R5 1500X - RX580 sistemde oyun oynarken no signal hatası

• Konuyu başlatan Ne O
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 8
  • Görüntüleme 539

Ne O

Decapat
Arkadaşlar olay şöyle. Oyundayken rastgele bir zamanda 'no signal' hatası alıyorum. Kasa hala çalışıyor. Ekran kartımın üstündeki LED ışıklar yanıp sönüyor.

Kasa'nın içini açıp iyice temizledim, format attım, bütün sürücülerim güncel.
Ayrıca oyunları oynarken sıcaklık testlerine bakıyorum. Ekran kartı sıcaklığım ortalama %70
İşlemci sıcaklığım ortalama %50-60 arası.

Sistemim:
AMD Ryzen 1500X, ASUS ROG STRIX RX580 8 GB OC, High Power 600W 80 Plus, ASUS Prime B350M-A, 8 GB tforce 2133 MHz.

Bazen de bilgisayar kapanıyor ve ekran kartı fanları çok hızlı dönmeye başlıyor. Halbuki sıcaklık değerleri gayet normal.

Sizin başka önerileriniz var mı?

Mersin'de bildiğiniz güvenilir bilgisayar tamir eden bir yer biliyor musunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam, mevcut sürücüyü DDU ile kaldırıp, 20.9.1 olan WHQL sürücüyü yükleyip deneyin. Düzelmezse, UV yapıp deneyin.

Hocam, mevcut sürücüyü DDU ile kaldırıp, 20.9.1 olan WHQL sürücüyü yükleyip deneyin. Düzelmezse, UV yapıp deneyin.

Kullandığım ekran kartı sürücüsü Microsoft onaylı.
Kendi ekran kartımın undervolt işlemini uyguladım.
Birkaç oyunda test edip sonuçlarını yazacağım.

Hocam, 20.9.1 hala AMD tarafından tavsiye edilen sürücü. Kendim, RX 470 ile kullanıyorum.

Oyunu yaklaşık 2.5 saate kadar oynadım ve menüye çıkınca aynı şekilde ekran kartının fanları hızlı dönmeye başladı ve 'no signal' yazısı çıktı ekran da. Ama bilgisayar hala çalışıyordu. Ayrıca sıcaklık değerleri gayet normal idi.
Hocam, 20.9.1 hala AMD tarafından tavsiye edilen sürücü. Kendim, RX 470 ile kullanıyorum.

Söylediğiniz sürümü de deniyorum şu an.

Son düzenleme:

Memtest86 ile RAM'i test ettim ve 49 tane hata çıktı.
Şimdi sorun RAM'den mi kaynaklanıyor yani?

Tam olarak RAM'den kaynaklanıyor diyemem fakat RAM'de hata olduğu kesin. RAM değiştirmenizde fayda var. O konudaki diğer önerileri deneyin belki çözüm olabilir.
Aslında ben de RAM'den kaynaklandığını düşünüyorum.

Çünkü RAM'i çıkartıp başka slot'a takınca algılamadı. Bir kaç kere farklı slotlar'ı denedim, öyle açıldı bilgisayar.

Acaba anakart'ımın RAM slotlarınların da mı var sorun diye düşünmeye başladım.

Geri
Yukarı