Çözüldü R3 2200G sistem Windows açılırken logo kısmında donuyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Görkem Ertopcu

Hectopat
Daha fazla  
Bugün bilgisayarı açtığımda bir gariplikler olmaya başladı. Görev çubukları Windows 7 tarzında, fare takıla takıla gitmesi, PC açıldıktan 2 dk sonra donması falan. Bende format attım fakat format attıktan sonra Windows logosunda açılırken PC donuyor ve hiçbir şey yapılmıyor. SSD'de sorun olabilir dedim HDD'ye yükledim düzelmedi, farklı bir Windows sürümü denedim gene olmadı, farklı ekran kartı denedim gene olmadı. Daha düne kadar sorunsuz çalışıyordu. Virüs vs inmiş olamaz çünkü 1 aydır PC'ye bir şey indirmedim. Sorun ne olabilir?
R3 2200G.
8 GB 3000 MHz RAM.
ASUS Prime A320M-A
350W PSU.
Sapphire HD6570.

Ekran kartını çıkartıp 2200G ile görüntü almaya çalışın.
RAM yerini değiştirmişsiniz ve silmişsiniz ama yine de bir daha yapın aynı işlemi.
24 pin kabloyu ve CPU güç kablosunu çıkartıp geri takın.

Bunlar haricinde yapılabilecekleri yapmışsınız zaten ama yine olmuyorsa işlemciyi ve fanı söküp yeni macun ile tekrar takın. İşlemciyi sökünce pinleri de bir kontrol edin durduk yere yamulmaz ama ne olur nolmaz.
Son olarak da PSU kalıyor sorun için düzgün ya da yeterli güç veremiyor olabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Acaba işlemcinin fanıyla, macunuyla ilgili bir sorun mu var? Aşırı ısınıp kilitleniyor hemen?

Sıcaklıklar normal.
Ekran kartını çıkartıp 2200G ile görüntü almaya çalışın.
RAM yerini değiştirmişsiniz ve silmişsiniz ama yine de bir daha yapın aynı işlemi.
24 pin kabloyu ve CPU güç kablosunu çıkartıp geri takın.

Bunlar haricinde yapılabilecekleri yapmışsınız zaten ama yine olmuyorsa işlemciyi ve fanı söküp yeni macun ile tekrar takın. İşlemciyi sökünce pinleri de bir kontrol edin durduk yere yamulmaz ama ne olur nolmaz.
Son olarak da PSU kalıyor sorun için düzgün ya da yeterli güç veremiyor olabilir.

İşlemci ile görüntü alabiliyorum, açılırken aynı şey oluyor. Bootable Windows 10 ile açtığım zaman açılıyor ama normal Windows 10 kurduğumda açılmıyor. Tahminimce sorun ya anakartta ya da PSU da. Bugün akşam Windows 7 kurmayı deneyeceğim.

Hocam, bu sistemle Windows 7 sağlıklı olmaz. Ryzen sistemler için minimum 10 kurun. UEFI sistemlerde Boot Manager olmadan Boot olmaz.

Hocam, deneyebilirsiniz fakat Windows 10 ile açılmayan sistemin 7 ile açılması zor. Anakart sebebiyle de yapıyor olabilir.

Hocam, deneyebilirsiniz fakat Windows 10 ile açılmayan sistemin 7 ile açılması zor. Anakart sebebiyle de yapıyor olabilir.

Evet dediğiniz gibi oldu, Windows 7 kuruldu boot ekranında falan sorun yok ama işletim sistemi kurulduktan sonra açılcağı zaman donuyor. Güç kaynağı yetmiyor olabilir dedim PC'deki bütğn HDD'leri fanları söktüm düzelmedi. Sistemin boot yapmasını engelleyen bir şey var ama ne çözemedim. :(

Anakartta da sıkıntı olabilir. RAM okumuyorsa yapabilir.

Çözüm
Hocam, zaten arızalar aniden ortaya çıkar. Dediğim gibi anakartta da sıkıntı olabilir.
@Görkem Ertopcu olmayacağını bilemeyiz hocam.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı