R3 1200'den Ryzen 5 3600'e geçilir mi?

Bütçe
2000 tl

aliramazancakir

Femtopat
Daha fazla  
RAM
16 gb 2400 mhz 8x2
Anakart
a320m
5 yıl önce aldığım sistem aldığımda beri hep aynı sorunlar ne yapsam fayda etmedi.
Oyunlar takılıyor ve bilgisayar boştayken sadece Discord açıkken CPU 99 oluyor.
Format attım düzelmiyor Valorant ve Discord bile beraber açınca kasıyor ama singleplayer hikayeli oyunları yüksek ayarlarda 50 60 FPS'lerde takılmadan oynuyorum. kısaca sorun şu Opera'da bile PC kasıyor ben işlemci kaynaklı olduğunu düşünüyorum.
Sistem şu şekilde.
AMD Ryzen 3 1200.
ASUS GTX 1050 Ti 4 GB.
16 GB RAM 2400 MHz 8x2.
PSU 500 watt.
Anakart A320M.
İşlemciyi yükselttsem Ryzen 5 3600a geçsem sorunlarım ortadan kalkar mı ve PC ile uyumlu olur mu?

5500 almaya karar verdim bu sistemle stok soğutucu kullansam yeterli olur mu ve anakartım sıkıntı yapmaz kullanabilirim değil mi, soketleri aynı diye biliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartım A320M DS2 gene de destekliyor mu, BIOS sürümü yeterli olur mu? A320M S2H yeterli ama.

BIOS'u güncellemen gerekcek muhtemelen. Diğer işlemciyi takmadan önce mevcut işlemci takılıyken güncelle.

Kanka güncelledim ama sonra yeni işlemciyi taktım görüntü gelmiyor BIOS'u da resetledim kasa çalışıyor görüntü gelmiyor sebebi nedir?
Çalıştırdıktan 5 saniye sonra işlemci fanı da duruyor.

Kanka güncelledim ama sonra yeni işlemciyi taktım görüntü gelmiyor biosuda resetledim kasa çalışıyor görüntü gelmiyor sebebi nedir?

Çalıştırdıktan 5 saniye sonra işlemci fanıda duruyor.

Forumlarda araştırmaya devam ederken bir 10 dk gezindim geri geldiğimde hiçbir şey yapmadığım halde şu anda hiç güç gelmiyor.

Geri
Yukarı