R5 1600 AF RX 570 sistemde problemler

Makaleler
16
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Web Yazılım
Anakart: Gigabyte B450M S2H
İşlemci: Ryzen 5 1600 AF
RAM: Team T-Force 3000MHz 8 GB
Ekran Kartı: RX570
PSU: FSP 600W

Sistemde 1 tane SSD 2 tane de HDD var.

Şimdi sorunum şu şekilde, bilgisayarı daha bugün ben kendim topladım, ilk başta her şey normal gitti kurulumu SSD diske yaptım. Aradan 2-3 saat geçtikten sonra ekranda karıncalanma oldu ve reset attım neyse denk gelmiştir ya da WattMan hatasıdır deyip üstünde durmadım.

Ayrıca stres testi de yaptım PC'ye.

Bundan 1-2 saat sonra bir anda diğer HDD'ler yok oldu PC'den ve Windows dondu. Reset attğımda Windows yüklenmedi. Kablolarda sorun vardır diye çıkarıp taktım bu seferde Windows yerine sadece BIOS'a giriyordu.

En sonunda birazda kızarak bütün parçaları(işlemci hariç) çıkarıp yeniden taktım ancak hala BIOS'a giriyordu daha sonra başka bir harddisk seçtiğimde Windows açıldı.
SSD'yi seçtiğimde ise işletim sistemi yok hatası çıkıyor ancak Windows SSD'de kurulu zaten diğer HDD'lerde sadece oyun var. Makine hala öyle çalışıyor.

Şu an bütün HDD'ler çalışmakta Windows'ta sorunsuz çalışıyor ayrıca BIOS'ta güncelledim.

Anakart bozuk olabilir mi? Şase yapıyor olabilir mi? BIOS'ta neden HDD seçince SSD Boot ediyor?

Arkada topladığım kablolar anakartın tersine değiyordu o etkiler mi?(Düzelttim)

Bi tuhaf bir şey daha tüm bu arızalar olurken BIOS'ta mouse USB çalışmıyor, şu an o da normal çalışmakta.Değerli fikirlerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba... Bu sorunların benzeri bende de var maalesef. PSU ve RAM hariç aynı sistem. 4 gün önce topladım, kendim montajladım, Win10 yükledim. Fakat pc açılırken arkadaki USB portları bazen çalışıyor bazen çalışmıyor. 1-2 defa kendiliğinden kapandı pc. Ayrıca BIOS'a giremiyorum klavye çalışmadığı için (hala da giremiyorum). HDD ye bağlı olabilir ama pc çok geç açılıyor, kendine gelmiyor, disk genelde %100 kullanımda oluyor (belki de geç açılmasının sebebi sadece HDD'dir tam kestiremiyorum)

Sonuç olarak sıkıntılarımız benzer fakat kaynağının aynı olduğunu düşüüyorum. Anakartta bi kısadevre sorunu mu var acaba ?

Konuyu takipteyim...

Merhaba... Bu sorunların benzeri bende de var maalesef. PSU ve RAM hariç aynı sistem. 4 gün önce topladım, kendim montajladım, Win10 yükledim. Fakat pc açılırken arkadaki USB portları bazen çalışıyor bazen çalışmıyor. 1-2 defa kendiliğinden kapandı pc. Ayrıca BIOS'a giremiyorum klavye çalışmadığı için (hala da giremiyorum). HDD ye bağlı olabilir ama pc çok geç açılıyor, kendine gelmiyor, disk genelde %100 kullanımda oluyor (belki de geç açılmasının sebebi sadece HDD'dir tam kestiremiyorum)

Sonuç olarak sıkıntılarımız benzer fakat kaynağının aynı olduğunu düşüüyorum. Anakartta bi kısadevre sorunu mu var acaba ?

Konuyu takipteyim...
Merhaba hocam, evet sorunlar çok benzer gerçekten disk kullanımı hariç.Bugün açtığımda hala başka hdd üzerinden giriyorum, ancak usb ve diğer şeyler çalışıyor.

Size önerim sizde işlemci hariç her şeyi çıkarıp anakart vidalamasına ekstra özen göstererek takmanız.Boot sorunu hala var ancak yazılımsal veya çakışma durumu da olabilir.

Ancak tekrarı halinde servise göndermeyi planlıyorum kartı..
HDD sorunumu da çözdüm nedense Windows Boot dosyaları HDD içine kurulmuş, disk partition programları ile taşıdım ve sorunum çözüldü.

Söküp taktıktan sonra donma da yapmadı inşallah bir arızası yoktur.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı