R5 1500X Overclock değerleri nasıl?

couL

Hectopat
Arkadaşlar herkese selamlar, az önce işlemcime overclock yaptım. İşlemcim Ryzen 5 1500X, stok değeriyle 3500MHz de çalışıyordu. Ben ise 3900MHz'e yükselttim. Bunu yapmamın nedeni ise ekran kartım 1660 Super ve işlemcinin stok haliyle biraz yetersiz kaldığını hissediyordum. İşlemciyi 3900MHz'e yükselttikten sonra özellikle Apex Legends'da muazzam bir akıcılık farkı olduğunu hissettim stok haline göre (sanırım ekran kartının gücüne şimdi yetişmeye başladı). Fakat yine de yanlış bir şey yaptım mı emin de değilim. Sistem şu an gayet normal çalışıyor benim için. CPU-Z'den size voltaj değerini ve işlemci hızının fotoğrafını atacağım. Sistemin stabil çalıştığını anlamam için ne yapmam lazım aslında onu sormak istedim esas olarak. İlginize şimdiden teşekkürler. Bu arada oyun içerisinde işlemci de maksimum 64 dereceyi gördüm. İşlemcinin fanı, kendi stok fanı.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2021-11-05 033205.png
    Ekran görüntüsü 2021-11-05 033205.png
    33 KB · Görüntüleme: 49
Son düzenleyen: Moderatör:
3900Mhz'de bilgisayar çalışıyor fakat stres testinde 10 dakika geçmeden ekran gidiyor. 3800Mhz de sanırım stabiliteyi yakaladım. 15 dakikadan fazla stres testinde kaldı bilgisayar ve işlemci 71.60 derece sıcaklığa sabitlendi. Voltaj değeri şu an 1.368V. Sizce daha fazla düşürmeme gerek var mı voltajı yoksa bu değerler normal sayılabilir mi?
1636078471334.png

3900Mhz'de bilgisayar çalışıyor fakat stres testinde 10 dakika geçmeden ekran gidiyor. 3800Mhz de sanırım stabiliteyi yakaladım. 15 dakikadan fazla stres testinde kaldı bilgisayar ve işlemci 71.60 derece sıcaklığa sabitlendi. Voltaj değeri şu an 1.368V. Sizce daha fazla düşürmeme gerek var mı voltajı yoksa bu değerler normal sayılabilir mi?Eki Görüntüle 1206469
Test olarak prime95 kullanın cpu-z çok verimli olmuyor. Eğer prime95 testinden geçerse -0-25 olarak düşürerek en optimum değeri bulabilirsiniz.

Test olarak prime95 kullanın cpu-z çok verimli olmuyor. Eğer prime95 testinden geçerse -0-25 olarak düşürerek en optimum değeri bulabilirsiniz.
Anladım. Prim95'i indirdim fakat bana biraz karışık geldi açıkçası ondan cpu-z den devam ettim. Onu da deneyeyim öğrenip o zaman. Çok teşekkürler fikirleriniz için.

Sanırım benim sistemde 3.8GHz için en ideal voltaj değeri 1.344V. Yarım saat boyunca stres testinde kaldı bilgisayar ve kapanmadı. İşlemci sıcaklığı maksimum 69 derece oldu bu süreçte. Daha düşük voltaj verdiğimde bilgisayar değil ama stres testi kapanıyor. 1.34V yüksek bir değer değilse eğer overclock camiasında böyle bırakacağım bilgisayarı. Şöyle de bir dipnot düşmek istiyorum. Ben overclock yapmadan önce sistemde her şey otomatik ayarlardaydı. 3.5GHz'de standart hızında çalışan işlemcim 1.416V falan çekiyordu. Sebebini anlamadım bunun. Sistem kendi kafasına göre fazladan volt verir mi ki böyle? Core Performance Boost açık bende acaba onunla mı ilgili bu durum?

Yeni konular

Geri
Yukarı