R3 3100 sistemde Windows 10 kasıp donuyor

barisbey321

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba başlıkta da belirttiğim gibi sistemim normal kullanımda bile donuyor ve kasmaya başlıyor.
Kasma anında görev yöneticisinde değerlere baktığımda normal gözüküyor donma anında zaten bakamıyorum. Donma süresi bazen 10dkyı geçiyor (10dk geçtiğinden sonra bilgisayarı yeniden başlatıyorum) bazen de 1dk civarı sürüyor
Neden kaynaklandığını tam bilmediğimden başlığı Windows 10 şeklinde açtım.

İşlemci: AMD Ryzen 3 3100
Ekran kartı: RX 570
RAM: 8 GB RAM
Anakart: A320M A Pro Max
HDD: 1TB depolama için
SSD: 280 GB C sürücüsü için
İşletim sistemi: Windows 10 64 Bit

Bunun sebebi neredeyse bütün bileşenler olabilir, ama ilk aklıma gelen SSD olacak, ilk önce SSD marka ve modelini yazabilir misin ? Ardından SSD hız testi yapıp bizimle paylaşın, boşta ve yük altında işlemci sıcaklığınızı paylaşın, ramlerinize test yapıp bizimle paylaşın. Gerekli programların linkini aşağıda paylaşıyorum.
Eğer SSD'den değilse CPU OVERHEAT'e düşüyor olabilir, yani ısındığı için hız düşürüyor olabilir.
Ramlerinde problem olabilir, bios üzerinde MHZ, VOLTAJ değerlerinde ayarsızlık olabilir.

SSD HIZ TESTİ:

İŞLEMCİ SICAKLIK GÖRÜNTÜLEME VE BENCHMARK:
GIMPS - Free Prime95 software downloads - PrimeNet (2. sıradaki small ffts seçeneği benchmark testidir, test yapılırken aynı zamanda sıcaklığı da kontrol et, eğer 90 ı geçerse sol üstten kapat.)
RAM TESTİ:

SSD: kingston ssd sa400m8240g
Screenshot_33.png

Kingston A400 kullanıyorsunuz, sorun görünmüyor.

Attiginiz benchmark testi icin olan programi calistiramadim. O yuzden benchmark testi icin simdi userb*nchmark programini indiriyorum size geri donus yapacagim.

Kingston A400 kullanıyorsunuz, sorun görünmüyor. Bildiğim kadarıyla kronik bir hastalığı da yok.

Userbenchmarks:
CPU: AMD Ryzen 3 3100 - 76.8%
GPU: AMD RX 570 - 50.3%
SSD: Kingston SA400M8240G 240GB - 70.5%
HDD: Seagate momentus 2.5" 1TB - 14.3%
RAM: G.Skill F4 DDR4 3000 C16 1x8GB - 57.2%
Mbd: MSI A320M-A Pro Max (MS-7C52)

Son düzenleyen: Moderatör:
attiginiz benchmark testi icin olan programi calistiramadim o yuzden Benchmark testi icin simdi userb*nchmark programini indiriyorum size geri donus yapacagim

UserBenchmarks:
CPU: AMD Ryzen 3 3100 - 76.8%
GPU: AMD RX 570 - 50.3%
SSD: Kingston SA400M8240G 240GB - 70.5%
HDD: Seagate Momentus 2.5" 1TB - 14.3%
RAM: G.SKILL F4 DDR4 3000 C16 1x8GB - 57.2%
MBD: MSI A320M-A PRO MAX (MS-7C52)
Hayır hocam bu bilgiler bana bir sonuç vermez, siz ilk önce işlemciyi stres testine sokacaksınız, dediğim programı açmaya çalışın, o işlemciyi iliklerine kadar zorlayacak, aynı anda arkadan da sıcaklık gösteren programı açıp işlemci sıcaklığını takip edeceksiniz, o sıcaklığı da buraya atın ki max kaç derece görecek ona bakalım.

Hayır hocam bu bilgiler bana bir sonuç vermez, siz ilk önce işlemciyi stres testine sokacaksınız, dediğim programı açmaya çalışın, o işlemciyi iliklerine kadar zorlayacak, aynı anda arkadan da sıcaklık gösteren programı açıp işlemci sıcaklığını takip edeceksiniz, o sıcaklığı da buraya atın ki Max kaç derece görecek ona bakalım.

Hocam ilk defa yapiyorum da hangi ayarlarda yapmam lazim? Kac dakika yapmam lazim, yardimci olur musunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Tam olarak bu şekilde yap, OK yazısına tıkla, bu testi başlatmadan önce kesinlikle işlemci sıcaklığını görüntüleyeceğin programı aç, eğer aşırı derecede ısınırsa sol üstten TEST>STOP sekmesinden durdur.

TCHNPT.jpg

Yeni konular

Geri
Yukarı