R5 1600 AF işlemciye overclock yapılmalı mı?

Yer
Bursa
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
--Ryzen 5 1600 (AF) | Gigabyte B450M S2H | Msi Armor RX 570 OC Edition | 2xCorsair Vengance 8 GB 3000 Mhz | 480 GB Adata SSD | 1TB Toshiba HDD | 2xArctic P12 PST | Corsair 550 W Carbide SPEC-DELTA RGB.

--LG 22MK400H 21.5" 1ms 75Hz | Razer Blackshark V2 X | Gamepower OGRE Red Switch | HyperX Pulsefire Haste | SteelSeries Qck+ Large
Meslek
İşletme Mühendisi
RAM
Corsair Vengance 2x8GB 3000 Mhz
Ekran kartı
Msi Armor RX 570 4G OC Edition
Anakart
Gigabyte B450M S2H
İşlemci
Ryzen 5 1600 AF
Stock fan ile işlemciyi kullanıyorum. 4GHz'e çekenler var işlemciyi. Total War Warhammer oynarken işlemci can çekişiyor. 50-55 derecelerde kullanıyorum şu anda işlemciyi. Sistemden maksimum performansı alabilmek için overclock düşündüm. Silikon olayını biliyorum herkeste farklı olabilir voltaj değeri. Sizce yapmaya değer mi onu soruyorum. En azından 3.8-3.9'a çekmek mantıklı mı?

Açıkçası bende RX 590 varken sıkıntısız kullanıyordum, stok hali ekran kartını besliyordu fakat bahsettiğiniz oyun sanırım biraz CPU performansına daha fazla önem veriyor. şuan RX 6600 XT ile birlikte 4.1 GHz OC ile kullanıyorum ve kesinlikle performans arttı. Kesinlikle yapmaya değer.

Edit: Stok soğutucu kullanmıyorum BeQuite BK008 120W TDP soğutma değerine sahip bir CPU cooler'a sahibim.

Stok fan var tavsiye etmem. Aslında hiçbir zaman tavsiye etmiyorum. Orjinal değeri yetmiyorsa bana göre değiştirilmeli.
Hız aşırtmayı ve undervoltajı red mi ediyorsunuz? Niçin? Stok fan ile hız aşırtma yapılması bence de sağlıklı değil ama uygun anakart ve soğutucu ile hız aşırtma ve undervoltaj oldukça mantıklı.

Hız aşırtmayı ve undervoltajı red mi ediyorsunuz? Niçin? Stok fan ile hız aşırtma yapılması bence de sağlıklı değil ama uygun anakart ve soğutucu ile hız aşırtma ve undervoltaj oldukça mantıklı.
Stok soğutucu ile sıcaklık değerleri kontrol edilebilir seviyede tutulduğunda yine mantıklı olduğunu düşünüyorum.

Stok soğutucu ile sıcaklık değerleri kontrol edilebilir seviyede tutulduğunda yine mantıklı olduğunu düşünüyorum.
Bu değişken bir durum. Genel olarak bu yapılan bir şey değil. Yapılsa bile temel frekansı 3.2 GHz olan bir işlemciyi 4 GHz'e çıkarmak çok ekstrem bir şey olur.

Stock soğutucu ile kaç hertz ve voltaj denemeliyim öneri var mı?

Bir de BIOS'tan bana baya karışık geldi AMD'nin uygulaması vardı bir tane ismini unuttum onla yapsam olur mu?

Stock soğutucu ile kaç hertz ve voltaj denemeliyim öneri var mı?

Bir de BIOS'tan bana baya karışık geldi AMD'nin uygulaması vardı bir tane ismini unuttum onla yapsam olur mu?
Açıkçası ben kendim uygulama ile yaptığım OC'yi çok verimli bulamadım, BİOS üzerinden yapınca daha yüksek hızlara ulaşabildim.
Uygulama ile 4.0 GHz'de kullanıyorum voltaj değerini şuan tam hatırlamıyorum fakat kişisel bilgisayarımda kayıtlı, erişimim olduğunda buraya yazarım.

OC için siz de biliyorsunuz ki her işlemci aynı performansı ve hızı veremez. Anakartın'da bu konuda etkisi çoktur, hangi anakartı kullandığınızı bilmiyorum fakat genelde sizin en uygun değeri deneyip yanılarak bulmanız gerekmekte. B450M S2H'ın OC kabiliyetleri konusunda çok bilgim yok, benim kullanmakta olduğum anakartta mosfet soğutucuları normal üstünde olduğu için OC performansı biraz daha iyi diye biliyorum. Uzun lafın kısası sorunuzun cevabı çok öneri veremiyorum, kendiniz deneyip göreceksiniz. Ben size referans değerlerini akşam unutmaz isem yazarım 😊

Yeni konular

Geri
Yukarı