R3 3100 sistemde Windows 10 kasıp donuyor

Hocam benzer durumu 2 defa yaşadım, 1. si sıfır WD 1TB HDD aldık kız arkadaşımın bilgisayarına, Windows SSD de kurulu olmasına rağmen HDD de hiçbir veri olmamasına rağmen bilgisayar çok geç açıldı, herhangi bir uygulama açılmıyordu açılsa da donuyordu, mouse kilitlenme falan yoktu sadece bilgisayar donuyordu.
2. olarak ikinci el hard disk almıştım satıcı dolandırdı, disk arızalıymış, aynı problemleri yaşadım kendi bilgisayarımda, yaptığım testler sonucunda diskin ilk 70 GB'si tamamen hasarlı, kesinlikle oraya veri yazılmıyor, test başlattığında bile HDD tamamen donuyor, sistem donuyor, hiçbir uygulama vs. açılmıyor, PC reset atmadan kendine gelmiyordu. Aynı veri satırıyla olan bütün blokları sildim, yaklaşık 200GB tamamen biçimlendirip arka plana aldım, disk 700 GB oldu ama şu an 700 GB da dolu olmasına rağmen aylardır sorun çıkarmadı, sizin de sorununuzun bu olma ihtimali doğdu şimdi, siz tamamen kilitleniyor deyince ben tamamen kilitleniyor, mouse vs. iletişimi kesiliyor sanmıştım. Eğer dediğim gibiyse kesinlikle mümkün bir durum, eğer HDD de bozuk bir bölüm varsa tüm sistemi dondurabilir. Eğer hard diski çıkardıktan sonra hiçbir sorun yoksa diski test edip arızalı blokları silerseniz sorundan kurtulursunuz. Tahminimce oyunlarda kilitlenip donmaların sebebi de oyunların hard diske yüklü olması ve o verinin yazıldığı noktaların hasarlı olması.

Ayrıca bir şey dikkatimi çekti, siz bu ekran görüntüsünü aldığınızda ekran kartını kullanan bir uygulama mı vardı ? Gpu kullanımı 60saniye öncesi dahil %76 kullanım gösteriyor, arka planda açık bir şey mi var ?
kusura bakmayin yanlis ifade etmisim benim bilgisayar da ayni sizde de oldugu gibi bilgisayar donuyor ama mouse kilitlenmiyordu dediginiz islemleri ben de denemek isterim yardimci olur musunuz.
yok hayir o sirada arkada herhangi bir program acik degildi nedenini bilmiyorum.

kusura bakmayin yanlis ifade etmisim benim bilgisayar da ayni sizde de oldugu gibi bilgisayar donuyor ama mouse kilitlenmiyordu dediginiz islemleri ben de denemek isterim yardimci olur musunuz.
yok hayir o sirada arkada herhangi bir program acik degildi nedenini bilmiyorum.
hocam amdnin kendi yazilimi calisiyormus ondan dolayi muhtemelen
1672385029874.png

Son düzenleme:

hocam amdnin kendi yazilimi calisiyormus ondan dolayi muhtemelen
Eki Görüntüle 1617852
İlk önce diski biçimlendirin, ardından HD TUNE programını indirip bad sector testi yapın, testi yaparken quick scan işaretini kaldırın, işlem bayağı uzun sürebilir bilginiz olsun.

Ne yaptın hocam gelişme var mı ? Diskteki hataları buraya atarsan ve hatalı bölümler dağınık değil de toplu yada belirli bir bölümdeyse matematiksel hesapla disk kullanılabilir.

Son düzenleme:
İlk önce diski biçimlendirin, ardından HD TUNE programını indirip bad sector testi yapın, testi yaparken quick scan işaretini kaldırın, işlem bayağı uzun sürebilir bilginiz olsun.

Ne yaptın hocam gelişme var mı ? Diskteki hataları buraya atarsan ve hatalı bölümler dağınık değil de toplu yada belirli bir bölümdeyse matematiksel hesapla disk kullanılabilir.
hocam hddyi cikartip geri taktim cuma gunu ve cuma gununden beridir sorunsuz kullaniyorum oyunlarda vs kasma da olmuyor ama muhtemelen bu yaptigim gecici bir problemdir diye dusunuyorum eger sorunla tekrar karsilasirsam hdd scan yaparim o zaman tekrar bakariz simdiye kadar ki oneriler ve yardim icin tesekkurler.

hocam hddyi cikartip geri taktim cuma gunu ve cuma gununden beridir sorunsuz kullaniyorum oyunlarda vs kasma da olmuyor ama muhtemelen bu yaptigim gecici bir problemdir diye dusunuyorum eger sorunla tekrar karsilasirsam hdd scan yaparim o zaman tekrar bakariz simdiye kadar ki oneriler ve yardim icin tesekkurler.
Rica ederim, geçmiş olsun o zaman. Çözüm olarak işaretlerseniz sevinirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı