R3 3200G'ye OC zarar verebilir mi?

Sam Bridges

Hectopat
Makaleler
2
Yer
İzmir
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, R3 3200G'ye OC yapmak istiyorum. Öncelikle biliyorsunuz ki çok fazla voltaj verirsek kötü sonuçları olabilir, sizce bu işlemci için kaç Volt'tan ileri gitmemeliyim? Soğutucum Arctic Freezer 34, kasamın hava akışı ise gayet iyi. Mesh bir kasa ve 6 tane SilverStone 120r fanım var.

Asıl sorum şudur, yüksek Volt'larda zarar vermek istemediğimden önce saat hızını arttıracağım, daha sonra voltajı. Bu denemeler esnasında sistem birçok kez açılıp kapanacak, bu açılıp kapanmalar sisteme zarar verir mi? Teşekkür ederim.

Anakart: Gigabyte B450M S2H.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aşırı voltaj haricinde klasik kitlenmeler ve resetlemeler işlemciye zarar vermez gibi fakat Windows'a zarar verebilir. Özellikle Windows açılırken kitlenmeler ve ani takılmalar sistem dosyalarının zarar görmesine neden olabiliyor.

BIOS üzerinden yapmayın. Ryzen Master kullanabilirsiniz. Ben 3400G'ye 4GHz'de 1.35, 4.2 de 1.5 Volt veriyordum. Ryzen Master'dan deneye deneye yapın, daha sonra stabil çalıştığından emin olduktan sonra BIOS'dan yapabilirsiniz. Sisteme zarar gelmez.

BIOS üzerinden yapmayın. Ryzen Master kullanabilirsiniz. Ben 3400G'ye 4GHz'de 1.35, 4.2 de 1.5 Volt veriyordum. Ryzen Master'dan deneye deneye yapın, daha sonra stabil çalıştığından emin olduktan sonra BIOS'dan yapabilirsiniz. Sisteme zarar gelmez.

Stok soğutucu mu hocam? Ve bu işlemcide en fazla hangi voltaj civarından öteye geçmemeliyim? Teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı