R3 3100 sistem oyunlarda düşük performans veriyor

Razzor

Decapat
RAM
Fury 8 GB 3200MHz
SSD veya HDD modeli
256 GB NVMe M.2 SSD
Ekran kartı
GTX 980 4G
Anakart
B550M S2H
İşlemci
Ryzen 3 3100
• CPU sıcaklığı 65-66 derecelerde.
• GPU sıcaklığı 65-68 dereceleri arasında.

Arkadaşlar merhabalar, bir seneyi aşkındır bu ikili ile bilgisayarımı kullanmaktayım. Ne yolu denediysem sonuç olarak performans sorununu çözemedim. BIOS'u güncelledim, driverlar vs. hepsi güncel.

• Örnek verecek olursam; Warzone'da düşük ayarlarda da yüksek ayarlarda da oyun kasıyor, droplar giriyor ve bu çok sinir bozucu. Ekran kartı kullanımı bazen %10'larda bile gezebiliyor. Yani anlayacağınız ortada bir “darboğaz” var. Anlayamadım gitti.

- CPU kullanımı, GPU kullanımına nazaran bazen çok daha fazla oluyor.
- Bir türlü sorunun kaynağını bulamadım.
- Lütfen bilgili arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dual ram olmadığı için fps düşüşü oluyor sanırım.
İmkan varsa yanına aynı ramden bir tane takın.
RAM darboğazı yaşıyor olabilirsiniz.
Moderatörler yazdığım yazı ile oynamış sanırım. Ben oraya HyperX Fury 2x8 3200MHz yazmıştım, yani şuan PC’de Dual RAM olarak toplamda 16GB RAM var. RAM kaynaklı bir sorun olduğunu düşünmüyorum.
Hangi ayarlarda cpu %10 kullanılıyor. O işlemci ile ekran kartı normal koşullar altında darboğaz yapmaz.
Hocam CPU değil, GPU bazen %10 civarlarında takılıyor ve droplara sebep oluyor. Evet bende benchmarklardan baktığımda herhangi bir darboğaz yaşandığını görmedim ama ne yazık ki bir problem var ve nedenini anlayabilmiş değilim.

• CPU sıcaklığı 65-66 derecelerde.
• GPU sıcaklığı 65-68 dereceleri arasında.

Arkadaşlar merhabalar, bir seneyi aşkındır bu ikili ile bilgisayarımı kullanmaktayım. Ne yolu denediysem sonuç olarak performans sorununu çözemedim. BIOS'u güncelledim, driverlar vs. hepsi güncel.

• Örnek verecek olursam; Warzone'da düşük ayarlarda da yüksek ayarlarda da oyun kasıyor, droplar giriyor ve bu çok sinir bozucu. Ekran kartı kullanımı bazen %10'larda bile gezebiliyor. Yani anlayacağınız ortada bir “darboğaz” var. Anlayamadım gitti.

- CPU kullanımı, GPU kullanımına nazaran bazen çok daha fazla oluyor.
- Bir türlü sorunun kaynağını bulamadım.
- Lütfen bilgili arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.
Hangi ayarları kullanıyorsunuz. Mesela hangi ayarlarda gpu %10 kullanılıyor düşük ayarlarda mı yoksa yüksek ayarlarda mı. Veya hangi ayarlarda cpu ve gpu kullanımı arasında büyük bir fark oluyor.

Moderatörler yazdığım yazı ile oynamış sanırım. Ben oraya HyperX Fury 2x8 3200MHz yazmıştım, yani şu an PC'de Dual RAM olarak toplamda 16 GB RAM var. RAM kaynaklı bir sorun olduğunu düşünmüyorum.

Hocam CPU değil, GPU bazen %10 civarlarında takılıyor ve droplara sebep oluyor. Evet bende benchmarklardan baktığımda herhangi bir darboğaz yaşandığını görmedim ama ne yazık ki bir problem var ve nedenini anlayabilmiş değilim.

Oyunu 1080p de mi yoksa daha düşük çözünürlükte mi açıyorsunuz? FurMark yaptığınızda da bu düşüşler oluyor mu?

Hocam sorun tamamen RAM kaynaklı. 8 GB daha aynı RAM'den alıp takarsanız sorununuz düzelicektir. Bende de zamanında aynı sorunlar vardı. RAM ekledim çözüldü.

Hangi ayarları kullanıyorsunuz. Mesela hangi ayarlarda gpu %10 kullanılıyor düşük ayarlarda mı yoksa yüksek ayarlarda mı. Veya hangi ayarlarda cpu ve gpu kullanımı arasında büyük bir fark oluyor.
Düşük ayarlarda da yüksek ayarlarda da bazen %10 kullanımları görüyorum. Ayar farketmiyor.
Oyunu 1080p de mi yoksa daha düşük çözünürlükte mi açıyorsunuz? FurMark yaptığınızda da bu düşüşler oluyor mu?
1080p de oynuyorum. FurMark yapmadım. Ama oyunun benchmarklarında bu kombinasyon ile herhangi bir darboğaz olaı yaşanmıyor. Ne var ki bende yaşanıyor.
Hocam sorun tamamen RAM kaynaklı. 8 GB daha aynı RAM'den alıp takarsanız sorununuz düzelicektir. Bende de zamanında aynı sorunlar vardı. RAM ekledim çözüldü.
Şuan toplamda 16GB 3200MHz RAM var. Başta yazmıştım ama çok sevgili moderatörler sağolsun düzenleme yapmışlar, bazı arkadaşların yanlış anlamasına sebep olmuş. Ama siz 16GB RAM yetmiyor mu demek istediniz?

Düşük ayarlarda da yüksek ayarlarda da bazen %10 kullanımları görüyorum. Ayar fark etmiyor.

1080p de oynuyorum. FurMark yapmadım. Ama oyunun benchmarklarında bu kombinasyon ile herhangi bir darboğaz olaı yaşanmıyor. Ne var ki bende yaşanıyor.

Şu an toplamda 16 GB 3200MHz RAM var. Başta yazmıştım ama çok sevgili moderatörler sağ olsun düzenleme yapmışlar, bazı arkadaşların yanlış anlamasına sebep olmuş. Ama siz 16 GB RAM yetmiyor mu demek istediniz?

16 GB RAM hayli hayli yeter hocam. Arkadaş 8 GB yetmez demek istemiştir.
Hocam ben olsam bir FurMark testi yapardım. Isı değerleriniz normal. FurMark yapmadan önce oyunda iken işlemcinizin frekans değerlerini kontrol edin. Drop anında frekansı düşüyor mu diye. Düşürüyorsa işlemci kaynaklı bir sıkıntınız var. Yoksa başka alternatifler arayacağız.

Geri
Yukarı