Ryzen 5 1600 AF ve RX 570 sistemde FPS düşmesi

Forumcax

Kilopat
Daha fazla  
Öncelikle merhabalar. Sistem 1 haftalık. GTA V - Mafia 3 gibi oyunlarda FPS düşmesi sorunu oluyordu. Daha sonra nesnelerin geç yüklendiğini fark ettim ve HD Tune testi yaptım. Değerler kötüydü. Kullandığım HDD oyun sırasında sürekli %100 oluyordu. Bende sorunun HDD'de olduğunu düşündüm ve SSD alana kadar idare edebilirim diye pek takmadım ama bugün CS-GO indirdim. Oyuna girdim. Yüksek ayarlarda 70-80 FPS aldım. Çok şaşırdım. En düşüğe aldım bu seferde 80-100 arası gitti geldi. Oyundan çıkıp Radeon ayarlarına girdim ve tüm seçenekleri kapattım (resmi eklerde mavcuttur). Oyuna tekrar girdim, ayarları en yükseğe aldım ve FPS 140-160 arası oldu lakin FPS düşmeleri yemeye devam ediyordum. Ayarları düşüğe aldım. FPS 220-240 oldu lakin FPS düşmesi devam ediyordu. Görev yöneticisinden diskime baktığımda disk yine %90'lardaydı. Belki sorun diskte de olmayabilir bilemiyorum. Benimki sadece tahmin. Bu arada RAM MHz değerim sabit bir şekilde tüm oyunlarda 1750 MHz. CPU-Z değerini atacağım RAM'im 2660 MHz olarak çalışıyor sistemde. Ekstra vermem gerek bilgi varsa lütfen söyleyin direk yazarım. Şimdiden teşekkürler.
Sistem özelliklerim:

• Gigabyte A320M S2H rev1.1.
  • AMD Ryzen 5 1600 AF 12nm.
  • MSI Armor RX570 4G OC Edition.
  • Hi level 8 GB RAM.
  • Wdc WD5000AVCS-632DY1 (500GB HDD)
Edit: GPU kullanımım 60-99 arası sürekli gidip geliyor, yazmayı unutmuşum.

fps drop.png
radeon önce.png
radeon sonra.png
hız.png
rastgele erişim.png
ekstra test.png
hdd sağlık.png
msi afterburne.png

Son düzenleyen: Moderatör:
CPU-Z'de muhtemelen Hynix gözüküyordur. O gördüğünüz içindeki çipin markası. Endişelenecek bir durum yok, çoğu marka kendisi çip üretip kullanmıyor zaten.

CPU-Z'de muhtemelen Hynix gözüküyordur. O gördüğünüz içindeki çipin markası. Endişelenecek bir durum yok, çoğu marka kendisi çip üretip kullanmıyor zaten.
Anladım teşekkürler.
Hocam Gta V, Mafia 3 te gpu kullanımı hiç düşmüyor ama fps drop yine oluyor ( araba sürerken yüksek hızda gittiğimde). Nesneler ,binalar geç yükleniyor. Arabadan inip yürüme modunda silahlı çatışmada vs. iki oyundada fps düşmesi bile olmuyor.

O GPU'ya binen yükle alakalı. Arabadayken karta daha çok yük biniyor çünkü mekanı daha hızlı oluşturması lazım, yürürken daha yavaş olduğu için fazla yük binmiyor. Dediğim gibi RAM ve SSD takviyesi ile çözülür işiniz. Zaten HDD kullanmanız başlı başına bir hata.

Anladım. Zaten bilgisayarcı hard disk için "sıfırlanmış ürün, güvenlik sistemlerinde kullanıyoruz oyunlarda sorun olur" vs. demişti. Bütçemden dolayı önce ssd alacağım.

Xmp olayına baktım da mavi ekran alanlar varmış. Voltaj ayarı vs. yapmak gerekiyormuş. Bilmediğim için korktum açıkçası. Zaten sistemi ilk aldığımda corsair 3000mhz 8gb ram vardı. Taktık görüntü gelmedi. İade ettik daha kabul etmediler.

Geri
Yukarı