R3 2200G ve B450M S2H arızası

Delpier

Femtopat
Daha fazla  
Yakın zamanda bir kasa toplamak amacıyla tek tek farklı kişilerden parçalar alarak aşağıdaki sistemi topladım.
Rampage kasa + 460PSU.
RX560 STRIX 4 GB.
B450M S2H anakart.
Ryzen 3 2200G işlemci.

Bu parçaları toplayıp kurulumu yaptıktan sonra PC çalışmadı. Anakarta elektrik gelmediğini düşünerek PSU test ettirdim ancak PSU sorunsuz çalışıyordu. Anakartta sorun olduğunu düşünerek biraz kurcaladım ve 12v ATX kablosunu söktüğümde anakartın fanları çalıştırdığını fark ettim. Bu sebeple anakart MOSFET veya kondansatör sıkıntısı olduğunu düşünerek test amaclı bir bilgisayarcıya kasayı bıraktıktan 3 gün sonra bilgisayarcıdan işlemcimin arızalı olduğunu öğrendim ancak güvenemedim başka bir bilgisayarcıya kasayı kendim götürdüğümde 2. götürdüğüm dükkan " bu kasa bize dün geldi. İşlemcisi arızalı biz baktık bu kasaya " şeklinde geri dönüş aldım. Yani benim kasa dükkan dükkan gezmiş. Bu bana çok garip geldi. Neyse dedim. Başka bir işlemci ile anakartı denediniz mi diye sorduğumda elimizde Ryzen işlemci yok başka anakartta denedik denildi. Hatta anakartta da sorun olduğu söylendi. Anakartı aldığım kişi Ryzen 5 5xxx kullanıyordu bildiğim kadarıyla BIOS son sürüm güncel.

Sorum şu şu an elimde görüntü vermediği söylenen bir işlemci ve arızalı olduğu ama arızasının ne oldugu soylenmeyen bir anakart var. Umudu kesip yeni urunlere mi yonelmeliyim yoksa yapacak bir şey mevcut mu son aşamada?

Son düzenleyen: Moderatör:
R3 3200G kullanıyorum bende ilk aldığım zaman aynı şekilde beni korkutmuştu. BIOS'u sıfırlamayı dene ek olarak anakart BIOS güncel değilse görüntü gelmez. Ekran kartını sökün APU olarak çalıştırmayı deneyin. Hangi PSU markasını kullanıyorsunuz? İşlemci kolay kolay bozulabilecek bir parça değildir.

Statik elektrik atması için güç kablosunu çıkarıp Power düğmesine 10 saniye basılı tutar mısın? İşlemcinin pinlerinde eksik kırık yoksa bozuk olması nasıl mümkün olabilir? Pinleri de kontrol etmelisin. RAM'leri de teker teker dene. Ekran kartını da çıkar. Sadece işlemci ve anakart kalsın öyle dene. Oluyor mu bak.

R3 3200G kullanıyorum bende ilk aldığım zaman aynı şekilde beni korkutmuştu. BIOS'u sıfırlamayı dene ek olarak anakart BIOS güncel değilse görüntü gelmez. Ekran kartını sökün APU olarak çalıştırmayı deneyin. Hangi PSU markasını kullanıyorsunuz? İşlemci kolay kolay bozulabilecek bir parça değildir.
Everest marka psu. Bende anlam veremedim bozulmasına.

Bios sıfırladım sonuç vermedi. Anakart bios güncel diye biliyorum ancak hiçbir şekilde görüntü alamadığım için bios güncelleme yapamıyorum.
Statik elektrik atması için güç kablosunu çıkarıp Power düğmesine 10 saniye basılı tutar mısın? İşlemcinin pinlerinde eksik kırık yoksa bozuk olması nasıl mümkün olabilir? Pinleri de kontrol etmelisin. RAM'leri de teker teker dene. Ekran kartını da çıkar. Sadece işlemci ve anakart kalsın öyle dene. Oluyor mu bak.
Kasa kuruldu kurulalı hicbir geri donus vermiyor. Power düğmesi tetik almıyor. Sadece işlemci ve anakart takılı şekilde deniyorum. Gpu takmıyorum riske atmamak için.

Belki de Power tuşu bozuk bile olabilir ama bir an önce o Power Supply'den kurtulun voltajı dalgalı veriyor Everest'te kronik ben bizzat osilaskopla ölçtüm bence sorun PSU'da.
İlk mesajda yazdım psu şuan sorunsuz ölçtürdüm. Power tuşu ile alakasız çünkü front panelden güç veriyorum.

Sorularım şu
Islemci görüntü vermiyor. Çöp mü oldu?
12V atx islemci beslemesi anakarta kısa devre yaptırıyor. Çöp mü oldu?

Islemci görüntü vermiyor. Çöp mü oldu?
12v ATX islemci beslemesi anakarta kısa devre yaptırıyor. Çöp mü oldu?

İkisi de değil sadece biri bozuk. Bilgisayarcının dediğine göre işlemci bozuk. O yüzden kısa devre yaptırıyor. Bu durumda anakartın bozuk değil. Çünkü işlemci takılmamış bir işlemci beslemesi anakarta kısa devre yaptırmaz. Yani 2.ci sorunun cevabı hayır. 1.ci sorunun cevabı evet. Durum %90 böyle ama emin olmak için başka bir işlemci ile denemen gerektiğini unutma. İstersen sana anakartı satan arkadaşa sorup tekrar denetebilirsin.

Anakartta farklı saglam işlemci denedik anakart görüntü vermiyor.

Ayrıca işlemcimi sıfır çalışan sistemde denedik görüntü vermiyor siyah ekranda kalıyor tepki vermiyor.

Ne yapabilirim? Ikisi de yanmış olabilir mi?

Anakartta farklı saglam işlemci denedik anakart görüntü vermiyor.

Denediğiniz işlemci APU mu veya ekran kartı takmayı unutmadınız değil mi?

Ayrıca işlemcimi sıfır çalışan sistemde denedik görüntü vermiyor siyah ekranda kalıyor tepki vermiyor.

Taktıktan sonra BIOS sıfırlamayı denediniz mi?

Ne yapabilirim? Ikisi de yanmış olabilir mi?

Olabilir. Geçmiş olsun. İkisinin yanması çok zor tabii. Kullandığınız güç kaynağından dolayı olabilir.

Denediğiniz işlemci APU mu veya ekran kartı takmayı unutmadınız değil mi?

Taktıktan sonra BIOS sıfırlamayı denediniz mi?

Olabilir. Geçmiş olsun. İkisinin yanması çok zor tabii. Kullandığınız güç kaynağından dolayı olabilir.
Islemci apu evet.

Cmos da denedim pilden de denedim dönüş alamadım.

Güç kaynağı ile bir problem yaşamadım. Teknik serviste bir makinaya bağlayarak sorunsuz denildi. Buna rağmen anakart veya işlemciye zarar vermiş olamaz diye düşünüyorum. Tıkandım kaldım resmen.

Yeni konular

Geri
Yukarı