R5 1600 AF GTX 1650S sistemde ani FPS düşüşleri

Asahan

Centipat
Merhabalar oynadığım oyunlar PUBG Lite - Zula - CS:GO hepsinde 200-300 arası istediğim FPS değerlerini alıyordum, 1-2 gün önce ani bir düşüş oldu, ekran kartı sıcaklığım ortalama 10 derece arttı, kullanım değerleri normal gözüküyor ama bu 3 oyunda da ortalama FPS 100-180 arasında dalgalanıyor bazen 90'a bile düşüyor. PC'nin en son tozunu almıştım süpürgeyle, egzoz fanı PC içerisindeki tozlar ve ekran kartı üzerindeki tozları almıştım acaba donanımsal bir sorun mu çıkarttım temizlerken bununla mı alakalı başka bir şey mi bilmiyorum. Aşağıda Ultra ayarlarda aldığım FPS'i gösterdim düşüğe aldığımda da pek değişiklik olmadı gibi.
(Işlemci de 55-60 derece civarında seyrediyor)
PC özellikleri.
Anakart - Gigabyte B450M S2H.
İşlemci - R5 1600 AF (12nm)
Ekran kartı -ASUS GTX 1650 Super Phoenix.
SSD Toshiba OCZ 480 GB.
RAM - Corsair 16 GB (8x2)

Ultrada fps.jpg

Dosya Ekleri

• görev yöneticisi işlemleri.jpg
    görev yöneticisi işlemleri.jpg
    335,2 KB · Görüntüleme: 48
  • düşükte fps.jpg
    düşükte fps.jpg
    141,4 KB · Görüntüleme: 37
  • ultrada afterburner.jpg
    ultrada afterburner.jpg
    360,5 KB · Görüntüleme: 41
Son düzenleyen: Moderatör:
10 Derece birden artması sorun olduğunu gösteriyor. Ekran kartını çıkarttınız mı? Ya da süpürgeyi PCB üzerine temas ettirdiniz mi?
Süpürge yerine ufak bir selpak kullansan daha iyi olur muş Driver güncellemeyi dene.
Sürücüler ile ne alakası var açıklarsanız sevinirim. Hem öğrenmiş oluruz.

10 derece birden artması sorun olduğunu gösteriyor. Ekran kartını çıkarttınız mı? Ya da süpürgeyi PCB üzerine temas ettirdiniz mi?

Güncel olmayan GPU Driver'i FPS düşmelerinin büyük nedenlerinden biridir. Eskiden CS:GO'da Low'da 120-150 FPS alırdım GPU Driver'imi güncellemeyi bıraktım ve 100'ü zor görmeye başladım sadece benim bilgisayarımla alakalı olduğunu sanmam.

Güncel olmayan GPU Driver'i FPS düşmelerinin büyük nedenlerinden biridir.
Arkadaş kasa temizliği yapmış. Ekran kartı otomatik güncelleme yaptıysa bilemem. Ben donanımsal olarak bakıyorum temizlik yaptığı için.

Arkadaş kasa temizliği yapmış. Ekran kartı otomatik güncelleme yaptıysa bilemem. Ben donanımsal olarak bakıyorum temizlik yaptığı için.

Temizlik açısından zaten bir şey demiyorum ama süpürge biraz saçma olmuş bence yazılımsal destek olmadan donanımlara ne kadar iyi bakılırsa bakılsın teknoloji gelisiyor ikisinin de önemi var.

Temizlik açısından zaten bir şey demiyorum ama süpürge biraz saçma olmuş bence yazılımsal destek olmadan donanımlara ne kadar iyi bakılırsa bakılsın teknoloji gelisiyor ikisinin de önemi var.
Hocam ne alaka ya :D PCB üstündeki bileşenlere zarar vermiş olabilir süpürge tutarken. Sıcaklık 10 derece arttı diyor. Yoksa donanım ve yazılımın önemini biliyoruz herhalde :D

Hocam ne alaka ya :D PCB üstündeki bileşenlere zarar vermiş olabilir süpürge tutarken. Sıcaklık 10 derece arttı diyor. Yoksa donanım ve yazılımın önemini biliyoruz herhalde :D.

İşte zaten ondan süpürge saçma dedim ya :D kasa temizlemek için hava üfleyiciler var onu veya ufak bir peçete gibi bir şey kullanması daha iyi olurdu.

Hocam ne alaka ya :D PCB üstündeki bileşenlere zarar vermiş olabilir süpürge tutarken. Sıcaklık 10 derece arttı diyor. Yoksa donanım ve yazılımın önemini biliyoruz herhalde :D

Bilgisayar 1 aylık ve Driver'lar güncel durumda düşüş de çok ani oldu. Zula'da sıcaklık değerim 45 civarıydı şu an 50-55 arası, PUBG Lite'da 75 civarıydı 82 o da şu an, ne yapmamı tavsiye edersiniz?
10 Derece birden artması sorun olduğunu gösteriyor. Ekran kartını çıkarttınız mı? Ya da süpürgeyi PCB üzerine temas ettirdiniz mi?

Temizlerken çıkartmadım, süpürgeyle üst kısmının tozunu aldım ama epey yakın tuttmuştum :/ sorunun bununla alakalı olduğuna da emin olmak istiyorum açıkçası
yok mu yardım edecek kimse ?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 4 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı