Çözüldü R3 1200 ileriye dönük ekran kartı tavsiyesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

pcustası21a

Centipat
Merhaba, öncelikle işlemcim R3 1200 AF 12nm. Bu işlemciye uygun ileriye dönük güzel bir ekran kartı almak istiyorum. Ne önerirsiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Buna darboğaz yapar şuna yapmaz falan diyen kişiler işlemciyi kullandı mı ki böyle diyor anlamadım.
Bu işlemcinin hem normal hem de AF versiyonunu kullandım. Normal versiyonunda bile RX570 ile herhangi bir darboğaz olmuyordu. Overclock falan yapmamıştım.

AF modelinin stok haliyle de 1650 Super kullanılan bir video izlemiştim ve darboğaz olmuyordu. Tabii ki hemen inanmadım ve test yapmaya başladım. 1.320V 4GHz OC yaptığımda oyun performansı 1600 AF'nin ensesindeydi. Stok hızlarda ise 1600'ün ensesinde. RX570 ile darboğaz falan yapmaz AF modeli. @fryzen dediği gibi 1660'a kadar zorlanabilir. 5500XT ile de sıkıntı çıkartmıyor diye biliyorum, kullanmadım.

Ayrıca gerçekten darboğaz yapsa bile 1400 liraya RX570 önereceğinize ileriye dönük olarak 1500 liraya RX590 ile yarışan 1650 Super öneremez miydiniz?

1600'ün Cinebench R20 skoru 357 puan iken benim şu anda yaptığım stok 1200 AF'nin Cinebench R20 Single core testi:
ss539.PNG
Evet, aralarında sadece 3 puan fark var. Bir de bunun overclock'lu versiyonu var. İsteyen olursa 4GHz yapıp bir test daha atabilirim. Bir de tek çekirdekte önemli bir etken oynayan RAM'in hem single kit, hem de sadece 2666MHz olarak test ettiğimi de belirteyim.

1600, multi core ve thread sayısı bakımından çok daha ileride, benim burada iki işlemciyi karşılaştırmamın sebebi 1200 AF hakkında 1-2 video izleyerek kanıya varanlar. Stok hızlarda bile oyun ve ekran kartı besleme potansiyelinin 1600'e yetiştiğini göstermem, buna son verir umarım.

Kısaca izlediğiniz her teste inanmayın, başkaları öyle yazıyor diye siz de aynısını yazmayın, araştırın.
Bunu neye göre nasıl ölçtünüz? Merak ettim, oyundan oyuna o değerler değişebilir, kesin şu oranda darboğaz yapar demek biraz gerçekçi gelmiyor. Bu arada videodaki işlemci düz 1200 modeli.

@pcustası21a, 4.0 Ghz OC ile bile RX 570'i besleme noktasında bazı oyunlarda sıkıntı olarak nitelendiremeyeceğimiz oranlarda ufak verim kayıpları olabilir, bu işlemci için 1080p ultra/high çözünürlük ayar bandında maksimum RX 570/1060 3G dengi kartlar üst limit olarak tercih edilebilir. Ancak ileriye dönükten kastınız 3-4 yıl geçse dahi BF V/RDR 2 gibi kaliteli ağır oyunları en yüksek kalitede akıcı bir şekilde oynatsın gibi bir amacınız varsa şimdiden minimum 2060S/2070S gibi kartları listeye almak lazım ama bunun için öncelikle işlemcinizi yükseltmeniz gerekiyor.

Neticede alternatif olarak sağlıklı tavsiyelerde bulunabilmemiz için sisteme ayırabileceğiniz maksimum bütçeyi belirtmenizde fayda var.
Kesin oranda bir şey demedim zaten ve işlemciye yüklenen oyunlarda darboğaz olacağını da söyledim. Fakat uçurum derece de bir darboğaz değil. Hissetmez bile arkadaş.

Düzeltme : Bana yazmamışsınız pardon, affola.

Bunu neye göre nasıl ölçtünüz? Merak ettim, oyundan oyuna o değerler değişebilir, kesin şu oranda darboğaz yapar demek biraz gerçekçi gelmiyor. Bu arada videodaki işlemci düz 1200 modeli.

@pcustası21a, 4.0 GHz OC ile bile RX 570'i besleme noktasında bazı oyunlarda sıkıntı olarak nitelendiremeyeceğimiz oranlarda ufak verim kayıpları olabilir, bu işlemci için 1080P ultra/high çözünürlük ayar bandında maksimum RX 570/1060 3G dengi kartlar üst limit olarak tercih edilebilir. Ancak ileriye dönükten kastınız 3-4 yıl geçse dahi BF v/RDR 2 gibi kaliteli ağır oyunları en yüksek kalitede akıcı bir şekilde oynatsın gibi bir amacınız varsa şimdiden minimum 2060S/2070S gibi kartları listeye almak lazım ama bunun için öncelikle işlemcinizi yükseltmeniz gerekiyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Neticede alternatif olarak sağlıklı tavsiyelerde bulunabilmemiz için sisteme ayırabileceğiniz maksimum bütçeyi belirtmenizde fayda var.

Yukarıda karıştırdığımı yazdım zaten konu başlığında af yazmıyordu ondan öyle yazdım ben.

Yukarıda karıştırdığımı yazdım zaten konu başlığında af yazmıyordu ondan öyle yazdım ben.

Önemli değil, hepimiz birer birey olarak arada istemeden de olsa farkında olmadan birtakım yanlışlıklar yapabiliyoruz, olabilir böyle şeyler. Eksiklik sağlıklı iletişimle giderilebildiği sürece problem yok 😉.

Buna darboğaz yapar şuna yapmaz falan diyen kişiler işlemciyi kullandı mı ki böyle diyor anlamadım.
Bu işlemcinin hem normal hem de AF versiyonunu kullandım. Normal versiyonunda bile RX570 ile herhangi bir darboğaz olmuyordu. Overclock falan yapmamıştım.

AF modelinin stok haliyle de 1650 Super kullanılan bir video izlemiştim ve darboğaz olmuyordu. Tabii ki hemen inanmadım ve test yapmaya başladım. 1.320V 4GHz OC yaptığımda oyun performansı 1600 AF'nin ensesindeydi. Stok hızlarda ise 1600'ün ensesinde. RX570 ile darboğaz falan yapmaz AF modeli. @fryzen dediği gibi 1660'a kadar zorlanabilir. 5500XT ile de sıkıntı çıkartmıyor diye biliyorum, kullanmadım.

Ayrıca gerçekten darboğaz yapsa bile 1400 liraya RX570 önereceğinize ileriye dönük olarak 1500 liraya RX590 ile yarışan 1650 Super öneremez miydiniz?

1600'ün Cinebench R20 skoru 357 puan iken benim şu anda yaptığım stok 1200 AF'nin Cinebench R20 Single core testi:
ss539.PNG
Evet, aralarında sadece 3 puan fark var. Bir de bunun overclock'lu versiyonu var. İsteyen olursa 4GHz yapıp bir test daha atabilirim. Bir de tek çekirdekte önemli bir etken oynayan RAM'in hem single kit, hem de sadece 2666MHz olarak test ettiğimi de belirteyim.

1600, multi core ve thread sayısı bakımından çok daha ileride, benim burada iki işlemciyi karşılaştırmamın sebebi 1200 AF hakkında 1-2 video izleyerek kanıya varanlar. Stok hızlarda bile oyun ve ekran kartı besleme potansiyelinin 1600'e yetiştiğini göstermem, buna son verir umarım.

Kısaca izlediğiniz her teste inanmayın, başkaları öyle yazıyor diye siz de aynısını yazmayın, araştırın.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı