R5 1600 AF - RX 5500 XT sistem düşük FPS veriyor

İşletim sistemi
Windows 10
Çok özür diliyorum 1600 müş çok pardon oyun ayarlarımıda atayım hemen
Önemli değil. Ne demek. Siz bilgisayar parçalarınızdan tam emin olun.

Eğer işlemciniz 1600 ise aldığınız performans normal. Sıkıntı duyulacak bir durum yok. 1600AF ise normalden biraz daha düşük performans alıyorsunuz. Sebebini buradan anlayamadım maalesef.

İşlemciniz Ryzen 5 1600 mü 1600 AF mi?

Oyunlardaki ayarlarınızın da fotoğraflarını atabilir misiniz?
Ayarlarım bu şekilde

Önemli değil. Ne demek. Siz bilgisayar parçalarınızdan tam emin olun.

Eğer işlemciniz 1600 ise aldığınız performans normal. Sıkıntı duyulacak bir durum yok. 1600 AF ise normalden biraz daha düşük performans alıyorsunuz. Sebebini buradan anlayamadım maalesef.

GPU kullanımım hiç %99 olmuyor bu da düşürüyor olabilir mi yani tam performanslı çalışmıyor ekran kartım

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    849,5 KB · Görüntüleme: 18
  • Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    293,1 KB · Görüntüleme: 12
  • Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    293,5 KB · Görüntüleme: 11
Ayarlarım bu şekilde

GPU kullanımım hiç %99 olmuyor bu da düşürüyor olabilir mi yani tam performanslı çalışmıyor ekran kartım
İşlemciniz ekran kartına yetişemediği için ekran kartınız %99 olmuyor. Yani problem ekran kartınız da değil işlemcinizin performans yetersizliğinde. Bunu eğer donanımsal/yazılımsal farklı bir problem yoksa işlemci değiştirerek çözebilirsiniz.

Bu arada dediğim gibi eğer işlemciniz Ryzeh 5 1600 ise aldığınız değerler normal.
GTA V'de performansı arttırmak için Population Density/Variety ve Distance Scaling'i kısabilir, Enhanced Graphics'de herhangi bir ayar açıksa katabilirsiniz.

Valorant'da zaten ekran kartınızın tamamen kullanılmıyor olması normal. Daha çok işlemcinizin gücüne dayalı bir oyun. Gta V ise ikisine birden yük bindiriyor. Valorant'da da tüm ayarları en düşüğe almayı deneyebilirsiniz. Belki biraz daha performans artışı olur.

İşlemciniz ekran kartına yetişemediği için ekran kartınız %99 olmuyor. Yani problem ekran kartınız da değil işlemcinizin performans yetersizliğinde. Bunu eğer donanımsal/yazılımsal farklı bir problem yoksa işlemci değiştirerek çözebilirsiniz.

Bu arada dediğim gibi eğer işlemciniz Ryzeh 5 1600 ise aldığınız değerler normal.
GTA V'de performansı arttırmak için Population Density/Variety ve Distance Scaling'i kısabilir, Enhanced Graphics'de herhangi bir ayar açıksa katabilirsiniz.

Valorant'ta zaten ekran kartınızın tamamen kullanılmıyor olması normal. Daha çok işlemcinizin gücüne dayalı bir oyun. GTA V ise ikisine birden yük bindiriyor. Valorant'ta da tüm ayarları en düşüğe almayı deneyebilirsiniz. Belki biraz daha performans artışı olur.

Ryzen 5 2600 ile yükseltirsem FPS de gözle görülür iyi bir artış olur mu?

Ryzen 5 2600 ile yükseltirsem FPS de gözle görülür iyi bir artış olur mu?
Oynadığınız oyunlarda elbette olur. Fakat bütçe varsa ikinci elden 3300x-3600-5500 gibi işlemciler önerebilirim. 2k civarına satın alma ihtimaliniz var. Bütçe hiç çıkmıyorsa ve uygun fiyatlı 2600 bulabiliyorsanız o da olur.

5500 darboğaz yapmaz değil mi? Ona göre alayım
Saydığım üç işlemci de yapmaz. 3600'ün avantajı PCIe 4.0 desteğine sahip olmasıdır. Aralarındaki performans farkı için :

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

1659828641947.png

Yeni konular

Geri
Yukarı