocam yukarıdaki açıklamalarınızı zevkle birkaç kez okudum. SSD lerin çalışma prensipleri uzun zamandır ilgimi çekiyor. Araştırmalar yaptım ama hala bazı şeylerin net cevabını bulamadım. Biraz yardım ederseniz sevinirim.

HDD lerde güvenli silme işlemi için önceki verinin üzerine yazmak gerekiyor idi. Güvenlik seviyesine göre icabında defalarca...
SSD ler de güvenli silme (Secure erase) işlemi ne yapar? Üzerine yazmıyor heralde, veriyi mi boşaltıyor? Nereye gidiyor 0 ve 1 ler?

Hızlı formatta sadece mft tablosu silinir. Bu tablo, diskinde yer alan her dosyanın her bir parçasının disk üzerindeki fiziki konumunu belirtir. Bunun silinmesi halinde diskteki dosyaların(zararlı olanlar dahil) erişilemez olur ve daha sonraki dosya yazma işlemi sırasında önceden olanlar sanki yokmuş gibi üzerine yazılır. Yani hızlı format virüs silmek için yeterlidir. Yeter ki format işlemini yapan cihazında kendisini tekrardan diske otomatik kopyalayan bir virüs olmasın.

Yavaş formatım birden fazla olumlu ve olumsuz tarafı vardır. Bad sector düzeltmek bunlardan birisi değildir. Daha önceden veri okuma sırasında hatayla karşılaşılmış ve beklemeye alınan(zayıf) sektör varsa yavaş format işlemi bu sektörlerin akıbetini belirler. Artık işe yaramaz ise devre dışı bırakılır, varsa yedek havuzdan başka sektör atanır veya tekrar çalışmaya başlarsa kullanıma açılır. Ölmüş(bad) sektör düzelmez. Yavaş formatın diğer faydası da hasas verilerin başkaları tarafından erişilmez olmasını sağlamaktır. Tek dezavantajı diskin ömrünü(ihmal edilebilir düzeyde) kısaltmasıdır.

Hızlı formatta sadece mft tablosu silinir. Bu tablo, diskinde yer alan her dosyanın her bir parçasının disk üzerindeki fiziki konumunu belirtir. Bunun silinmesi halinde diskteki dosyaların(zararlı olanlar dahil) erişilemez olur ve daha sonraki dosya yazma işlemi sırasında önceden olanlar sanki yokmuş gibi üzerine yazılır. Yani hızlı format virüs silmek için yeterlidir. Yeter ki format işlemini yapan cihazında kendisini tekrardan diske otomatik kopyalayan bir virüs olmasın.

Teşekkür ederim cevaplarınız için fazlasıyla açıklayıcı oldu. Benim uğraştığım virüs bir Assetto Corsa modundan enjekte edildi bilgisayarıma tarattığım da mod da bir virüs bulunmadı ama mod sonrası çok yavaşladı bilgisayarım umarım basit bir virüstü.

Arkadaşlar CMD üzerinden diskpart ile format "FS = NTFS quick" olarak yapıyorum. Bu virüsü siler mi yoksa Full format mı gerekiyor tamamen gitmesi için? Bazı yerler de okudum bazıları yavaş format sadece bad sector düzeltiyor diyor. Bazıları da quick format ile virüs gitmez Full format lazım diyor. Nedir yorumunuz nasıl bir yol izlenmeli?

Bazı virüsler var ana kartına girer.

Örnek : Mr.Tomato.

Yeni konular

Geri
Yukarı