R3 3200G sistem tepki vermiyor

megajolt

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Hatay
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar,
Arkadaşımın masaüstü bilgisayarında hiç tepki vermeme gibi bir sorun var. Anakart ve GPU ışığı yanıyor kasanın ise kırmızı bir LED'i yanıyor ancak hiç tepki yok. Fanlar da çalışmıyor. Farklı sağlam bir PSU denedim yine aynı durum oldu. PC'ye en son ne yapıldı dediğimde ise dayısı arkadaşımın kardeşine PC'yi daha hızlı yapmak için (arkadaşımın kardeşi anlamaz bilgisayardan pek) RAM XMP ayarlamak istemiş. Bundan sonra bilgisayar 1 defa açılmış bir daha hiç tepki vermemiş. Kendi sistemimi DDR3 ve AM3+ soket olduğu için CPU ve RAM'i deneyemiyorum. GPU'yu deneyeceğim. Sizlerin önerilerini bekliyorum.

PC donanım özellikleri.
ASUS Prime B450M-K AMD B450.
8 GB Corsair DDR4 cmK8gx4m1D3000C16 3000MHz.
AMD Ryzen 3 3200G 3.60GHz 6MB AM4 fanlı.
240GB James Donkey 3D-NAND SSD JD240.
ASUS ROG-STRIX-RX570-O4G-Gaming 256bit 4 GB DDR5.
Hiper harmony Gaming mıd ATX kasa.
Gamepower GP-500 apfc 14cm 80+(bronz) 500W PSU.
Gamepower GF-12b sessız 12cm mavi LED kasa fanı.
Webtekno Bronze 2370 Gaming bilgisayar.

Hocam BIOS sıfırlayın. Sıfırlamak belki iş yapar.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Ayrıca ASUS'un kendi videosu da var anlatımlı şekilde bunu da izleyin.

...Kasanın ise kırmızı bir LED'i yanıyor...

HDD aktivite ışığı büyük ihtimal, SSD'den şüpheleniyorum ben doğrusu. Farklı bir depolama aygıtı ile deneme yap.

Hocam BIOS sıfırlayın. Sıfırlamak belki iş yapar.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Ayrıca ASUS'un kendi videosu da var anlatımlı şekilde bunu da izleyin.

Denedim ancak işe yaramıyor gibi göründü. Altta açıklıyorum.

HDD aktivite ışığı büyük ihtimal, SSD'den şüpheleniyorum ben doğrusu. Farklı bir depolama aygıtı ile deneme yap.

SSD zaten güven veren marka değil çok sağlıklı çalışmıyormuş öyle söylediler.

Arkadaşlar sorunu çözdüm. Çok şüphelenmemiştim ama yine de anakartın kullanma kılavuzuna bakmıştım. internetten ASUS hangi pinin Power, HDD olduğunu yazmamış. anakartın üstünde belirtilmişti. Ben de pinler ellenmediyse doğru yerindedir diye düşündüm. Az önce ya belki hatalıysa diyerek hepsini söktüm. Orada yazan verilere göre tornavida ile denedim ve çalıştı. Fotoğrafta kabloları sökmeden öncesi var. Zaten görülüyor HDD LED bölümüne Power Switch takılmış bu yüzden PC açılmıyormuş.
Arkadaşlar merhaba, en son yaptığım çözümden sonra da açılmama sorunu devam ediyor. Herşey yerli yerinde yeni m2 ssd alıp onu taktık sisteme. James donkey garantide şuan. Ancak pc çoğunlukla açılmıyor nadiren açılıyor.
Merhaba arkadaşlar,
Arkadaşımın masaüstü bilgisayarında hiç tepki vermeme gibi bir sorun var. Anakart ve GPU ışığı yanıyor kasanın ise kırmızı bir LED'i yanıyor ancak hiç tepki yok. Fanlar da çalışmıyor. Farklı sağlam bir PSU denedim yine aynı durum oldu. PC'ye en son ne yapıldı dediğimde ise dayısı arkadaşımın kardeşine PC'yi daha hızlı yapmak için (arkadaşımın kardeşi anlamaz bilgisayardan pek) RAM XMP ayarlamak istemiş. Bundan sonra bilgisayar 1 defa açılmış bir daha hiç tepki vermemiş. Kendi sistemimi DDR3 ve AM3+ soket olduğu için CPU ve RAM'i deneyemiyorum. GPU'yu deneyeceğim. Sizlerin önerilerini bekliyorum.

PC donanım özellikleri.
ASUS Prime B450M-K AMD B450.
8 GB Corsair DDR4 cmK8gx4m1D3000C16 3000MHz.
AMD Ryzen 3 3200G 3.60GHz 6MB AM4 fanlı.
240GB James Donkey 3D-NAND SSD JD240.
ASUS ROG-STRIX-RX570-O4G-Gaming 256bit 4 GB DDR5.
Hiper harmony Gaming mıd ATX kasa.
Gamepower GP-500 apfc 14cm 80+(bronz) 500W PSU.
Gamepower GF-12b sessız 12cm mavi LED kasa fanı.
Webtekno Bronze 2370 Gaming bilgisayar.
Arkadaşlar merhaba, en son yaptığım çözümden sonra da açılmama sorunu devam ediyor. Herşey yerli yerinde yeni m2 ssd alıp onu taktık sisteme. James donkey garantide şuan. Ancak pc çoğunlukla açılmıyor nadiren açılıyor.

Dosya Ekleri

• PXL_25022022_134657.lmc punchy.jpg
    PXL_25022022_134657.lmc punchy.jpg
    175,2 KB · Görüntüleme: 21
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı