R3 3100 + RX580 PUBG FPS düşüşü

Alparslanemre

Decapat
Merhaba arkadaşlar, sistemim şu şekilde;
Ryzen 3 3100.
RX 580 8 GB.
2x8 GB 3000 MHz RAM.

PUBG'de en düşük ayarlarda V-Sync açık oynuyorum monitörüm 75Hz ve oyunda ara sıra dehşet droplar oluyor yaklaşık 10 saniye hiç hareket edemiyorum fakat bu sorun son güncelleme ile çoğu kişide oluyormuş yayıncılar dahil. Benim sorunum oyun bana düşük performansta çalışıyor gibi geliyor. İnternetteki performans testlerinin daha altında FPS alıyorum ve anlamadığım bir şekilde arada oyuna bir şeyler oluyor (yaklaşık 2-3 maçta bir) küçük küçükte olsa FPS droplar başlıyor ve uzun bir süre devam ediyor FPS 75'den 60'a 70'e falan oynuyor. Bunun nedeni ne olabilir? Ekran kartımı undervolt yapmıştım bununla alakası olabilir mi? Sıcaklıklar normal ekran kartı 60 derece işlemci ise maksimum 75 oluyor durum böyle. Yardımınızı bekliyorum.

V-Sync kapalı yırtılma oluyor demişsiniz. Monitörünüzde FreeSync desteği var mı? Eğer varsa yırtılmaları V-sync kapalı iken önleyebilirsiniz.
Monitörün free-sync desteği var fakat hiçbir işe yaramıyor anlamadığım bir şekilde AMD ayarlarından free-sync açık monitörün de açık oynuyorum fakat çoğu oyunu oynayamıyorum v-sync olmadan.

Monitörün free-sync desteği var fakat hiçbir işe yaramıyor anlamadığım bir şekilde AMD ayarlarından free-sync açık monitörün de açık oynuyorum fakat çoğu oyunu oynayamıyorum v-sync olmadan.

Burada V-sync açık olmadan FreeSync kullanılamadığı yazıyor.

Burada V-sync açık olmadan FreeSync kullanılamadığı yazıyor.
Eğer öyleyse yine aynı kapıya çıkmıyor mu ? FPS dropların devam edeceği anlamına geliyor.

Maalesef öyle, oyunda ki drop sadece PUBG'ye özel değil mi? Başka bir oyun da yapmıyor yani.
Ne yazık ki çoğu rekabetçi oyunda yapıyor mesela valorant fps kısıtlamadığım zaman aşırı derecede yırtılma oluyor kısıtlıyorum bu seferde küçük küçük droplar bunların oyuna neredeyse etkisi sıfır fakat insanın hevesini kaçırmıyor değil.

Ne yazık ki çoğu rekabetçi oyunda yapıyor mesela valorant fps kısıtlamadığım zaman aşırı derecede yırtılma oluyor kısıtlıyorum bu seferde küçük küçük droplar bunların oyuna neredeyse etkisi sıfır fakat insanın hevesini kaçırmıyor değil.
Anladım. Maalesef aklıma bir türlü başka çözüm yöntemi gelmiyor. Belki ilerde monitörünüzü yenileyerek düzeltirsiniz.

Bu konuda yazılım değil de monitör kaynaklı olduğu belirtilmiş.

Ne yazık ki çoğu rekabetçi oyunda yapıyor mesela Valorant FPS kısıtlamadığım zaman aşırı derecede yırtılma oluyor kısıtlıyorum bu sefer de küçük küçük droplar bunların oyuna neredeyse etkisi sıfır fakat insanın hevesini kaçırmıyor değil.

Sorun V-Sync kapatınca çözülüyorsa donanımsal olarak bir probleminiz yok demektir, darboğazdır vs monitörünüzü değiştirebilir eğer Hz değiştirme olanağınız var ise Hz'yi değiştirebilirsiniz.

Sorun V-Sync kapatınca çözülüyorsa donanımsal olarak bir probleminiz yok demektir, darboğazdır vs monitörünüzü değiştirebilir eğer Hz değiştirme olanağınız var ise Hz'yi değiştirebilirsiniz.
Hocam garibime giden şeylerden birisi de FPS Drop genelde 20-30 FPS falan düşer ben FPS'yi 70'e kısıtlıyorum 68 oluyor oyun kasıyor nasıl düzelteceğim bu oyunu yok mudur bir çözümü ? Sistemimin kaymak gibi çalıştırması lazım normalde oyunu ama olmuyor zevk alamıyorum bir türlü ekran kartının kullanımının 0'lara düşmesinden şüpheleniyorum acaba texture ayarını falan yükseğe mi çeksem ?

Hocam garibime giden şeylerden birisi de FPS Drop genelde 20-30 FPS falan düşer ben FPS'yi 70'e kısıtlıyorum 68 oluyor oyun kasıyor nasıl düzelteceğim bu oyunu yok mudur bir çözümü ? Sistemimin kaymak gibi çalıştırması lazım normalde oyunu ama olmuyor zevk alamıyorum bir türlü ekran kartının kullanımının 0'lara düşmesinden şüpheleniyorum acaba texture ayarını falan yükseğe mi çeksem ?
Dediğim gibi en yüksek ayarlara çekerek grafik kartını yorabildiğiniz kadar yormayı deneyin.

Geri
Yukarı