R5 1400 ve GTX 980 sistem ilk açılışta görüntü vermiyor

BeratSmoke

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar konuyu baştan anlatmam en iyisi olacaktır.
Şimdi ben bir sistem topladım bazı parçalar 2.el bazıları de sıfır.

Anakart = ASRock AB350 Fatality Gaming/ıtx (2.el)
RAM = Corsair Vengeance LPX 3000MHz 1x8 olmak üzere 2 tane aldım. (2.el) sorunun RAM'ler hakkında olduğunu düşünüyorum. Anlatacağım.
İşlemci = Ryzen 5 1400 (2.el arkadaşımdan sıfır sayılır hatta)
Ekran kartı = GTX 980 Gigabyte G1 Gaming 4 GB (2.el)
Güç kaynağı = Cooler Master Elite V3 600W aktif PFC 120mm fanlı Power Supply PSU MPW-6001-acabn1 (sıfır alalı 2 hafta olmadı)

Sorun=bilgisayarın düğmesine basınca sadece fanlar dönüyor herhangi bir görüntü gelmiyor ben tekrar düğmesine basınca kapanıyor.
Bu işlemi 5-6 kez tekrarlarken açılabiliyor bazen de tek seferde açılıyor ama genellikle 5-6 denemeden sonra açılıyor. Bir ara hiç açılmıyordu.

Sorunun bir çözüm yolu = tabii çözümse eski ekran kartımı taktığımda (AMD Radeon HD 5450) sıkıntı olmuyor.
GTX 980'de diye düşündüm sorun ama onda da değil çünkü farklı bir bilgisayarda sıkıntısız çalışıyor ve şu anda kullanırken sıkıntı yaşamıyorum.
Sadece açılırken oluyor.

Kısaca anlatmam gerekirse benim bu sistemimde eskiden bu sorun olmuştu birkaç kere sadece sonra düzendi.
Ekran kartımı GTX 980'e geçirince tekrar başladı.

Zamanında bu sorunu yaşadığımda RAM'leri sök tak yaparak çözmüştüm.
RAM'leri tekrardan sök tak yapmama rahmen devam ediyor.
Şimdi güç kaynağı ile ilgili bir sıkıntı olduğunu düşündüm ve yeni güç kaynağı aldım. (Hiçbir şey değişmedi)
RAM'lere tekrar döndüm ve RAM'lerin 2 farklı sürümde olduğunu gördüm. Biri 5.30 diğeri ise 3.31 versiyonda.
Sonra anakartın sitesinde 5.30 versiyona desteğinin olduğu yazıyordu ama anlam veremediğim bir şey bu RAM'ler.
Eski ekran kartımda sıkıntı çıkartmadan çalışıyordu. Ve aslında şu anda çalışıyor. Sadece açılırken sıkıntı çıkıyor.
Anakartın BIOS'u ile ilgili bir sıkıntı diye düşündüm sıfırlarım farklı sürümler de kullandım ama hiçbir şey düzelmedi.

Konu budur. Bu sorunu daha önce yaşamış veya çözmek isteyen biri varsa şimdiden teşekkür ederim.

Diğer ekran kartınızı taktığınızda sorun olmuyor diyorsunuz. Peki monitör ile ekran kartı arasındaki kablo nedir? Ayrıca anakart üzerinde yanan bir led oluyor mu veya herhangi bir bip sesi geliyor mu?

Diğer ekran kartınızı taktığınızda sorun olmuyor diyorsunuz. Peki monitör ile ekran kartı arasındaki kablo nedir? Ayrıca anakart üzerinde yanan bir led oluyor mu veya herhangi bir bip sesi geliyor mu?
Aslında dediğiniz Ekran kartı ile Monitör arasında bir kablo var çevirici HDMI to VGA çevirici o da yapıyor olabilir.
Başka bilgisayarda çevirici ile denediğim de olmadı (elimde başka çeviriciler de var)
Anakartta herhangi bir led ve ya bip sesi yok.
Benim düşüncem anakartta Bip sesi olan hoperlör yok takarsam belki hatayı anlayabilirim. Çünkü takma yeri var.

Geri
Yukarı