Çözüldü R3 1200 ileriye dönük ekran kartı tavsiyesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

pcustası21a

Centipat
Merhaba, öncelikle işlemcim R3 1200 AF 12nm. Bu işlemciye uygun ileriye dönük güzel bir ekran kartı almak istiyorum. Ne önerirsiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Buna darboğaz yapar şuna yapmaz falan diyen kişiler işlemciyi kullandı mı ki böyle diyor anlamadım.
Bu işlemcinin hem normal hem de AF versiyonunu kullandım. Normal versiyonunda bile RX570 ile herhangi bir darboğaz olmuyordu. Overclock falan yapmamıştım.

AF modelinin stok haliyle de 1650 Super kullanılan bir video izlemiştim ve darboğaz olmuyordu. Tabii ki hemen inanmadım ve test yapmaya başladım. 1.320V 4GHz OC yaptığımda oyun performansı 1600 AF'nin ensesindeydi. Stok hızlarda ise 1600'ün ensesinde. RX570 ile darboğaz falan yapmaz AF modeli. @fryzen dediği gibi 1660'a kadar zorlanabilir. 5500XT ile de sıkıntı çıkartmıyor diye biliyorum, kullanmadım.

Ayrıca gerçekten darboğaz yapsa bile 1400 liraya RX570 önereceğinize ileriye dönük olarak 1500 liraya RX590 ile yarışan 1650 Super öneremez miydiniz?

1600'ün Cinebench R20 skoru 357 puan iken benim şu anda yaptığım stok 1200 AF'nin Cinebench R20 Single core testi:
ss539.PNG
Evet, aralarında sadece 3 puan fark var. Bir de bunun overclock'lu versiyonu var. İsteyen olursa 4GHz yapıp bir test daha atabilirim. Bir de tek çekirdekte önemli bir etken oynayan RAM'in hem single kit, hem de sadece 2666MHz olarak test ettiğimi de belirteyim.

1600, multi core ve thread sayısı bakımından çok daha ileride, benim burada iki işlemciyi karşılaştırmamın sebebi 1200 AF hakkında 1-2 video izleyerek kanıya varanlar. Stok hızlarda bile oyun ve ekran kartı besleme potansiyelinin 1600'e yetiştiğini göstermem, buna son verir umarım.

Kısaca izlediğiniz her teste inanmayın, başkaları öyle yazıyor diye siz de aynısını yazmayın, araştırın.
Hayır çok fazla darboğaz olur %40 %30 hatta %50.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ryzen 3 1200 AF ucu ucuna besleyebiliyor RX 570'i.

Yeni konular

Geri
Yukarı