Çözüldü R3 2200G sistem mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

Birolk

Centipat
Daha fazla  
RAM
corsair 16 gb 3000 mhz
SSD veya HDD modeli
kioxia m2 ssd 500 gb
Ekran kartı
msi armor rx570 4 gb 256 bit
Anakart
msi b450m pro-m2 max
İşlemci
ryzen 3 2200g
Herkese hayırlı akşamlar dilerim,
Son 5 aylık süreçte bilgisayarım her oyuna girdiğimde mavi ekran hatası verip kapanıp açılıyor, RAM değiştirdim, anakart değiştirdim, ekran kartı değiştirdim fakat sorunum bir türlü düzelmedi.

Sistem özelliklerim:

İşlemci: Ryzen 3 2200G.
Anakart: MSI B450M Pro- M.2 Max.
Ekran kartı: MSI Armor RX570 4 GB 256 bit.
RAM: Corsair 16 GB 3000MHz.
Depolama: Kioxia M.2 SSD 500GB.

Yardımlarınızı bekliyorum.

Çözüm
Dump yok. En iyisi sistemi komple teknik servise veya garantiye gönderin. BIOS ayarlarınızı varsayılan ayarlara çevirip deneyin. Belki bir ara OC ya da yapmamanız gereken bir şey yapmış olabilirsiniz.

Ekran kartı değiştirmişsiniz.
Anakart değişti.
İşlemci değişti.
Diskler değişti.
PSU değişti.
RAM değişti.

Değiştirmediğiniz hiçbir şey kalmadı ki. Bu sistem nasıl hala arıza veriyor diye düşünürsem sizin yazılımsal bir sıkıntınız var o zaman. Donanım kalmadı çünkü ortada. Format dosyanızı Windows'un kendi sitesindeki Windows ISO tool ile Windows 10 kurulumu hazırlayıp son bir kez format atın. Hiçbir driver kurmayın. Windows Update ile kendi driverları kursun.
Özel OS kurmayın. Atlas OS o OS bu OS.

Temiz kurulumla Windows'unuzu kurun. Hiçbir donanımınızı değiştirmeden test edin.

- Sisteme hiçbir şey bakın. Hızlandırma programları, Valorant gibi oyunlar dahil hiçbir şey kurmayın.
Direk Windows Update'ler bittikten sonra yeniden başlatıp stress testleri yapın. Düzelmezse dump dosyanız oluşmuş mu bakın. Hala oluşmuyorsa artık yapabileceğiniz bir şey yok. Teknik ekibe gidecek. Arıza kaynağı dump dosyası görsek fikir yürüteceğiz ama oda yok dediğim gibi.

Problem şu an çözüldü, sebebi nedir hala bilmiyorum.
Öncelikle bütün parcaları kasanın içerisinden söktüm anakart dahil.
Kasayı tamamen boşalttıktan sonra tek tek parçaları dizdim.
Bütün fanları söktüm, kasayı boş bıraktıktan sonra güzel hava tutup içinde toz bırakmadım.
Ekran kartı içini açıp, termal macun değiştrdim garantisi zaten bitmişti, termal macunda bir kuruma vs yoktu gerçi ama açmışken tabii yenilemek gerekti.
İşlemci termal macununu bir daha değiştirdim, yeni kule tipi bir fan almıştım montajı gerçekleştirdim.
Termal macun olarak Arctic MX-4 kullanıyorum, sanırım iyi bir termal macun.
Bir de PSU girişi resmen tozdan kurum olmuştu, kasanın altında kalıyor ızgaralar neredeyse tamamen kapanmış bakmak aklıma gelmemişti, orayı güzel fırçaladım.
İşlemleri yaparken dikkatimi çekti;
Anakartı sanırım biraz zorlama takmışım tam yerine oturmamış gibiydi delikler ve backplate biraz kaymıştı, sökerken dikkatimi çekti.
Yardımlarınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim, ama hala aklımda bir soru işareti neden böyle oldu? Acaba anakart devremi yaptı ne oldu içim içimi yiyor :D
İşlemci stress test yapar mısınız? Aynı şekilde kapanıyor mu kontrol edin.
OCCT, Furmark, Prime95, Cinebench gibi yazılımları kullanabilirsiniz.

İşten az önce geldim FurMark ile GPU stres test yaptım 4. dakikasında yine kapandı.

GPU mu yaptınız CPU mu? Ben işlemci demiştim CPU oluyor. Yine kapanmış ama bir de CPU stress test deneyin lütfen. Eğer yanlış söylediyseniz de Minidump dosyalarınız oluşmuş mu bir bakın. Kontrol edelim. Yazılımsal denettirebilecek bir şeyimiz var mı bakalım. Yoksa CPU'ya termal bakım yapmanız gerekecek. Muhtemelen ısıdan kapanıyor olabilir. Eğer bir driver ya da program sebep oluyorsa da minidump dosyanızdan görebiliriz ancak.

GPU mu yaptınız CPU mu? Ben işlemci demiştim CPU oluyor. Yine kapanmış ama bir de CPU stress test deneyin lütfen. Eğer yanlış söylediyseniz de minidump dosyalarınız oluşmuş mu bir bakın. Kontrol edelim. Yazılımsal denettirebilecek bir şeyimiz var mı bakalım. Yoksa CPU'ya termal bakım yapmanız gerekecek. Muhtemelen ısıdan kapanıyor olabilir. Eğer bir driver ya da program sebep oluyorsa da minidump dosyanızdan görebiliriz ancak.

Çok pardon GPU yapmışım CPU yapıyorum şu an.

GPU mu yaptınız CPU mu? Ben işlemci demiştim CPU oluyor. Yine kapanmış ama bir de CPU stress test deneyin lütfen. Eğer yanlış söylediyseniz de minidump dosyalarınız oluşmuş mu bir bakın. Kontrol edelim. Yazılımsal denettirebilecek bir şeyimiz var mı bakalım. Yoksa CPU'ya termal bakım yapmanız gerekecek. Muhtemelen ısıdan kapanıyor olabilir. Eğer bir driver ya da program sebep oluyorsa da minidump dosyanızdan görebiliriz ancak.

20 dakikalık test yaptım herhangi bir bir mavi ekran kasma veya takılma sorunu yaşamadım.
Minidump dosyası oluşmadı, mavi ekran gelince gelen hata kodu WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR şeklinde, işlemciye dün termal macun surdum Radeon programından takip ederken dikkatimi çeken şey işlemcinin %100 yük altında çalışıp GPU'nun neredeyse %10'lara bile gelmemesi oldu. Bir de mavi ekranı sadece yük altındayken alıyorum, internet sitesi falan kullanırken bir problem yok ya da Knight Online oynarken lakin ne zaman Dying Light, LoL gibi oyunlara geçiş yapsam mavi ekranı almam 4 dakikayı geçmiyor.

Son düzenleme:
Çok pardon GPU yapmışım CPU yapıyorum şu an.
RAM değiştirdim,
anakart değiştirdim,
ekran kartı değiştirdim fakat sorunum bir türlü düzelmedi.

Değiştirdim derken farklı bir kartla mı değiştirdiniz.
Driver mı değiştirdiniz.
Bu değişimler nasıl oldu sonrasında format attınız mı? Ek olarak CPU'nun %100 olup GPU'nun %100 olmaması darboğaz olduğunu gösterse de bu denli bir darboğaz olmaması lazım.

Yukarıdaki değişimlerinizi yaptıktan sonra temiz kurulum yapmış mıydınız? Ya da driverlarını sıfırdan yüklemiş miydiniz?

Eğer değişimlerinizde yeni ürünler kullandıysanız geriye işlemciyle disk kalıyor. İşlemci daha yoğun gibi.

Cihazda herhangi bir overclock yapıldı mı? Yapıldıysa geri alın. Programla veya BIOS üstünden. Soğutma sistemini kontrol edin. GPU'nuzun fanları dönüyor mu diye kontrol edin. Çünkü GPU yüke girince kapanıyor dediniz. Onun kontrolünü bir sağlayın.

GPU'nuzun yazılımını bir DDU ile güncelleyin. Daha sonra aynı hata var mı bakın. Linki sizin kartınıza göre düzenledim.
- DDU kullanmak için rehberi takip edin.

- AMD Ekran kartı sürücünüzü verdiğim linkten son sürümü indirin.

Driver kaldırma ve tekrar driver yükleme işlemini internetsiz güvenli modda yapmalısınız. Buna girmek içinde açılışta F8 sürekli basıp kurtarma seçenekleri ekranında başlangıç seçenekleri tıklayın. Oradan gelişmiş başlangıç ayarları diyerek yeniden başlatın. Seçenekler geldiğinde internetsiz güvenli mod f kaçtaysa o tuşa basın.

Hepsinden sonra bir yazılım mı buna neden oluyor diye bakmak için cihazı yine internetsiz güvenli modda açın. Furmark ile GPU stress test yapın. Ekran kartınız yani. Yine 4 dakikada kapanıyorsa bildirin.

Değiştirdim derken farklı bir kartla mı değiştirdiniz.
Driver mı değiştirdiniz.
Bu değişimler nasıl oldu sonrasında format attınız mı? Ek olarak CPU'nun %100 olup GPU'nun %100 olmaması darboğaz olduğunu gösterse de bu denli bir darboğaz olmaması lazım.

Yukarıdaki değişimlerinizi yaptıktan sonra temiz kurulum yapmış mıydınız? Ya da driverlarını sıfırdan yüklemiş miydiniz?

Eğer değişimlerinizde yeni ürünler kullandıysanız geriye işlemciyle disk kalıyor. İşlemci daha yoğun gibi.

Cihazda herhangi bir overclock yapıldı mı? Yapıldıysa geri alın. Programla veya BIOS üstünden. Soğutma sistemini kontrol edin. GPU'nuzun fanları dönüyor mu diye kontrol edin. Çünkü GPU yüke girince kapanıyor dediniz. Onun kontrolünü bir sağlayın.

GPU'nuzun yazılımını bir DDU ile güncelleyin. Daha sonra aynı hata var mı bakın. Linki sizin kartınıza göre düzenledim.
- DDU kullanmak için rehberi takip edin.

- AMD ekran kartı sürücünüzü verdiğim linkten son sürümü indirin.

Driver kaldırma ve tekrar driver yükleme işlemini internetsiz güvenli modda yapmalısınız. Buna girmek içinde açılışta F8 sürekli basıp kurtarma seçenekleri ekranında başlangıç seçenekleri tıklayın. Oradan gelişmiş başlangıç ayarları diyerek yeniden başlatın. Seçenekler geldiğinde internetsiz güvenli mod F kaçtaysa o tuşa basın.

Hepsinden sonra bir yazılım mı buna neden oluyor diye bakmak için cihazı yine internetsiz güvenli modda açın. FurMark ile GPU stress test yapın. Ekran kartınız yani. Yine 4 dakikada kapanıyorsa bildirin.

Evimde 3 adet PC var RAM M.2 ekran kartı başka PC'lerde denedim hepsi sorunsuz çalışmakta anakartı yeni satın aldım format atmadım DDU ıle drıver kaldırıp yenisini kurmuştum format ve temiz kurulum deneyip tekrar size dönüş yapayım ilginiz için çok teşekkür ederim.

Evimde 3 adet PC var RAM M.2 ekran kartı başka PC'lerde denedim hepsi sorunsuz çalışmakta anakartı yeni satın aldım format atmadım DDU ıle drıver kaldırıp yenisini kurmuştum format ve temiz kurulum deneyip tekrar size dönüş yapayım ilginiz için çok teşekkür ederim.

Rica ederim. İyi akşamlar formattan sonra sorununuzun çözüleceğini düşünüyorum. Olmazsa geri dönüş yaparsınız yine. Arkadaşlar ya da ben bakarız. Sorununuz düzelirse de ona göre dönüş yaparsınız. Sonradan gelenlere yardımcı olur :)

Rica ederim. İyi akşamlar formattan sonra sorununuzun çözüleceğini düşünüyorum. Olmazsa geri dönüş yaparsınız yine. Arkadaşlar ya da ben bakarız. Sorununuz düzelirse de ona göre dönüş yaparsınız. Sonradan gelenlere yardımcı olur :)

Hayırlı sabahlar.
Uzun uğraşlar sonucu format driver yükleme bitirdim ne yazık ki problem devam etmekte yine herhangi bir bir minidump dosyası düşmüyor, sanırım aynı şeyi düşünüyoruz PSU veya işlemci. Elimde Ryzen başka işlemci olmadığı için deneme şansım maalesef yok PSU mu kontrol ettim 550W 80+ serfitası yok. Sizin görüşünüz nedir acaba? Bir de BIOS da xpm açık gözüküyor kapatmalı mıyım?

Hayırlı sabahlar.
Uzun uğraşlar sonucu format driver yükleme bitirdim ne yazık ki problem devam etmekte yine herhangi bir bir minidump dosyası düşmüyor, sanırım aynı şeyi düşünüyoruz PSU veya işlemci. Elimde Ryzen başka işlemci olmadığı için deneme şansım maalesef yok PSU mu kontrol ettim 550W 80+ serfitası yok. Sizin görüşünüz nedir acaba? Bir de BIOS da xpm açık gözüküyor kapatmalı mıyım?

Kapatarak deneyin. Birde cihazınıza farklı disk takarak dener misin? Diğer bilgisayarların birisinden sökebilirsin geçici olarak. Yine ona da temiz kurulum gerekecek. Sorun devam edecek mi bir bak. Onu hiç değiştirmemişsin galiba. Hala da devam ediyorsa işlemcin ve PSU'nu bir bilgisayarcıda ya da teknik serviste yanlarından ayrılmadan kontrol ettir. Önce ara ellerinde senin soketinde işlemci var mı diye sor. ( AM4). Kaçıncı nesil diye sorarlarsa teşekkür et kapat. Anlamayan kişilere götürme. Sonra 750 w PSU'ları var mı diye sor. İkisi içinde var derlerse gider denettirirsin. Benim sıfır kurduğum sistemde işlemci arızalı çıkmıştı. Bu şekilde bir yer bulup yanlarında bekleyerek tek tek denettirdim parçaları :) Sonra işlemcide olduğunu anlayınca bütün parçaları tek tek garantiye göndermekten kurtulmuş oldum.

Disk değişimi sorununu çözerse bunlara gerek kalmaz tabi.

Yeni konular

Geri
Yukarı