Çözüldü R3 2200G sistem mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

Birolk

Centipat
Daha fazla  
RAM
corsair 16 gb 3000 mhz
SSD veya HDD modeli
kioxia m2 ssd 500 gb
Ekran kartı
msi armor rx570 4 gb 256 bit
Anakart
msi b450m pro-m2 max
İşlemci
ryzen 3 2200g
Herkese hayırlı akşamlar dilerim,
Son 5 aylık süreçte bilgisayarım her oyuna girdiğimde mavi ekran hatası verip kapanıp açılıyor, RAM değiştirdim, anakart değiştirdim, ekran kartı değiştirdim fakat sorunum bir türlü düzelmedi.

Sistem özelliklerim:

İşlemci: Ryzen 3 2200G.
Anakart: MSI B450M Pro- M.2 Max.
Ekran kartı: MSI Armor RX570 4 GB 256 bit.
RAM: Corsair 16 GB 3000MHz.
Depolama: Kioxia M.2 SSD 500GB.

Yardımlarınızı bekliyorum.

Çözüm
Dump yok. En iyisi sistemi komple teknik servise veya garantiye gönderin. BIOS ayarlarınızı varsayılan ayarlara çevirip deneyin. Belki bir ara OC ya da yapmamanız gereken bir şey yapmış olabilirsiniz.

Ekran kartı değiştirmişsiniz.
Anakart değişti.
İşlemci değişti.
Diskler değişti.
PSU değişti.
RAM değişti.

Değiştirmediğiniz hiçbir şey kalmadı ki. Bu sistem nasıl hala arıza veriyor diye düşünürsem sizin yazılımsal bir sıkıntınız var o zaman. Donanım kalmadı çünkü ortada. Format dosyanızı Windows'un kendi sitesindeki Windows ISO tool ile Windows 10 kurulumu hazırlayıp son bir kez format atın. Hiçbir driver kurmayın. Windows Update ile kendi driverları kursun.
Özel OS kurmayın. Atlas OS o OS bu OS.

Temiz kurulumla Windows'unuzu kurun. Hiçbir donanımınızı değiştirmeden test edin.

- Sisteme hiçbir şey bakın. Hızlandırma programları, Valorant gibi oyunlar dahil hiçbir şey kurmayın.
Direk Windows Update'ler bittikten sonra yeniden başlatıp stress testleri yapın. Düzelmezse dump dosyanız oluşmuş mu bakın. Hala oluşmuyorsa artık yapabileceğiniz bir şey yok. Teknik ekibe gidecek. Arıza kaynağı dump dosyası görsek fikir yürüteceğiz ama oda yok dediğim gibi.

Problem şu an çözüldü, sebebi nedir hala bilmiyorum.
Öncelikle bütün parcaları kasanın içerisinden söktüm anakart dahil.
Kasayı tamamen boşalttıktan sonra tek tek parçaları dizdim.
Bütün fanları söktüm, kasayı boş bıraktıktan sonra güzel hava tutup içinde toz bırakmadım.
Ekran kartı içini açıp, termal macun değiştrdim garantisi zaten bitmişti, termal macunda bir kuruma vs yoktu gerçi ama açmışken tabii yenilemek gerekti.
İşlemci termal macununu bir daha değiştirdim, yeni kule tipi bir fan almıştım montajı gerçekleştirdim.
Termal macun olarak Arctic MX-4 kullanıyorum, sanırım iyi bir termal macun.
Bir de PSU girişi resmen tozdan kurum olmuştu, kasanın altında kalıyor ızgaralar neredeyse tamamen kapanmış bakmak aklıma gelmemişti, orayı güzel fırçaladım.
İşlemleri yaparken dikkatimi çekti;
Anakartı sanırım biraz zorlama takmışım tam yerine oturmamış gibiydi delikler ve backplate biraz kaymıştı, sökerken dikkatimi çekti.
Yardımlarınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim, ama hala aklımda bir soru işareti neden böyle oldu? Acaba anakart devremi yaptı ne oldu içim içimi yiyor :D
Kapatarak deneyin. Bir de cihazınıza farklı disk takarak dener misin? Diğer bilgisayarların birisinden sökebilirsin geçici olarak. Yine ona da temiz kurulum gerekecek. Sorun devam edecek mi bir bak. Onu hiç değiştirmemişsin galiba. Hala da devam ediyorsa işlemcin ve PSU'nu bir bilgisayarcıda ya da teknik serviste yanlarından ayrılmadan kontrol ettir. Önce ara ellerinde senin soketinde işlemci var mı diye sor. ( AM4). Kaçıncı nesil diye sorarlarsa teşekkür et kapat. Anlamayan kişilere götürme. Sonra 750W PSU'ları var mı diye sor. İkisi içinde var derlerse gider denettirirsin. Benim sıfır kurduğum sistemde işlemci arızalı çıkmıştı. Bu şekilde bir yer bulup yanlarında bekleyerek tek tek denettirdim parçaları :) sonra işlemcide olduğunu anlayınca bütün parçaları tek tek garantiye göndermekten kurtulmuş oldum.

Disk değişimi sorununu çözerse bunlara gerek kalmaz tabii.

Öncelikle ilginiz için gerçekten çok teşekkür ederim zamanınızı ayırıyorsunuz.
750W yeni bir PSU aldım zaten uzun süredir aklımdaydı iyi oldu 80+ Gold lakin sorunu çözmedi ama ihtiyaçdı :)
Arkadaşımdan çalıştığına emin olduğumuz stabil bir Ryzen 3 2200G işlemci aldım denedim yine mavi ekran alıyorum.
2 tane SSD'ye temiz kurulum yaptım, yine mavi ekran aldım.
2 monitör kullanıyorum çözünürlükleri farklı olan acaba mı dedim, birini iptal ettim yine mavi ekran.
BIOS ayarlarında bir problem olması sizce mümkün mü çekip atayım mı?

Dump yok. En iyisi sistemi komple teknik servise veya garantiye gönderin. BIOS ayarlarınızı varsayılan ayarlara çevirip deneyin. Belki bir ara OC ya da yapmamanız gereken bir şey yapmış olabilirsiniz.

Anakart değişti.
İşlemci değişti.
Diskler değişti.
PSU değişti.
RAM değişti.

Değiştirmediğiniz hiçbir şey kalmadı ki. Bu sistem nasıl hala arıza veriyor diye düşünürsem sizin yazılımsal bir sıkıntınız var o zaman. Donanım kalmadı çünkü ortada. Format dosyanızı Windows'un kendi sitesindeki windows iso tool ile Windows 10 kurulumu hazırlayıp son bir kez format atın. Hiçbir driver kurmayın. Windows Update ile kendi driverları kursun.
Özel OS kurmayın. Atlas OS o os bu os.

Temiz kurulumla Windows'unuzu kurun. Hiçbir donanımınızı değiştirmeden test edin.

- Sisteme hiçbir şey bakın. Hızlandırma programları, valorant gibi oyunlar dahil hiçbir şey kurmayın.
Direk Windows Update'ler bittikten sonra yeniden başlatıp stress testleri yapın. Düzelmezse dump dosyanız oluşmuş mu bakın. Hala oluşmuyorsa artık yapabileceğiniz bir şey yok. Teknik ekibe gidecek. Arıza kaynağı dump dosyası görsek fikir yürütecez ama oda yok dediğim gibi.

Anakart değişti.
İşlemci değişti.
Diskler değişti.
PSU değişti.
RAM değişti.

Değiştirmediğiniz hiçbir şey kalmadı ki. Bu sistem nasıl hala arıza veriyor diye düşünürsem sizin yazılımsal bir sıkıntınız var o zaman. Donanım kalmadı çünkü ortada. Format dosyanızı Windows'un kendi sitesindeki Windows ISO tool ile Windows 10 kurulumu hazırlayıp son bir kez format atın. Hiçbir driver kurmayın. Windows Update ile kendi driverları kursun.
Özel OS kurmayın. Atlas OS o OS bu OS.

- Sisteme hiçbir şey bakın. Hızlandırma programları, Valorant gibi oyunlar dahil hiçbir şey kurmayın.
Direk Windows Update'ler bittikten sonra yeniden başlatıp stress testleri yapın. Düzelmezse dump dosyanız oluşmuş mu bakın. Hala oluşmuyorsa artık yapabileceğiniz bir şey yok. Teknik ekibe gidecek. Arıza kaynağı dump dosyası görsek fikir yürüteceğiz ama oda yok dediğim gibi.

Problem şu an çözüldü, sebebi nedir hala bilmiyorum.
Öncelikle bütün parcaları kasanın içerisinden söktüm anakart dahil.
Kasayı tamamen boşalttıktan sonra tek tek parçaları dizdim.
Bütün fanları söktüm, kasayı boş bıraktıktan sonra güzel hava tutup içinde toz bırakmadım.
Ekran kartı içini açıp, termal macun değiştrdim garantisi zaten bitmişti, termal macunda bir kuruma vs yoktu gerçi ama açmışken tabii yenilemek gerekti.
İşlemci termal macununu bir daha değiştirdim, yeni kule tipi bir fan almıştım montajı gerçekleştirdim.
Termal macun olarak Arctic MX-4 kullanıyorum, sanırım iyi bir termal macun.
Bir de PSU girişi resmen tozdan kurum olmuştu, kasanın altında kalıyor ızgaralar neredeyse tamamen kapanmış bakmak aklıma gelmemişti, orayı güzel fırçaladım.
İşlemleri yaparken dikkatimi çekti;
Anakartı sanırım biraz zorlama takmışım tam yerine oturmamış gibiydi delikler ve backplate biraz kaymıştı, sökerken dikkatimi çekti.
Yardımlarınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim, ama hala aklımda bir soru işareti neden böyle oldu? Acaba anakart devremi yaptı ne oldu içim içimi yiyor :D

Çözüm
PSU ile Anakart sıkıntıymış evet. Sorununuzun çözülmesine sevindim iyi akşamlar. Cihazınızını birkaç aya birde olsa temizleyin. Temizliği zor değil zaten. 6 ayda birde termal macununu yenileyin.

PSU ile anakart sıkıntıymış evet. Sorununuzun çözülmesine sevindim iyi akşamlar. Cihazınızını birkaç aya bir de olsa temizleyin. Temizliği zor değil zaten. 6 ayda bir de termal macununu yenileyin.

Sabırla 2 gündür geldiğiniz, cevap verdiğiniz ve sorunumla sorununuzmuş gibi ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Konuyu çözüldü işaretlemem gerekiyor sanırım ama nereden yapacağım bulamadım.

Sabırla 2 gündür geldiğiniz, cevap verdiğiniz ve sorunumla sorununuzmuş gibi ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Konuyu çözüldü işaretlemem gerekiyor sanırım ama nereden yapacağım bulamadım.
Rica ederim. İstediğiniz mesajın sağındaki yukarı aşağı butonlarının altındaki tik işaretine basın. Ya da rapor çözüm yolunu izleyebilirsiniz. O mesaj için.

Geri
Yukarı